O czym jeszcze pisaliśmy w serwisie dziendobry.tvn.pl?
Elektryczne hulajnogi biją rekordy popularności. To łatwy i szybki sposób dotarcia do celu w zakorkowanym mieście, jednak ma swoją ciemną stronę. Statystyki są nieubłagane, do szpitali w całej Polsce trafia coraz więcej osób, które przeliczyły swoje umiejętności poruszania się na tym sprzęcie. Jeżdżą zbyt szybko, zbyt brawurowo oraz często po alkoholu. W Dzień Dobry TVN postanowiliśmy sprawdzić realną skalę problemu.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po mieście stało się w Polsce bardzo popularne. Wiele firm umożliwiło ich łatwe wypożyczanie na terenie miast. Coraz więcej osób posiada również własne pojazdy. Nie każdy jednak porusza się nimi zgodnie z obowiązującymi przepisami. Za co można dostać mandat?
W Starogardzie Gdańskim funkcjonariusze Straży Miejskiej przemieszczają po mieście na hulajnogach. Na ten niecodzienny pomysł wpadł Prezydent miasta, ale było to możliwe dzięki uregulowaniu sytuacji prawnej. O tym, czy potrzebne były specjalne szkolenia i jak hulajnoga pomaga w codziennej pracy rozmawiała Agata Zjawińska.
Są ciężko ranni.
Niektórzy, choć jeździli tylko kilkanaście minut, zapłacić muszą nawet kilka tysięcy złotych.
Do tej pory nie było żadnych przepisów, które określałyby, w jaki sposób należy poruszać się na hulajnogach elektrycznych. Od teraz jest to już jasno określone. Co mówi na prawo? W Dzień Dobry TVN wyjaśniał to Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Hulajnogi w ostatnich latach podbiły polskie ulice. Od 20 maja wszyscy użytkownicy tego typu pojazdów będą musieli zastosować się do nowych przepisów. Zgodnie z ustawą regulującą status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego wprowadzone zostaną ograniczenia w poruszaniu się pojazdami zależne od wieku. Za złamanie przepisów grozi mandaty w wysokości do 500 zł.
Rząd postanowił uregulować status prawny hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego. 25 lutego na posiedzeniu Sejm pomysł ten został poparty. Choć nowe przepisy nie zostały jeszcze oficjalnie wprowadzone, warto wiedzieć, co wkrótce może się zmienić. Temat ten przybliżył nam Przemysław Ligęzowski, radca prawny
Na skutek nowych przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych, nawet kilka tysięcy użytkowników tych pojazdów nie będzie mogło z nich legalnie korzystać. Powód? Będą o kilka centymetrów za długie. Jakie jeszcze regulacje szykowane są w projektowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawie?
Moda na elektryczne hulajnogi i segway'e rośnie. Sprzęt ten może osiągać sporą prędkość. Czy poruszanie się czymś takim po ulicach i chodnikach jest dozwolone przez polskie prawo? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.