prawo jazdy

  prawo jazdy

  Pan Janusz po zalogowaniu się do aplikacji mObywatel odkrył, że w 2016 roku zabrano mu prawo jazdy. Mężczyzna twierdzi jednak, że do zatrzymania nigdy nie doszło a przedstawiciele kolejnych instytucji, do których zwraca się po pomoc, rozkładają ręce.

  Okazało się, że ma aktywny zakaz kierowania pojazdami. Co mu za to grozi?

  Policja skierowała sprawę do sądu. Co grozi kobiecie?

  Aby legalnie "wsiąść za kółko", nie trzeba być pełnoletnim, wystarczy mieć prawo jazdy B1. Dzięki tej kategorii pojazdami (niektórymi!) mogą kierować już 16-latkowie. Czy jednak rzeczywiście kategoria ta cieszy się dużą popularnością? A może wręcz odwrotnie?

  Pracownicy ośrodków ruchu drogowego i eksperci nie mogą uwierzyć, że doszło do tak ewidentnych pomyłek. Wydawałoby się, że to niemożliwe, by prawo drogowe zawarte w kodeksie było inne niż to egzekwowane na egzaminie przeprowadzanym przez WORD. A jednak - resort naliczył osiem wadliwych pytań, które trafiły do bazy egzaminacyjnej. Sprawę bada prokuratura.

  W Dzień Dobry TVN został wyemitowany wywiad Doroty Wellman z byłym premierem Donaldem Tuskiem oraz pisarką Anne Applebaum. Bezkompromisowa dziennikarka w swojej rozmowie nie mogła pominąć wątku zatrzymania prawa jazdy polityka. Były przewodniczący Rady Europejskiej zdobył się na szczerą odpowiedź.

  Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

  Osoby, które nie dostosują się do przepisów, stracą uprawnienia i nie będą mogły prowadzić samochodów.

  Paulinie Lubowickiej zablokowano prawo jazdy za przekroczenie prędkości. Kobieta przekonuje, że w czasie, kiedy miało do tego dojść, przebywała w innym mieście. Zatrzymanego do kontroli auta w ogóle nie zna. Końca sprawy nie widać.

  Dawniej korzystaliśmy z kart motorowerowych, obecnie ich miejsce zajęła kategoria AM. Została ona dodana do prawa jazdy w 2013 roku. Dodawana jest automatycznie, kiedy dostaje się dokument z dowolną, inną kategorią.

  Zanim wygrała "Big Brothera", mieszkała w Londynie. Po sukcesie w polskiej edycji reality show postanowiła wrócić do Polski. Czy teraz Magda Wójcik tęskni za Wielką Brytanią? Chciałaby wrócić na Wyspy?

  Wraz z wprowadzeniem nowych blankietów prawa jazdy powstał obowiązek wymiany dokumentów. Aktualne blankiety wydawane są ze wskazanym terminem ważności. Czy to oznacza, że kierowcy, którzy otrzymali uprawnienia na czas nieokreślony stracą je po wskazanym czasie?

  Karol "Friz" Wiśniewski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych influencerów w Polsce przyznał się ostatnio swoim fanom, że na 3 miesiące zostało mu zabrane prawo jazdy. Nie jest to pierwsza sytuacja, kiedy idol nastolatków traci uprawnienia. Co się stało?

  Karta motorowerowa to dokument uprawniający do kierowania tego typu pojazdami, w tym skuterami. 5 stycznia 2011 roku weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami. Zgodnie z jej zapisami osoba pragnąca prowadzić motorower od 19 stycznia 2013 roku musi uzyskać prawo jazdy kategorii AM.

  Mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego jest niekwestionowanym rekordzistą w tamtejszym ośrodku nauki jazdy. Mężczyzna podchodził do egzaminu teoretycznego aż 193 razy. Jednak się nie poddaje - ponoć po raz kolejny zapisał się na test. O tym, czy każdy może być kierowcą, porozmawialiśmy z egzaminatorem Tomaszem Matuszewskim, instruktorem Filipem Raszewskim oraz aktorką i wokalistką Izabelą Trojanowską.

  Kompetencje twarde to zdolności nabyte, których poziom można zmierzyć lub sprawdzić za pomocą testów. Do kompetencji twardych możemy zakwalifikować te umiejętności, które zostały potwierdzone dyplomami lub certyfikatami, na przykład znajomość języków obcych, umiejętność wystawiania faktur czy prawo jazdy.

  Śląska policja poinformowała o nietypowej interwencji częstochowskiej drogówki. Funkcjonariusze zatrzymali auto, bo zauważyli, że z bagażnika ktoś im się przygląda. Okazało się, że kierowca przewoził tam pasażera. Dodatkowo autem podróżował poszukiwany mężczyzna.

  Marieta Żukowska chce spełnić swoje postanowienie. Co ciekawe, zwlekała z tym aż 12 lat. Teraz jednak stwierdziła, że dłużej nie może tego odkładać. Zdenerwowana aktorka nie ukrywa, że zmusiła ją do tego sytuacja.

  Joanna Damięcka w mediach społecznościowych pochwaliła się fanom, że zdała egzamin na prawo jazdy w kategorii C+E, czyli na ciężarówki z naczepami. Jak sama podkreśla, kategoria E bardzo długo chodziła jej po głowie, marzenie ostatecznie udało się spełnić. Komu pani Joanna dedykowała zdany egzamin i jaką rolę odgrywały w przedsięwzięciu dzieci, Matylda i Mateusz Damięccy?

  To był jedyny taki egzamin na świecie. Jak zdać na prawo jazdy? Najlepiej w Lamborghini! To, że jest to możliwe, udowodnili Krzysztof i Miłosz, którzy zbierają pieniądze na potrzebne im protezy. Poznajcie ich niezwykłą historię.

  Ratunku! Mam prawo jazdy, ale wciąż nie wiem, kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Postanowiliśmy przyjrzeć się niektórym oryginalnym zapisom prawa o ruchu drogowym. Czy Polacy znają kodeks drogowy? Porozmawialiśmy o tym z Filipem Raszewskim, trenerem doskonalenia techniki jazdy, instruktorem Edyty Górniak z programu TVN "My Way".

  Kolizja w Olsztynie. 100-letni kierowca, podróżujący z 95-letnią kobietą, wymusił pierwszeństwo i doprowadził do zderzenia z innym pojazdem. Policja zatrzymała prawo jazdy mężczyzny, które posiadał od 68 lat.

  Ważna informacja dla wszystkich kierowców. Znika konieczność ciągłego noszenia przy sobie prawa jazdy podczas kierowania samochodem. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Dokument wprowadza również ułatwienia związane z rejestracją pojazdów.

  Czy kierowcy będą musieli posiadać przy sobie dokumenty potwierdzające prawo jazdy? Senat poparł - ze zgłoszonymi przez siebie poprawkami - nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Za przyjęciem ustawy z poprawkami opowiedziało się 94 senatorów, wszyscy głosujący.

  Zaczyna się sezon urlopowy. Żeby wyjazdy były bezpieczne i beztroskie, warto zadbać o to, aby wszystkie niezbędne dokumenty mieć pod ręką. Pomogą nam w tym usługi stworzone przez Ministerstwo Cyfryzacji.

  Niektórzy do egzaminu na prawo jazdy podchodzą po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy. Dlaczego mają problem ze zdaniem go? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Markiem Konkolewskim z Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym i Krystyna Niewińską - bohaterką programu TTV "Nauka Jazdy".

  Statystyki wypadków na polskich drogach są zatrważające. Czy zaostrzenie przepisów dla młodych kierowców to zmieni? Kierowcy, którzy odbiorą dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 roku będą poddani pewnym ograniczeniom. Jakim? Czy egzamin na prawo jazdy będzie wyglądał inaczej? W jakiej sytuacji młody kierowca będzie skierowany na kurs reedukacji? Gościem Dzień Dobry TVN była Klaudia Podkalicka, kierowca rajdowy.

  Od pewnego czasu za przekroczenie prędkości o 50 km/h kierowca traci prawo jazdy na trzy miesiące. Procedura jest prosta, dzieje się tak, jeśli na gorącym uczynku przyłapie nas patrol policyjny. A jak to wygląda w przy przypadku fotoradaru? Czy to prawda, że fotoradar może zrobić zdjęcie tyłu pojazdu? I co, gdy na nadesłanym przez policję zdjęciu znajduje się kilka aut? Czy fotoradar jest w stanie wskazać, które z nich przekroczyło prędkość? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska spytała o to Marka Konkolewskiego z Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym.

  Jazda samochodem bez prawa jazdy i ważnego OC jest zabroniona. Co za nią grozi? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dyrektora Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Marka Konkolewskiego i Janusza Popiela ze Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach.

  Wokalista oraz uczestnik programów: "Top Model" i "Agent - Gwiazdy" Mateusz Maga postanowił zrobić prawo jazdy. Jak mu idzie nauka? Czy opanował już teorię? Gdzie chce zdawać egzamin? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.