Za złamanie tego przepisu stracisz prawo jazdy. "W wielu przypadkach nie udaje się uratować życia"

Ostrzejsze kary dla piratów drogowych
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zdawał na prawo jazdy 58 razy
Zdawał na prawo jazdy 58 razy
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Znaczna część wypadków spowodowana jest nadmierną prędkością i brawurową jazdą. Z tego powodu Ministerstwo Infrastruktury chce surowiej karać tych, którzy niechętnie zdejmują nogę z gazu. Na jakie kary powinni się przygotować kierowcy? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Ostrzejsze kary dla piratów drogowych

Nadmierna prędkość na drodze to przewinienie wielu kierowców. Coraz więcej mówi się o świadomym kierowaniu, propaguje się bezpieczną jazdę, a kary za nieprzestrzeganie przepisów konsekwentnie rosną. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad kolejnymi zamianami w przepisach ruchu drogowego, które mają zmniejszyć ochotę kierowców na dociśnięcie pedału gazu. Obecne przepisy stanowią, iż prawo jazdy można utracić na 3 miesiące, jeśli przekroczymy prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym i jest to kara niezależna od pozostałych obciążeń - mandatu i punktów karnych.

Podobnie jak w przypadku terenu zabudowanego, resort chce zaostrzyć kary za nadmierną prędkość na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych w obszarach niezabudowanych. Ministerstwo chciałoby wprowadzić karę zatrzymania prawa jazdy, również na 3 miesiące, za kierowanie z prędkością o 50 km/h większą niż dopuszczalna.

Co ma się zmienić w przepisach drogowych?

Proponowana przez Ministerstwo Infrastruktury zmiana przepisów otrzymała pozytywną rekomendację Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jak przekazało TVN24, podjęto już w tej sprawie odpowiednią uchwałę.

- Teraz czas na rozpoczęcie prac legislacyjnych, opracowanie dokładnego brzmienia przepisu i wpisanie go do wykazu prac legislacyjnych rządu. Jestem przekonany, że uzyskam zgodę wszystkich klubów parlamentarnych, a na pewno tych tworzących rząd - stwierdził szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak.

Zaostrzenie przepisów ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach i ostudzenie zapędów kierowców dokonujących największych wykroczeń. Według informacji przekazanej przez ministra Klimczaka, to właśnie na jednojezdniowych dwukierunkowych trasach w obszarach niezabudowanych dochodzi do 90 proc. śmiertelnych wypadków. Szef resortu liczy na to, że zaostrzenie przepisów wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

- To są przeważnie te najbardziej tragiczne wypadki, w których samochody wypadają z drogi, uderzają w drzewo, wokół którego się zawijają. W takich przypadkach często, aby uwolnić osoby z wnętrza samochodów, strażacy muszą rozcinać wrak, ale i tak w wielu przypadkach nie udaje się uratować ich życia. Pracujemy nad różnego rodzaju zmianami związanymi z bezpieczeństwem ruchu drogowego, ale fakt, że najwięcej wypadków śmiertelnych zdarza się na drogach poza obszarem zabudowanym, zmusza nas do odpowiedzialności i wprowadzenia takiego przepisu, który będę rekomendował rządowi – tłumaczył.

Obowiązujące przepisy zakładają, iż poza autostradami i trasami ekspresowymi, po drogach poza obszarem zabudowanym samochody osobowe mogą poruszać się z maksymalną prędkością 90 km/h oraz 100 km/h na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości