Kiedy możemy dokonać obywatelskiego zatrzymania? Policjant tłumaczy

Jak powinno wyglądać zatrzymanie obywatelskie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zatrzymanie obywatelskie. Jak powinno wyglądać?
Zatrzymanie obywatelskie. Jak powinno wyglądać?
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci
Z różnych powodów, gdy komuś dzieje się krzywda lub dochodzi do przestępstwa, wolimy się nie mieszać. Na szczęście nasze podejście się zmienia i coraz częściej reagujemy. Działać zdecydowali się Szymon Szubzda i Filip Wegner. Obaj panowie dokonali tzw. obywatelskiego zatrzymania. Jak wyglądało i jak powinno przebiegać prawidłowo? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Towarzyszył im komisarz Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

Zatrzymanie obywatelskie. Dlaczego warto reagować?

Szymon Szubzda jechał z żoną i psem samochodem. Podczas jazdy dostrzegli auto, które poruszało się w co najmniej dziwny sposób. - Już wiedziałem, że coś jest nie tak. Stwierdziliśmy, że zawiadomimy policję, ale wjeżdżał na główną ulicę Gdańska, więc czas dojazdu na pewno byłby zbyt długi, żeby zatrzymać go nim on się dołączy do ruchu. Zdecydowałem, że trzeba coś zrobić - powiedział w Dzień Dobry TVN Szymon Szubzda.

Mężczyźnie udało się dokonać tzw. obywatelskiego zatrzymania. Zabrał kluczyki kierowcy, który pod wpływem alkoholu usiadł za kółkiem. - Jeszcze próbował kierowca uciekać, ja go tam zatrzymałem przez chwilę, trochę się przepychaliśmy, chwilę później zatrzymał się przejeżdżający obok patrol policji - dodał.

Zatrzymanie obywatelskie, czyli co?

- Instytucja ujęcia obywatelskiego określona w Kodeksie Postępowania Karnego daje każdemu obywatelowi prawo, aby [...] zadziałać w imieniu policji, jakby w zastępstwie policji. Jako policja nie jesteśmy w stanie być na każdym skrzyżowaniu i każdego kierowcę skontrolować, a więc każdy obywatel, który jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć taką osobę. Natomiast kodeks wskazuje kilka przesłanek, które muszą zostać spełnione, aby to ujęcie było zgodne z prawem - tłumaczył komisarz Mariusz Kurczyk Komenda Główna Policji.

Osoba musi być przyłapana na gorącym uczynku lub też bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa. - Nie może to być godzinę, dwie, trzy, dzień, tydzień później. Musi to być tu i teraz. Oprócz tego muszą zajść przesłanki [...] obawy ukrycia się takiej osoby lub też nie można ustalić jej tożsamości - wyjaśnił.

Zatrzymania obywatelskiego dokonał też Filip Wegner. Mężczyzna podczas spaceru z psem zobaczył samochód, który jechał pod prąd. - Zastanawiałem się, czy nie dokonać tego ujęcia obywatelskiego. Okazało się, że moje przekonania były dobre. Osoba była pijana, miała 4 promile - powiedział.

Jaki był dalszy przebieg tej interwencji? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?