Wysłałem pieniądze na zły numer telefonu. Co mogę zrobić?

Zgubiłem kartę płatniczą. Co robić?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zgubiłam kartę! Co teraz?
Zgubiłam kartę! Co teraz?
ALERTY RCB
ALERTY RCB
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Pomylony numer konta, nieprawidłowo wysłana płatność, czy zagubiona karta kredytowa. Co zrobić, gdy znajdziemy się w takiej sytuacji spróbowali odpowiedzieć goście Dzień Dobry TVN - specjalistka do spraw PR - Monika Patoka, finansistka Aleksandra Drapczyk oraz ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa niebezpiecznik.pl - Mateusz Osowski. Czy da się odzyskać pieniądze?

Zgubiłem kartę płatniczą. Co robić?

Zagubienie karty płatniczej, czy wykradzione pieniądze z konta to nieprzyjemne sytuacje, w których nie zawsze wiadomo, jak się zachować. Monika Patoka, która podczas zakupów zgubiła portfel, opowiedziała, jak straciła kilkaset złotych. Jak się okazało - ktoś obcy za pomocą transakcji zbliżeniowych korzystał jej środków na koncie.

- Zastrzegłam oczywiście konto i zorientowałam się, że miałam ubezpieczenie karty. Złożyłam też odpowiedni wniosek do banku i udało się odzyskać nie tylko tę kwotę, która została na debecie, ale też moje środki - relacjonowała pani Monika.

W przypadku Aleksandry Drapczyk historia nie zakończyła się pomyślnie. Gościni wspominała, jak chciała wesprzeć zbiórkę pieniędzy na rzecz chorego chłopca. Pani Aleksandra wysłała przelew za pośrednictwem numeru telefonu, który niestety pomyliła. Natychmiast skontaktowała się z błędnym odbiorcą pieniędzy, wyjaśniła mu pomyłkę, jednak pan nie chciał zwrócić jej środków. 

- To było 100 złotych. Chodzi o zasadę. Tym bardziej, że powiedziałam mu, że kwota była przeznaczona na konkretny cel i to było pomoc dla chorego chłopca - tłumaczyła nasza gościni.

Czy szybkie przelewy są bezpieczne?

Według eksperta do spraw cyberbezpieczeństwa płatności w sieci są bezpieczne, jeśli wykonywane są z głową. Za każdym razem powinniśmy upewnić się, czy faktycznie korzystamy z prawdziwej bramki płatności. Szybkie transakcje na telefon wymagają potwierdzenia przez telefon - wtedy mamy czas, by zastanowić się, czy nie otrzymaliśmy powiadomienia od cyberprzestępcy.

- Jest jeden prosty myk, który każdemu polecam. Ustawić sobie powiadomienia na wszystkie transakcje przychodzące i wychodzące z każdego naszego banku, do którego mamy aplikację w telefonie - radził Mateusz Osowski.

Warto pamiętać, że jeśli wyślemy niepoprawny przelew, powinniśmy szybko skontaktować się z naszym bankiem lub jeśli była to płatność na telefon - odbiorcą pieniędzy. Ostatecznie - poprośmy o pomoc prawnika.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?