bank

  bank

  Weekendowe przerwy techniczne zapowiada kilka banków w Polsce. Dla klientów oznacza to spore utrudnienia w dostępie do usług. Chodzi m.in. o problemy z kartami kredytowymi i bankowością internetową oraz brak możliwości wypłaty gotówki z bankomatów. Sprawdź, czy twój bank również przeprowadza przerwę serwisową w ten weekend.

  Były już fale kradzieży dokonywanych metodą "na wnuczka" czy "na Komendę", ale kreatywność złodziei nie gaśnie. Teraz popularne jest oszukiwanie "na pracownika banku". Na czym polega ten rodzaj oszustwa i jak się przed nim chronić? W Dzień Dobry TVN wyjaśnia Piotr Konieczny, specjalista od informatyki śledczej.

  RRSO w teorii bankowości jest określany jako ustandaryzowany miernik kosztu zobowiązania kredytowego. Dla kredytobiorcy zastosowanie RRSO jest bardzo ważne przy ocenie różnych ofert kredytów w aspekcie kosztowym.

  Praca zdalna to od blisko roku rzeczywistość wielu z nas. W związku z pandemią wykonujemy swoje zawodowe obowiązki online. W sieci pojawia się coraz więcej ogłoszeń, w których firmy szukają chętnych do pracy z domu - legalnej i dobrze płatnej. Jednak nie wszyscy ich autorzy mają dobre intencje, część z nich to zwykli naciągacze. Sprawdź, jak się nie dać wciągnąć w piramidę finansową.

  Konto w banku to już konieczność, choć przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Zakładanie konta nie jest procedurą skomplikowaną, co więcej, dziś wcale nie trzeba w tym celu udawać się do oddziału banku. Konto można założyć przez Internet, a nawet przez telefon.

  Już od blisko 20 lat "Szlachetna Paczka" pomaga najbardziej potrzebującym ludziom w Polsce. Co roku tysiące rodzin czeka, aż wolontariusze i darczyńcy zrealizują ich marzenia. Ciepłe koce, łóżka czy środki higieniczne - to rzeczy, które mogą zapewnić im szczęście, a nas nie kosztują wiele. Właśnie teraz trwa "Weekend Cudów", podczas którego otrzymają swoją pomoc.

  Ludzie od kilku miesięcy stresują się pandemią. Zastanawiają się, czy ich pieniądze w bankach są bezpieczne. W kwietniu plotki doprowadziły do panicznego wyciągania gotówki z bankomatów. Czy teraz sytuacja się powtarza? Czy pieniądze na kontach bankowych są bezpieczne? Jak pandemia może wpłynąć na lokaty? W naszym programie wyjaśniał to ekonomista Ignacy Morawski.

  Pandemia koronawirusa mocno namieszała w każdej sferze naszego życia, w tym również ekonomicznej. Oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych zmniejszają się i często też nakładane są większe marże za usługi oferowane przez banki. Czy przez to warto jeszcze trzymać tam pieniądze, czy może lepiej postawić na konkretne inwestycje?

  Według badań przeprowadzonych przez jeden z banków, Polacy uważają, że odłożone na koncie trzy wypłaty nie są wystarczającym zabezpieczeniem na tzw. czarną godzinę. Jakie zatem oszczędności sprawią, że będziemy spać spokojnie? Czy Polacy potrafią oszczędzać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 BiS Mateusza Walczaka.

  Polacy chętniej sięgają po kredyty hipoteczne. W 2017 roku banki udzieliły ich na łączną sumę 40 mld zł. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ekonomistę Marcina Iwucia, aby zapytać, skąd wziął się popyt na kredyty hipoteczne, jak wybrać właściwy dla siebie i czy przy jego wyborze warto korzystać z pośredników.

  Co jakiś czas polskie banki ostrzegają swoich klientami przed atakami hakerów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę ds. bezpieczeństwa w sieci Piotra Kupczyka, aby zapytać, co jest największym zagrożeniem w bankowości elektronicznej, jak nie dać się nabrać na oszustwa on-line i jak zweryfikować dzwoniącą do nas osobę, która podaje się za pracownika banku.

  Dane klientów czterech dużych banków wyciekły do darknetu i zostały wystawione na sprzedaż. Czy możemy się chronić przed tego typu kradzieżami? Co nam grozi, kiedy nasze dane zostaną skradzione? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN eksperta ds. bezpieczeństwa w sieci Mariusza Sokołowskiego.

  Inflacja w Polsce wzrosła do 2%. W wyniku tego lokaty bankowe przestały być opłacalne. Tylko w kwietniu 2017 r. Polacy wypłacili z nich ok. 4 mld zł. O alternatywnych sposobach oszczędzania opowiedział nam, w Dzień Dobry TVN, ekonomista i ekspert od finansów Marcin Iwuć.

  Parlament uchwalił ustawę o kredytach hipotecznych. Jakie rozwiązania przewiduje? W jakiej walucie będziemy mogli brać kredyty, jeśli zarabiamy w polskiej walucie? Do czego zostały zobowiązane banki? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dziennikarka TVN24 BiS Katarzyna Karpa-Świderek.

  Wiele małżeństw jest związanych kredytem mieszkaniowym. Co z nim można zrobić w przypadku rozwodu? Czy kredyt jest jednym z powodów, dla których ludzie tkwią w nieudanych związkach? O tym goście Dzień Dobry TVN: adwokat Eliza Kuna, psycholog Monika Dreger i dziennikarka ekonomiczna Katarzyna Karpa-Świderek.

  W związku z nowelizacją ustawy o usługach płatniczych banki mają rzetelnie informować klientów, za co i kiedy pobierają od nich opłaty. O tym, co nowelizacja przyniesie nam dobrego rozmawialiśmy z Patrycjuszem Wyżgą, dziennikarzem TVN24 Biznes i Świat. Gdzie mogą być ukryte małe koszty? Co jest najbardziej kosztowne? I od kiedy nowelizacja wejdzie w życie?

  Wiele rodzin, aby mieć własne lokum, korzystało z programu Mieszkanie dla Młodych, który - według założeń - miał trwać do 2018 r. Chodzą jednak słuchy, że na wyczerpaniu są pieniądze z tegorocznej puli na dopłaty do kredytów w programie, a już teraz wiele banków nie chce przyjmować wniosków o tego typu dofinansowanie. O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dziennikarkę TVN24 Biznes i Świat Katarzynę Karpę-Świderek.

  Zapowiedź podatku bankowego zmroziła nie tylko rynek finansowy, ale również klientów, którzy zdają sobie sprawę, że spowoduje on wzrost cen usług bankowych. Jakie opłaty mogą ulec zmianie? W jaki sposób banki muszą nas poinformować o podwyżce? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN analityka Pawła Cymcyka.