Burza i ulewa na trasie. Jakie błędy popełniają kierowcy? Krzysztof Hołowczyc wyjaśnia

Jazda w czasie ulewy - o czym pamiętać?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Burza i ulewy w trasie - rady dla kierowców
Burza i ulewy w trasie - rady dla kierowców
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce

W ostatnich dniach pogoda zmienia się bardzo dynamicznie. Intensywne opady deszczu sprawiały, że jazda samochodem była bardzo trudna lub niemożliwa. Wiele aut zostało zalanych. Co robić, kiedy w czasie jazdy zastanie nas ulewa? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy.

Burza i ulewa na trasie - jak się zachować?

W ostatnich dniach media obiegły zdjęcia zalanych przez ulewę samochodów. Niektóre auta utknęły w tunelu. Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy przypomniał, że stan wody bardzo szybko się podnosi. - Jeżeli jest niecka, nie ma odpływu, przy takich ilościach wody, przy takim wielkim deszczu ona wchodzi natychmiast - powiedział w Dzień Dobry TVN.

Wielu kierowców, aby pokonać taką wielką wodę, przyspiesza, a to błąd. Często kończy się to wielką awarią. W sytuacji, gdy musimy przejechać przez wodę, trzeba to zrobić bardzo wolno.

Czy zalany samochód można naprawić?

- Najgorszy na autostradzie jest brak płynności ruchu. Stojący, zaparkowany pojazd nawet gdzieś tam z boku, tworzy niepotrzebne zagrożenie. Oczywiście, że są momenty, kiedy nikt nic nie widzi i wszyscy powoli gdzieś tam stają, ale trzeba mieć świadomość, że z tyłu może ktoś nadjechać z zupełnie inną prędkością - dodał.

Część kierowców podczas gradu czy ulewy zatrzymuje się np. pod wiaduktem, żeby ochronić swój samochód. Tymczasem nie sprawia to, że pojazd jest bezpieczniejszy. - Bo ktoś jadący, może tego auta nie zauważyć, wali w nas, robi się wielkie zamieszanie - tłumaczył.

Trzeba mieć świadomość, że nie każdy samochód po takim zalaniu będzie nadawał się do jazdy. - Oczywiście, że wszystko można osuszyć, wszystko na koniec będzie działało w jakiś tam sposób, ale po jakimś czasie powie: "nie robię". I ty stoisz na drodze i mówisz: "jednak ten zalany samochód nie był najlepszy". Niestety w zalane samochody trzeba ogromną pracę włożyć. Teraz w Dubaju, zostały super drogie samochody zalane, rozkłada się je na drobne cząsteczki, wszystko się sprawdza, wymienia się wiele części i warto jest samochód, który wart jest milion euro, wrócić do życia, ale jeżeli są jakieś zwykłe samochody, one już nigdy nie wrócą do takiego życia. Te wszystkie wygłuszenia, tam wszędzie jest woda, ona spowoduje, że będzie przykry zapach - wyjaśnił Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości