Tak złodzieje kradną nasze auta. Zobacz nagranie z monitoringu. "Wcześniej byli na rozpoznaniu"

Tak złodzieje kradną nasze auta. Zobacz nagranie z monitoringu. "Wcześniej byli na rozpoznaniu"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? (napisy)
Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? (napisy)
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Złodzieje mają coraz to nowsze sposoby, by włamać się do samochodu, włączyć silnik bez użycia kluczyka i odjechać. Jak możemy zabezpieczyć auto, by nie paść ofiarą kradzieży? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy, Kacper Jeneralski, dziennikarz motoryzacyjny TVN Turbo oraz Maciej Iwaszko, który był świadkiem próby kradzieży samochodu.

Złodzieje samochodów przyłapani na gorącym uczynku

Złodzieje aut nie potrzebują już łomu, by dostać się do wnętrza pojazdu. Teraz posługują się specjalnymi komputerami, które umożliwiają im szybkie włamanie. Maciej Iwaszko dwa tygodnie temu był świadkiem niebezpiecznej sytuacji, kiedy to grupa mężczyzn chciała ukraść kilka aut zaparkowanych na osiedlu.

- To była niedziela, 4:00 rano. Panowie weszli przez bramę w kominiarkach, w czapkach i kapturach. Było ich czterech. Tydzień wcześniej byli na rozpoznaniu i świecili latarkami po samochodach. Wychodziłem z domu, patrzę, a przy bramie wyjeżdżają samochodem sąsiada. W drugim samochodzie już świeciły się światła. Pomyślałem, że wsiądę do auta i pojadę spokojnie. Kiedy mnie zobaczyli, to zaczęli uciekać. Ten samochód im zgasł, ponieważ był odpalony z teczki i nie mogli odjechać - powiedział Maciej Iwaszko

O jakiej teczce mowa?

- Chodzi o przedłużenie zasięgu tych bezkluczykowych systemów, które pomagają odpalić samochód, nie wyciągając kluczyka z kieszeni. Złodzieje go albo podrabiają, albo kopiują z kluczyka, który gdzieś tam leży w przedpokoju. Robią taki przedłużacz tego sygnału, odpalają auto i odjeżdżają - powiedział Kacper Jeneralski.

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Nowoczesne, drogie auta są łakomym kąskiem dla złodziei. Czy istnieje jakiekolwiek zabezpieczenie, które da nam stuprocentową pewność, że nie zostaniemy okradzeni?

- Na pewno nie ma - podkreślił stanowczo Krzysztof Hołowczyc. - Tak naprawdę uważam, że złodzieje idą krok przed resztą zabezpieczeń. Mogą zadziałać jedynie zabezpieczenia niekonwencjonalne. Wszyscy mówią o mechanicznych zabezpieczeniach, czyli np. rura prosta łącząca pedał z kierownicą - wskazał kierowca rajdowy.

- Są rozwiązania nietuzinkowe, np. tajny przycisk założony przez specjalistę od zabezpieczeń - dodał Kacper Jeneralski. - Złodzieje są przygotowani na to, że będą kraść samochód, który ma seryjne zabezpieczenia. Oni mają to już rozpracowane wcześniej i ich elektronika pozwala to złamać. Ale kiedy mamy gdzieś jakiś tajny przycisk, jakąś sekwencję, jakiś kod trzeba wprowadzić, to wtedy to są zabezpieczenia, na które złodzieje nie są przygotowani. One są zrobione tylko pod nas, pod nasz samochód i one poza ubezpieczeniem są chyba najskuteczniejsze - podsumował dziennikarz motoryzacyjny.

Całą rozmowę można znaleźć w wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?