Święte krowy, czyli kto ma rację w odwiecznym sporze kierowców, pieszych i rowerzystów? "Na drodze są dwie rzeczy ważne"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Rowerzyści, piesi i kierowcy. Kto komu bardziej przeszkadza?
Rowerzyści, piesi i kierowcy. Kto komu bardziej przeszkadza?
Jak przygotować rower do sezonu?
Jak przygotować rower do sezonu?
Na rowerze w deszczu też może być fajnie!
Na rowerze w deszczu też może być fajnie!
Rower, który czyni dobro
Rower, który czyni dobro
Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
Biega na rowerze
Biega na rowerze
Gdy za oknem zrobiło się nieco cieplej, kierowcy jednośladów szturmem ruszyli na ulicę. Ten sezon nie zaczął się jednak dobrze. Do 11 kwietnia odnotowano aż 523 wypadki z udziałem rowerzystów. Jakie błędy najczęściej popełniają? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawiali Marek Smyk, bloger roweroWAWA (Stowarzyszenie "Zielone Mazowsze"), Mariusz Sztal, instruktor nauki jazdy z 20-letnim stażem i były egzaminator oraz Marcin Faliński, dziennikarz, pisarz i były oficer wywiadu.

Rowerzyści - jakie błędy popełniają?

Rower jest nie tylko świetną formą aktywności, ale i doskonałym środkiem komunikacji, który pozwala nam na szybkie przemieszczanie się bez konieczności stania w korkach. Niestety wielu kierowców jednośladów zapomina, że jazda musi być przede wszystkim bezpieczna. Tak jak w przypadku jazdy samochodem czy motorem, potrzebna jest więc znajomość przepisów ruchu drogowego.

Dane każdego roku zatrważają. Rowerzyści są drugą co do liczebności grupą powodującą wypadki drogowe w Warszawie. W 2022 r. 27 razy najechali na pieszego. Aż 23 razy do zdarzenia doszło na chodniku lub na przejściu dla pieszych, a tylko 2 razy na drodze dla rowerów. Dlaczego? Jakie błędy popełniają kierowcy jednośladów?

- Jeżeli patrzymy na ogólne tendencje liczby wypadków z udziałem rowerzystów, to od 2019 roku liczba wypadków spadła. Z 254 ofiar śmiertelnych spadło do 160. Tendencja jest spadkowa. Liczba wypadków, w których rowerzyści są sprawcami, to jest raptem między 34-36 procent. Liczba rowerzystów rośnie, a liczba wypadków spada – wskazywał Marek Smyk, broniąc kierowców rowerów.

Dlaczego więc dochodzi do wypadków? - Wydaje mi się, że to są ludzie mało doświadczeni. Młodzi, jeżdżą bardziej brawurowo, mniej ostrożnie. Z doświadczeniem przychodzi rozwaga. Wynika to też z nieuwagi – stwierdził gość Dzień Dobry TVN.

Sytuacja na drogach z perspektywy kierowcy samochodu

Wiosna przyszła znacznie wcześniej niż zwykle, sezon rowerowy też zaczął się wcześniej, zatem nie należy się dziwić, jak wiele wypadków mamy już od początku tego roku. To prosta zależność: więcej rowerzystów to i więcej wypadków. Niemniej początek sezonu jest dość wrażliwym okresem, bo kierowcy odzwyczaili się od rowerzystów.

- Zawsze na początku sezonu ciepłego statystyki są wywindowane w zakresie zdarzeń pomiędzy rowerzystami, samochodami a motorzystami. Kierowcy odzwyczaili się od obecności jednośladów w symbiozie drogowej i stąd pewne rzeczy są pomijane. Jeżeli chodzi o same przyczyny wypadków, zawsze podkreślam, że na drodze są dwie rzeczy ważne: to co widzisz i ile czasu potrzebujesz, żeby zareagować. Żeby móc być przewidywalnym, trzeba dać czas sobie na ocenę niezależnie, czy jesteś pieszym, rowerzystą, czy kierowcą samochodu oraz dać czas i szansę, żeby zauważył nas ktoś inny – tłumaczył instruktor Mariusz Sztal.

Jak podkreślił, pieszy pokonuje około 1 m na sekundę, rowerzysta około 7 m na sekundę. Tak więc rowerzysta w minutę przejedzie ponad 40 metrów! Kierowca musi mieć uważność aż na taki dystans, jednocześnie obserwując pieszych i inne rzeczy na drodze.

- To, co jest ważne, to uwaga. Nawet prawo nakazuje zachować szczególną ostrożność. To oznacza, że trzeba być na tyle czujnym, żeby w razie czego zahamować, bo każdy może popełnić błąd - dodał Marek Smyk.

Z perspektywy pieszego sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Marcin Faliński zna osoby, które zostały potrącone przez rowerzystów. Wypadki te były bardzo poważne.

- To nie są rowerzyści rekreacyjni, tylko rowerzyści, którzy spieszą się do pracy. Często jest to ogromna szybkość. Rowerzyści powinni zwolnić – apelował dziennikarz, pisarz i były oficer wywiadu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości