Wraz z początkiem sezonu grzewczego media coraz częściach informują o wybuchach piecyków czy biokominków. Jak uniknąć takich sytuacji? Jak prawidłowo korzystać z tego rodzaju urządzeń? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział mł. bryg. Artur Kamiński, oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy.
Elektryczne hulajnogi biją rekordy popularności. To łatwy i szybki sposób dotarcia do celu w zakorkowanym mieście, jednak ma swoją ciemną stronę. Statystyki są nieubłagane, do szpitali w całej Polsce trafia coraz więcej osób, które przeliczyły swoje umiejętności poruszania się na tym sprzęcie. Jeżdżą zbyt szybko, zbyt brawurowo oraz często po alkoholu. W Dzień Dobry TVN postanowiliśmy sprawdzić realną skalę problemu.
Co najbardziej rozprasza nas za kierownicą?
Dramatyczne wydarzenia rozegrały się na brzegu rzeki w Będzinie. Chłopiec zbliżał się do koryta i nie reagując na nawoływania wpadł do wody. Na pomoc ruszyli strażacy, którzy prowadzili prace nieopodal.
W województwie kujawsko-pomorskim oszuści wyjeżdżali na trasy szybkiego ruchu i celowo prowokowali stłuczki i kolizje, by wymusić od kierowców pieniądze. Co robić w takich sytuacjach? O tym opowiedział nam ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego Marek Konkolewski.
Folia ratunkowa znana jest także jako izolacyjna, termiczna, folia NRC lub koc przeciwwstrząsowy. Najczęściej stosowana jest w celu ochrony przed przegrzaniem lub wyziębieniem organizmu. Folia termiczna powinna znaleźć się w każdej apteczce samochodowej, ponieważ doskonale sprawdza się w sytuacjach kryzysowych.
Minionej nocy straż pożarna interweniowała ponad tysiąc razy. Doszło do 610 pożarów. Równie niespokojną noc miała policja. Funkcjonariusze wzywani byli blisko 20 tysięcy razy. W 55 wypadkach zginęło osiem osób.
W pierwszym półroczu 2021 roku pijani kierowcy spowodowali 684 wypadki. Zginęło w nich 68 osób, a 841 zostało rannych - przekazała PAP swoje statystyki Komenda Główna Policji. Nietrzeźwi najczęściej powodowali wypadki w weekendy prowadząc samochody osobowe. Czy będą zmiany w prawie?
W tym roku mieliśmy już wiele dramatycznych wypadków z udziałem rowerzystów. Co zrobić, aby nie dochodziło do takich tragedii? Pomogłaby zmiana przepisów? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza Adama Grzeszaka - autora tekstu Wojna drogowa.
Polska to w Europie czwarty kraj od końca, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drodze. Dane są bardzo niepokojące...Najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia. Młodym kierowcom towarzyszy często brawura i zbytnia pewność siebie, nie potrafią natomiast postrzegać ryzyka. Kierowcy zawodowi są poddawani badaniom psychologicznym. Dlaczego kandydaci na prawo jazdy kategorii B nie przechodzą takich testów? Czy zmieni się coś w systemie szkolenia kierowców? Z dr Dorotą Bąk-Gajdą, psychologiem transportu i Dariuszem Markiem Szczygielskim z ośrodka szkolenia kierowców rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
"Raz, dwa, trzy... zginiesz Ty" - tak nazywa się kampania, która ma wstrząsnąć polskimi kierowcami i pokazać, jak tragiczne w skutkach mogą być błędy popełniane na drodze. Czy tego typu szokujące akcje przynoszą oczekiwane rezultaty? O tym w Dzień Dobry TVN mówił socjolog Tomasz Sobierajski. Obok niego na kanapie usiedli: rzecznik KSP Sylwester Marczak i rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej Arleta Pęconek. Zapytaliśmy ich, jakie są główne przyczyny wypadków na drodze i ilu sprawców wypadków komunikacyjnych odsiaduje wyroki w polskich więzieniach.
W Jaworznie od półtora roku nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku na drodze, a stłuczki i kolizje to naprawdę rzadkość. Jak udało się doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa w tym mieście? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Najtańsza odblaskowa plakietka kosztuje około 2 złotych. Ten kawałek plastiku sprawi, że wieczorem będziesz widoczny na drodze. Dzięki odblaskowi pieszy na poboczu widoczny jest z odległości 250 - 300 m. Bez niego kierowca zobaczy pieszego, w światłach reflektorów dopiero, kiedy ten jest od niego oddalony o zaledwie 40 - 60 m. Wtedy może być już za późno, by zareagować. Dlaczego nie nosimy odblasków, choć powinniśmy? Jakie gadżety pomogą nam być widocznymi na drodze? W Dzień Dobry TVN propagator dobrych zachowań na drodze Sylwester Pawłowski powiedział, w jakich sytuacjach mamy obowiązek nosić odblaski.
W Polsce przez kilka miesięcy szybko robi się ciemno. W takich warunkach łatwo o wypadek z udziałem pieszego, który nie jest zaopatrzony w elementy odblaskowe. Świadomy Kierowca Sylwester Pawłowski przygotował eksperyment, który uświadamia, jak bardzo jesteśmy niewidoczni bez odblasków. Królikiem doświadczalnym był Marcin Sawicki. Dziennikarz Dzień Dobry TVN ledwo przeżył doświadczenie, które zafundował mu Sylwester. Zobaczcie, co się stało.