Zima to czas narciarskich szaleństw, ale też niestety wzmożonych urazów. Szpital Powiatowy imienia dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, zimowej stolicy Polski, jest jednym z miejsc, gdzie trafiają osoby po wypadkach na stoku. Sprawdziliśmy, z jakimi przypadkami na co dzień muszą mierzyć się lekarze.
Najczęstsze urazy na stoku
Zimowe sporty, jak narciarstwo czy snowboarding, choć przynoszą wiele radości, niosą też ze sobą ryzyko kontuzji. Szpitalny oddział ratunkowy w Zakopanem w okresie ferii przyjmuje średnio 80 pacjentów dziennie, z czego około 80% to osoby uprawiające sporty zimowe. Wśród narciarzy najczęściej dochodzi do urazów kończyny dolnej, takich jak złamania podudzi. Z kolei snowboardziści najczęściej doznają złamań nadgarstka, przedramienia, obojczyka oraz zwichnięć w obrębie stawu ramiennego czy łokciowego.
- Dzisiaj był pierwszy dzień, kiedy zaczęliśmy jeździć. Po jeździe z instruktorem, po obiadku, niefortunnie, ale poczułam się za pewnie i są skutki. Przy skręcaniu noga mi się wykręciła z nartą - powiedziała jedna z pacjentek.
- Pierwszeństwo mają pacjenci z klinicznymi objawami poważnych złamań, z urazami czaszkowo-mózgowymi, również dzieci. - wskazał dr Grzegorz Fryda, chirurg z zakopiańskiego szpitala.
- Diagnozujemy, do jakiego urazu doszło. Musimy wykluczyć te najpoważniejsze urazy. Później już dalsze zaopatrywanie, czyli unieruchamianie kończyn, nastawianie złamań, zwichnięć. W przypadku urazów głowy to diagnostyka, wykluczanie poważnych urazów. W przypadku ran, jeżeli tego wymaga sytuacja, to szycie chirurgiczne. Jeżeli są to złamania niestabilne, to po prostu przyjmujemy na oddział i operujemy w najbliższym możliwym terminie - dodała lekarka Kinga Gergella.
Bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach
Odpowiednie zachowanie na stoku powinno być priorytetem dla każdego miłośnika sportów zimowych. Kluczowe jest przestrzeganie zasad na stoku, unikanie zderzeń oraz właściwe przygotowanie sprzętu. Szczególnie ważny jest też dobór odpowiednich nart czy deski do snowboardu, które powinny być dostosowane do umiejętności i doświadczenia.
- Narciarstwo, snowboard powinien dawać przyjemność. Jest świetną formą aktywnego spędzania wolnego czasu, ale musi być przede wszystkim to bezpieczne. A jeśli już niestety pacjent trafi do szpitalnego działu ratunkowego, to myślę, że powinniście wykazać troszeczkę większą cierpliwością. My zawsze staramy się każdego zaopatrzyć, jak najlepiej potrafimy i jak najszybciej to się da - podsumował dr Grzegorz Fryda.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tragiczny wypadek w słowackich Tatrach. Nie żyje 10-latek z Polski
- Żubry wybiegły na ulicę. Niezwykłe spotkanie na Podlasiu [NAGRANIE]
- Oaza spokoju w sercu Tatr: 5 miejsc, które pozwolą się wyciszyć w Zakopanem
Autor: Agnieszka Mrozińska
Reporter: Filip Kmera