Dalsza część wideo pod materiałem:
Droga pod Reglami - spacer w objęciach tatrzańskich gór
Droga pod Reglami to szeroka trasa u podnóża gór, która idealnie nada się na wycieczkę pieszą czy rowerową. Jest to jeden z najłatwiejszych szlaków turystycznych, na który wybrać można się samemu bądź z rodziną.
Droga rozpoczyna się w okolicach Wielkiej Krokwi w Zakopanem, natomiast kończy w Kirach, czyli wsi, będącej miejscem wylotu Doliny Kościeliskiej. Wejście jest bezpłatne, a podczas spaceru można podziwiać słynną Gubałówkę czy Wodospad Spadowiec.
Cała trasa wynosi 9 kilometrów, a jej przejście zajmuje około 3 godzin.
Polana Głodówka - spokojna alternatywa dla popularnych szlaków
Polana Głodówka jest idealna, by się na chwilę zatrzymać, nabrać świeżego powietrza i pokontemplować piękno krajobrazu. Jej nazwa wywodzi się od podhalańskiego nazwiska Głód, które nosił ówczesny właściciel tego terenu. Miejsce bywa też nazywane "Punktem Widokowym Olimp". To określenie nawiązuje do wyjątkowej lokalizacji, bowiem Polana Głodówka znajduje się na wysokości około 1000 metrów nad poziomem morza i poza tym, że jest doskonałym punktem widokowym, to stanowi również świetną bazę wypadową dla turystów planujących górskie wędrówki, w tym dojście na wspomnianą wyżej Drogę pod Reglami.
Kościół Salwatorianów - duchowe wytchnienie z dala od zgiełku
Drewniany kościół Księży Salwatorianów pod wezwaniem NPM Matki Zbawiciela jest chętnie odwiedzany przez turystów z całej Polski. Jego budowa przypada na lata 1956-1968. Nie ma w nim tradycyjnego ołtarza, a zamiast tego możemy podziwiać skromny, modrzewiowy Stół Pański. Obiekt wyróżniają jedne z najpiękniejszych witraży Andrzeja Gałka, jakie można zobaczyć w okolicy.
W kościele odbywa się wiele wydarzeń kulturowych, a są to m.in. koncerty organowe i muzyki sakralnej. W związku z tym koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce, jeśli zależy nam nie tylko na duchowym doświadczeniu, ale również na chwili wytchnienia wśród pięknej scenerii.
Dolina Lejowa - cisza i zieleń idealną przestrzenią do przemyśleń
Dolina Lejowa o długości ok. 4-5 kilometrów to obszar, w którym zieleni, pięknych widoków i oczekiwanego spokoju z pewnością nie zabraknie. Znajduje się pomiędzy Doliną Chochołowską a Doliną Kościeliską i stanowi największą doliną reglową w polskich Tatrach. Teren jest płaski, otoczony malowniczymi lasami. Z kolei u podnóża przepływa Lejowy Potok. W tej okolicy kultywuje się także tradycyjny sposób wypasu owiec, stanowiący element tatrzańskiej tożsamości.
Jest to miejsce idealne do odwiedzenia o każdej porze roku, bowiem wiosną i latem można podziwiać piękno dzikich kwiatów, a w zimowej aurze to ośnieżone drzewa oraz zamarznięty potok tworzą niezapomniany krajobraz.
Bulwary Słowackiego - odpoczynek bez tłumów na wyciągnięcie ręki
Jeżeli zależy wam, by odnaleźć tzw. święty spokój, to Bulwary Juliusza Słowackiego w Zakopanem, pomimo że zlokalizowane są w pobliżu centrum miasta, są idealnym miejscem na relaksujący spacer, podczas którego można podziwiać cudowną architekturę, jak i piękno wijącego się potoku. Pozwalają na odpoczynek w otoczeniu pełnej zieleni i przestrzeni sprzyjającej wyciszeniu, a to wszystko bez konieczności wyjeżdżania poza miasto.
Wierzymy, że spośród wyżej wymienionych lokalizacji, każdy z odwiedzających Zakopane jest w stanie znaleźć miejsce najbardziej odpowiadające jego potrzebom. Skupiając się na pozytywnych aspektach, zdecydowanie warto dodać, że tlen jest naszym przyjacielem, a w górach go nie brakuje; powietrze jest wyjątkowo czyste i orzeźwiające, co powoduje, że spacerowanie staje się nie tylko samą przyjemnością; sposobem na wyciszenie, ale również zdrowym doświadczeniem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowa plaga. Fałszywe kwatery w Zakopanem - jak rozpoznać oszustwo?
- Turyści nie chcą kupować pamiątek w Zakopanem. Sprzedawcy: "Dzienny utarg wynosi tylko kilkaset złotych"
- Historia najsłynniejszej polskiej skoczni narciarskiej. W budowę Wielkiej Krokwi było zaangażowane nawet wojsko
Autor: Justyna Wodzisławska
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto / Contributor/Getty Images