Porady

Czy w komunikacji miejskiej można przewozić rower? Sprawdź, co mówią przepisy

Porady

Aktualizacja:
Westend61Westend61/Getty Images

Rower to jeden z najpopularniejszych środków transportu i doskonała alternatywa dla zatłoczonej komunikacji miejskiej. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy rowerzyści zmuszeni są przewieźć swój jednoślad autobusem, metrem lub tramwajem. Na jakich zasadach mogą korzystać z komunikacji miejskiej?

Czy można przewozić rower w komunikacji miejskiej?

Zgodnie z przepisami osoba z rowerem ma prawo wejść do autobusu, pociągu, tramwaju czy metra. Nie oznacza to jednak, że cyklista zawsze może skorzystać z komunikacji miejskiej. Aby tak się stało, muszą być spełnione określone warunki.

Po pierwsze pojazd musi być przystosowany do przewozu rowerów. Po drugie w niektórych miastach (np. w Wałbrzychu, Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Chorzowie oraz pozostałych miejscowościach, które obsługuje Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego), aby przewieść rower w komunikacji miejskiej trzeba mieć dodatkowy bilet.

Na tym jednak nie koniec. W Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach czy Chorzowie w porannym szczycie rowerzysta musi uzyskać zgodę kierującego na wejście do pojazdu. Taka zgoda nie jest wymagana w weekendy i święta oraz dni powszednie między 18:00 a 5:00, a także w wakacje.

Jak przewozić rower w komunikacji miejskiej?

Przewożenie rowerów w komunikacji miejskiej to przywilej. Każdy cyklista musi o tym pamiętać i mieć świadomość, że inni pasażerowie mają nad nim przewagę. Rowerzysta, który chce przewieźć swój jednoślad komunikacją miejską, musi wybrać taki pojazd, który został przystosowany do przewozu rowerów lub ma wyznaczoną strefę, w której można go ustawić. Jest nią np. miejsce przeznaczone dla wózków dziecięcych lub inwalidzkich. Trzeba jednak pamiętać, że gdy w pojeździe pojawi się niepełnosprawny pasażer lub rodzic z dzieckiem w wózku - rowerzysta ma obowiązek ustąpić mu miejsca.

Obecność roweru w autobusie czy tramwaju nie może stanowić zagrożenia dla innych pasażerów. Do tego posiadacz jednośladu nie powinien wsiadać z nim do pojazdu, który jest wypełniony ludźmi. Warto pamiętać, że w takich sytuacjach kierujący może nie wpuścić cyklisty do pojazdu lub w razie zagrożenia poprosić o jego opuszczenie.

Rower w komunikacji miejskiej. Którymi drzwiami trzeba wejść?

Zgodnie z przepisami osoby, które chcą przewieźć rower autobusem lub niskopodłogowym tramwajem, powinniśmy wejść do pojazdu drugimi drzwiami. To właśnie w tej części składu znajduje się miejsce przeznaczone do przewozu m.in. rowerów.

Do pociągów metra wsiadać należy pierwszymi i ostatnimi drzwiami składu. Osoby, które podróżują Szybką Koleją Miejską (SKM) lub Kolejami Mazowieckimi (KM), powinny poszukać przedziałów wyznaczonych do przewozu rowerów i większych bagaży.

Rowerem dojedzie wszędzie. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Naukowcy ostrzegają przed syndromem "długi Covid". Może dotknąć miliony osób, głównie w średnim wieku

Wyruszył na tratwie nad Morze Czarne. Podróżuje nadal, choć musiał zmienić środek transportu. "Nie ma opcji, żebym zrezygnował"

Przemierza świat na rowerze z kotem w koszyku. "Czuję się szczęściarzem, bo z nią jest naprawdę łatwo"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Westend61

Pozostałe wiadomości