komunikacja miejska

  komunikacja miejska

  Zakończyły się kontrole przewoźników obsługujących komunikację miejską w Warszawie, które zostały zlecone po tragicznych wypadkach. Wykryto około 500 naruszeń. Główny Inspektor Transportu Drogowego na konferencji prasowej poinformował m.in. o tym, że kierowcy jeździli przemęczeni, stwarzając zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa przewożonych pasażerów.

  Koronawirus nie odpuszcza, wręcz przeciwnie, codziennie słyszymy o rekordowym wzroście zakażeń. Dlatego nadal powinniśmy pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego, także w czasie wakacyjnych wojaży. Wiele osób wybiera się w letnie podróże korzystając z transportu publicznego. Jakie zasady obowiązują w autobusach, tramwajach, metrze i pociągach? Kto kontroluje ich przestrzeganie?

  Sprawa ustępowania dzieciom miejsca w komunikacji miejskiej wywołuje spore emocje. Należy to robić, czy nie? Co rodzic powinien zrobić, jeśli dziecko zachowuje się niesfornie w autobusie lub tramwaju? Dyskutowaliśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog dziecięca Moniką Chrapińską-Krupą i pediatrą Łukaszem Durajskim.

  Wielu mężczyzn, zajmując miejsce w komunikacji miejskiej, tak szeroko rozkłada nogi, że brakuje siedzeń dla innych pasażerów. Dlatego madryckie metro zakazało panom siedzenia w rozkroku. Co o tym pomyśle sądzą goście Dzień Dobry TVN: dziennikarz i satyryk Michał Ogórek, aktorka i stand-uperka Aldona Jankowska oraz dziennikarz radiowy Krzysztof Jankowski "Jankes". Co ich śmieszy, a co złości u współpasażerów? Kto z nich okazał się mistrzem w rozkładaniu nóg? :)

  Co denerwuje nas w komunikacji miejskiej? W studiu Dzień Dobry TVN o grzechach naszych i naszych współpodróżnych rozmawialiśmy z Tomaszem Sobierajskim i Wojtkiem Fiedorczukiem. Macie swoje ulubione miejsca w autobusach i tramwajach? Co Was najbardziej wkurza?

  Na forach internetowych, na których dyskutują m.in. kierowcy pojazdów komunikacji miejskiej, matki z wózkiem nie są specjalnie lubiane. Nazywane są wręcz "inwalidkami umysłowymi". Postanowiliśmy sprawdzić, jak w praktyce wygląda podróż z wózkiem komunikacją miejską. Do studia zaprosiliśmy Igora Krajnowa - rzecznika ZTM i Annę Pietruszkę-Dróżdż z Fundacji Mama. Jakie prawa przysługują matkom z dzieckiem?

  Na wielu przystankach można zauważyć wielkie poruszenie, kiedy na horyzoncie pojawia się autobus lub tramwaj. Ludzie ustawiają się w blokach startowych i jak tylko otworzą się drzwi, nerwowo rozglądając się po środku komunikacji miejskiej, łowią swoje ulubione miejsca. Do walki o tron stają wszyscy - ci najmłodsi i ci starsi. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer postanowił przyjrzeć się, jak wyglądają akcje przejęcia "ulubionego stołka". Niestety, w trakcie swojej misji - z powodu podstępnie postawionej przeszkody - poległ na polu bitwy. Na szczęście były też plusy tej wyprawy - Filip miał okazję postać w miejscu, w którym można się "weselić wewnętrznie".

  W trosce o wspólny komfort, radni Warszawy doprecyzowali przepisy porządkowe, które będą mogły być podstawą do wyproszenia pasażerów z komunikacji miejskiej w Warszawie. Kto będzie o tym decydował? i, kto może wyprosić z autobusu pasażera budzącego odrazę? Co robić, gdy z jego strony nastąpi opór? Gościem Dzień Dobry TVN był Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM.

  W różnych regionach ma różne kolory, ale w każdym liczba miejsc jest ograniczona. Czy w autobusie komunikacji miejskiej ustępujemy miejsca starszym, kobietom w ciąży oraz innym potrzebującym? Kto jest bardziej wrażliwy na potrzeby innych: kobiety czy mężczyźni? To sprawdził reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Kilkulatek podróżujący komunikacją miejską, to dla wielu rodziców sytuacja nie do pomyślenia. Czy współcześni rodzice są przesadnie nadopiekuńczy? Jedno z warszawskich przedszkoli zabiera swoich podopiecznych na wycieczki środkami komunikacji miejskiej. Jak i dlaczego warto usamodzielniać dzieci od najmłodszych lat?