jazda na rowerze

  jazda na rowerze

  Jazda na rowerze to aktywność, na którą decyduje się coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego, ten wyjątkowy sport pozwala zadbać o kondycję fizyczną, umożliwia spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a w dodatku sprzyja ekologii, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się zamienić auto na dwukołowy pojazd. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy można jeździć na rowerze w sukience. To możliwe, a zwolennicy trendu "cycle chic" nie mają co do tego żadnych wątpliwości.

  Katarzyna Bigos, instruktorka fitness promująca zdrowy tryb życia, opublikowała na Instagramie poruszający post. Pod zdjęciem przedstawiającym jej poobijaną twarz, zwróciła się do swoich obserwatorów z prośbą, by nie bagatelizowali obowiązku noszenia kasku podczas jazdy rowerem. Opowiedziała też o wypadku, który miał miejsce podczas wycieczki, na którą wybrała się z partnerem.

  Rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu. Spora grupa ludzi w trosce o zdrowie, ale i o środowisko, zamienia cztery kółka na jednoślad. Przybywa też miast, które robią wszystko, aby zachęcić mieszkańców do jazdy na rowerze. Poznaj 20 miejsc, po których jeździ się najlepiej.

  W czasie pandemii kluby fitness i siłownie zostały zamknięte. Jedną z dostępnych aktywności fizycznych była jazda na rowerze, dlatego też Polacy tłumnie ruszyli do sklepów po zakup jednośladu. Jakie korzyści płyną z jazdy na rowerze? Jaki model wybrać? Dla kogo lepszy będzie rower elektryczny? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mają Włoszczowską, kolarką, mistrzynią olimpijską i ambasadorką marki Kross.

  Wielkimi krokami zbliża się koniec zimy i niedługo odłożymy sanki do piwnicy. Nadchodzi czas na inną, równie atrakcyjną dla najmłodszych, aktywność na świeżym powietrzu, czyli jazdę na rowerze. Biegowy, trójkołowy czy na dwóch kółkach - jaki powinien być pierwszy rower dla dziecka? Jak dbać o bezpieczeństwo małego cyklisty? Praktyczne rady i ciekawostki zebrała dla rodziców Magdalena Kordaszewska, ekspertka ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci.

  Wzrost dziecka nie jest jedynym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze pierwszego roweru. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jeszcze wygodę jazdy, solidność wykonania roweru, bezpieczeństwo użytkowania i wygląd.

  Pandemia koronawirusa nie ustępuje, codziennie słyszymy o rekordowej licznie zakażeń. W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa musimy się liczyć z wieloma ograniczeniami. To rodzi sporo wątpliwości, które starają się rozwiewać nasi eksperci. Jedno z pytań widza dotyczyło uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Wątpliwości rozwiała w naszym programie adwokat Eliza Kuna.

  Mimo że za oknem coraz zimniej, wiele osób nadal korzysta z rowerów. Część z nich wybiera jednoślad, aby nie narażać się na zakażenie, do którego może dojść w środkach transportu miejskiego. Pojawia się więc pytanie, czy jadąc na rowerze, należy mieć maseczkę na twarzy? Czy są miejsca, gdzie osłony nie są obowiązkowe?

  Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Swoją wiedzą na ten temat w studiu Dzień Dobry TVN podzielił się z nami Łukasz Przechodzeń. Najpierw wozimy dziecko w przyczepce. Kolejnym etapem jest rowerek biegowy, a następnie rowerek z trzema lub czterema kółkami. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupy roweru dla dziecka? Czy można kupić rower "na wyrost"? Pamiętajmy też, że kask jest elementem obowiązkowy. Dlaczego rodzice również powinni jeździć na rowerze w kasku?

  Valerjan Romanovski w styczniu przyszłego roku szykuje się na wyprawę na Jakucję. W tym czasie temperatura osiąga na Syberii nawet -50* C. Ekipa Valerjana chce pokonać rowerem trasę 1000 km. Po co to robią? Czego się obawiają? Jak się przygotowują do wyprawy? O przyszłorocznej wyprawie w Studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z kolarzem Valerjan Romanovski oraz dr Łukaszem Totą.

  Pochodzący z Krakowa Michał Kollbek zadziwił świat dwa lata temu, kiedy na rowerze przejechał White Line - niemal pionową ścianę. Od kiedy mieszka w Stanach Zjednoczonych? Z jakiego powodu tam się przeprowadził? Co kocha w sporcie, który uprawia? Ile dorobił się kontuzji? O swoim życiu na krawędzi powiedział Dzień Dobry TVN.

  "Kręć Kilometry" to rowerowa kampania społeczna realizowana już po raz piąty przez Fundację Allegro All For Planet. By wziąć udział w kampanii, trzeba ściągnąć aplikację "Kręć Kilometry" i używać jej w trakcie rowerowych podróży. Każdy przejechany kilometr trafia na konto wybranego przez nas miasta. O akcji opowiedziała w Dzień Dobry Wakacje Agata Stachowiak z Fundacji Allegro All For Planet.

  Jak w aktywny sposób spędzać czas nad polskim morzem? Sabina i Marta zachęcają do jazdy na rowerze po plaży. Czy jest to trudne? I czy każdy może spróbować?

  Modelka Zuzanna Bijoch w dzieciństwie nie zdążyła nauczyć się jeździć na rowerze. Miało to związek z pewnym przykrym wypadkiem. Co się wówczas stało? Czy Zuzie udało się pokonać lęk? Jej nauczycielem został Krystian Herba, mistrz trialu rowerowego i finalista drugiej edycji "Mam Talent". Zuzę Bijoch dopingował dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Czy Polacy to aktywny naród? Zdania w tej kwestii są bardzo podzielone. Sprawdzić to postanowił nie kto inny, jak Filip Chajzer. Jak dbamy o formę i co oznacza dla nas witalność? Dziennikarz Dzień Dobry TVN dotarł do badań, z których wynika, że dla 47% Polaków witalność to przede wszystkim aktywność fizyczna, ale nie tylko. Co jeszcze?

  Dwa pedały rozgrzały. Podobno prawowity Polak nie jeździ na rowerze, a zamiast wege burgera woli zjeść kawał dobrego, krwistego mięsa. Ostatnia wypowiedź ministra Waszczykowskiego wywołała sporo kontrowersji. Czy wegetarianie to ludzie gorszego sortu? Czy nowa władza napotka na opór ludu? W poszukiwaniu tradycyjnych polskich wartości udał się Filip Chajzer.

  Strome zbocze góry w Arizonie, wysoko i niebezpiecznie. To był zjazd na krawędzi bezpieczeństwa. Dokonał tego Polak Michał Kolbek i... został gwiazdą internetu. Zainteresowały się nim media z całego świata. Jak Michał Kollbek ocenia to, co zrobił? Jak przygotowywał się do ekstremalnego zjazdu, co mu to dało i czy podjąłby się tego po raz drugi? Czy do tego typu wyczynu potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i, ile to wszystko kosztuje? Z Michałem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Choć poranki jeszcze mroźne, Robert Kantereit poczuł wiosnę na tyle, że przyjechał do pracy na nietypowym sprzęcie. Czym napędzany jest ten pojazd? Jak nim sterować i ile taka przyjemność kosztuje? Prowadzący Dzień Dobry TVN przetestował nowoczesne, elektryczne rowery, hulajnogi, deskorolki...

  Okazuje się, że męskie penisy są narażone na niebezpieczny ucisk siodełka w czasie jeżdżenia na rowerze. Może to powodować impotencję. Amerykański urolog przeprowadził badania z których wynikało, że u kolarzy cztery razy częściej niż np. u pływaków czy biegaczy występują zaburzenia erekcji. W Warszawie pewien kolarz doznał bardzo poważnego urazu - rama wypożyczonego roweru pękła na pół i uszkodziła mu prącie. Czy zatem mężczyźni powinni zrezygnować z jazdy na rowerze? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawiali: Daria Kałuzińska, znajoma poszkodowanego, oraz internista dr Piotr Gryglas.