jazda na rowerze

  Sławomir Zgubiński jako dziecko miał wypadek, w którym stracił obie ręce. Mimo niepełnosprawności jest zapalonym rowerzystą. Jak narodziła się jego pasja do jazdy na rowerze?

  Film opublikowany przez policję zaskoczył internautów.

  Rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu. Wiele osób przed wyjściem z domu i wejściem na jednoślad wypija filiżankę kawy. Czy mała czarna przed jazdą wpływa na to, jak działa organizm człowieka? Odpowiedzi na pytanie poszukali badacze z Wielkiej Brytanii.          

  Kamizelka rowerowa to element odzieży sportowej, który powinna mieć każda osoba jeżdżąca rowerem na długich dystansach. Dobrze dopasowana i wykonana z wysokiej jakości materiału wpłynie na komfort jazdy. Warto zainwestować w droższą kamizelkę, która posłuży nam kilka lat.

  Spodnie rowerowe to niezbędny element garderoby rowerzysty. W zależności od pogody, warunków panujących na zewnątrz, wyprawa na rower wymaga założenia odpowiednio spodni krótkich lub długich, wykonanych z materiału przewiewnego lub ocieplanych. Spodnie mogą być dopasowane lub luźniejsze – wszystko zależy od preferencji użytkownika.

  - Są po to, by ułatwiać nam życie - przekonuje w Dzień Dobry TVN Kuba Wesołowski.

  Pogoda za oknami zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, w tym także do jazdy na rowerze. Niestety przepisy ruchu drogowego niektórym miłośnikom jednośladów mogą wydawać się niejasne.

  Małgorzata Rozenek-Majdan opublikowała w mediach społecznościowych post, przekonujący o licznych urokach jazdy rowerem. Gwiazda zaskoczyła fanów krótkim, ale za to bardzo sugestywnym komentarzem. Udowodniła, że nadejście wiosny i możliwość zażywania ruchu na świeżym powietrzu to niejedyne powody, dla których warto zdecydować się na przejażdżkę jednośladem.

  Michał "Szyszkodar" Klimczyk to artysta GPS-owy, który połączył ze sobą dwie pasje - jazdę na rowerze i sztukę. W jaki sposób? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Maja Włoszczowska jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportów. Po ponad dwudziestu latach uprawiania sportu i startu w zawodach kolarka zdecydowała się zakończyć karierę. Jakie ma plany na przyszłość? Czy zrezygnuje z jazdy na rowerze? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Amelka Gmyrek urodziła się z lekką asymetrią ciała i od początku była pod opieką neurologa. Kilka miesięcy temu okazało się jednak, że za wszystkim stoi SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie dla dziewczynki. W akcję pomocową włączyli się bracia Collins.

  Jazda na rowerze to aktywność, na którą decyduje się coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego, ten wyjątkowy sport pozwala zadbać o kondycję fizyczną, umożliwia spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a w dodatku sprzyja ekologii, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się zamienić auto na dwukołowy pojazd. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy można jeździć na rowerze w sukience. To możliwe, a zwolennicy trendu "cycle chic" nie mają co do tego żadnych wątpliwości.

  Katarzyna Bigos, instruktorka fitness promująca zdrowy tryb życia, opublikowała na Instagramie poruszający post. Pod zdjęciem przedstawiającym jej poobijaną twarz, zwróciła się do swoich obserwatorów z prośbą, by nie bagatelizowali obowiązku noszenia kasku podczas jazdy rowerem. Opowiedziała też o wypadku, który miał miejsce podczas wycieczki, na którą wybrała się z partnerem.

  Rower to jeden z najpopularniejszych środków transportu i doskonała alternatywa dla zatłoczonej komunikacji miejskiej. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy rowerzyści zmuszeni są przewieźć swój jednoślad autobusem, metrem lub tramwajem. Na jakich zasadach mogą korzystać z komunikacji miejskiej?

  Rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu. Spora grupa ludzi w trosce o zdrowie, ale i o środowisko, zamienia cztery kółka na jednoślad. Przybywa też miast, które robią wszystko, aby zachęcić mieszkańców do jazdy na rowerze. Poznaj 20 miejsc, po których jeździ się najlepiej.

  W czasie pandemii kluby fitness i siłownie zostały zamknięte. Jedną z dostępnych aktywności fizycznych była jazda na rowerze, dlatego też Polacy tłumnie ruszyli do sklepów po zakup jednośladu. Jakie korzyści płyną z jazdy na rowerze? Jaki model wybrać? Dla kogo lepszy będzie rower elektryczny? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mają Włoszczowską, kolarką, mistrzynią olimpijską i ambasadorką marki Kross.

  Inspekcja Handlowa - na polecenie UOKiK - po raz kolejny przyjrzała się fotelikom rowerowym dla dzieci. Z przedstawionego właśnie raportu wynika, że 1/3 skontrolowanych produktów ma jakąś wadę. Jakie usterki wykryli kontrolerzy? Na które modele trzeba szczególnie uważać?

  W sporcie Maja Włoszczowska osiągnęła imponujące wyniki. Wciąż jednak nie wszystko, o czym marzy. Na igrzyskach w Tokio chciałaby zdobyć ten najbardziej upragniony cel, a potem nie startować już w zawodach kolarstwa górskiego. Wicemistrzyni olimpijska ma inne plany.

  Już niedługo zrobi się wiosennie i ciepło. Zatem to ostatni dzwonek, by przygotować rower na nadchodzący sezon. Karol Popławski, właściciel serwisu rowerowego podpowiedział widzom Dzień Dobry TVN, o czym powinni pamiętać, wyruszając w trasę.

  Wielkimi krokami zbliża się koniec zimy i niedługo odłożymy sanki do piwnicy. Nadchodzi czas na inną, równie atrakcyjną dla najmłodszych, aktywność na świeżym powietrzu, czyli jazdę na rowerze. Biegowy, trójkołowy czy na dwóch kółkach - jaki powinien być pierwszy rower dla dziecka? Jak dbać o bezpieczeństwo małego cyklisty? Praktyczne rady i ciekawostki zebrała dla rodziców Magdalena Kordaszewska, ekspertka ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci.

  Wzrost dziecka nie jest jedynym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze pierwszego roweru. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jeszcze wygodę jazdy, solidność wykonania roweru, bezpieczeństwo użytkowania i wygląd.

  Szymon "Siara" Syrzistie na rowerze górskim jeździ od 1993 roku. To on został pierwszym mistrzem Polski w zjeździe rowerowym. Gdy urodził mu się syn, marzył, by maluch podążył jego śladami. Dziś razem z 5-letnim Jasiem spędzają czas oddając się wspólnej pasji.

  Marcin Korzonek podjął próbę wjechania rowerem na najwyższy wulkan na świecie - Ojos del Salado w Chile. Zabrakło mu tylko kilkuset metrów, żeby osiągnąć swój cel. O swoich wyczynach na dwóch kółkach oraz ślubie na Zanzibarze sportowiec opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Pandemia koronawirusa nie ustępuje, codziennie słyszymy o rekordowej licznie zakażeń. W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa musimy się liczyć z wieloma ograniczeniami. To rodzi sporo wątpliwości, które starają się rozwiewać nasi eksperci. Jedno z pytań widza dotyczyło uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Wątpliwości rozwiała w naszym programie adwokat Eliza Kuna.

  Mimo że za oknem coraz zimniej, wiele osób nadal korzysta z rowerów. Część z nich wybiera jednoślad, aby nie narażać się na zakażenie, do którego może dojść w środkach transportu miejskiego. Pojawia się więc pytanie, czy jadąc na rowerze, należy mieć maseczkę na twarzy? Czy są miejsca, gdzie osłony nie są obowiązkowe?

  Rower jest doskonałą alternatywą dla komunikacji miejskiej w czasie zagrożenia epidemiologicznego. Przede wszystkim jest bezpieczny, ekologiczny i ekonomiczny. Dariusz Trybocki, specjalista i serwisant rowery w rozmowie z reporterką Agatą Zjawińską zdradził, jak przygotować sprzęt na nadchodzące miesiące.

  Rower to element podróży, relaksu, a także odpoczynku na łonie natury, który można interpretować jako ciągłe dążenie do celu. To także symbol wolności oraz niezależności. Zobacz, co oznacza rower w senniku.

  Hobby przekuł w pomoc potrzebującym. Dominik Kowalik zbiera stare, nieużywane rowery, naprawia je, a potem rozdaje wychowankom domów dziecka i maluchom z biednych rodzin. - Dzieciaki są pokrzywdzone, to nie jest ich wina - mówił w naszym programie rowerowy pasjonat.

  Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Swoją wiedzą na ten temat w studiu Dzień Dobry TVN podzielił się z nami Łukasz Przechodzeń. Najpierw wozimy dziecko w przyczepce. Kolejnym etapem jest rowerek biegowy, a następnie rowerek z trzema lub czterema kółkami. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupy roweru dla dziecka? Czy można kupić rower "na wyrost"? Pamiętajmy też, że kask jest elementem obowiązkowy. Dlaczego rodzice również powinni jeździć na rowerze w kasku?

  Valerjan Romanovski w styczniu przyszłego roku szykuje się na wyprawę na Jakucję. W tym czasie temperatura osiąga na Syberii nawet -50* C. Ekipa Valerjana chce pokonać rowerem trasę 1000 km. Po co to robią? Czego się obawiają? Jak się przygotowują do wyprawy? O przyszłorocznej wyprawie w Studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z kolarzem Valerjan Romanovski oraz dr Łukaszem Totą.