Spalamy tłuszcz na rowerze. Co zrobić, by schudnąć 1 kilogram?

389A8214
Źródło: Dzień Dobry TVN
Topimy tłuszczyk na rowerze - napisy
Topimy tłuszczyk na rowerze - napisy
Czy ścieżki rowerowe są bezpieczne? - napisy
Czy ścieżki rowerowe są bezpieczne? - napisy
Przed nami piękne letnie dni. Czas rozpocząć sezon rowerowy. Taka aktywność jest idealna dla duszy i ciała. Zanim jednak wsiądziemy na rower, przypomnijmy sobie podstawowe zasady ruchu drogowego. O czym trzeba pamiętać, jeżdżąc rowerem po ulicy czy ścieżce rowerowej?

Plusy jazdy na rowerze

Piękna pogoda zachęca nas do aktywności na świeżym powietrzu. Świetnym wyborem będzie jazda na rowerze, ponieważ jest ona pożyteczna zarówno dla ciała, jak i ducha. W Dzień Dobry TVN 4-krotny mistrz świata w kulturystyce Marcin Łopucki, opowiedział widzom, jakie są zalety częstych przejażdżek rowerowych.

- Dla osób, które mają komplikacje stawowe, to odciąża przede wszystkim korpus. Możemy trenować łydki, uda, pośladki, brzuch. Kiedy mamy jazdę w terenie, w górach, po trudnych drogach, gdzieś w lesie, to rzeczywiście wymaga od nas napięcia całego ciała, trzymania stabilizacji, kontroli roweru - zaznaczył sportowiec.

Ile kalorii możemy spalić jeżdżąc na rowerze? - Przez godzinę spokojnej jazdy spalamy ok. 500-600 kalorii. Żeby spalić kilogram tłuszczu, to jest jakieś 7 tys. kalorii, około 14 h jazdy na rowerze, [...] potrzebujemy tu systematyki - dodał Marcin Łopucki.

Bezpieczeństwo na ścieżkach rowerowych

Zanim jednak wybierzemy się na rower, warto przypomnieć sobie obowiązujące nas przepisy drogowe. - W 2022 roku doszło do około 3700 zdarzeń z udziałem rowerzystów. Za około połowę odpowiadali kierowcy samochodów osobowych, za jedną trzecią rowerzyści - tłumaczył w Dzień Dobry TVN prezes stowarzyszenia Rowerowy Poznań, Tadeusz Mirski. Reszta to jednostkowe przypadki zdarzeń z tramwajami, autobusami, motocyklami czy innymi rowerzystami.

- Zdarza się, że do wypadków drogowych z udziałem rowerzystów dochodzi z przyczyny nieustąpienia pierwszeństwa czy wjazdu rowerem na przejście dla pieszych. Absolutnie nie należy przejeżdżać rowerem po przejściu dla pieszych - dodał podkom. Mariusz Samul. Jak społeczeństwo ocenia przepisowość jazdy polskich rowerzystów?

- "Uważają, że są najbardziej uprzywilejowaną grupą uczestników ruchu drogowego", "Nie uważają. Oni jadą sobie jak chcą, z jaką prędkością chcą", "Czasami zapominają o sygnalizowaniu zamiaru skrętu", "Najmniej kulturalni są dostawcy. Całkiem niedawno nawet miałam taki incydent, że zajechał mi drogę, przede mnie wjechał, wszedł koła, dosłownie w brzuch mi się wbiła moja kierownica - tłumaczyli przechodnie w sondzie ulicznej.

Czym może skończyć się nieuważność rowerzystów? Jak dbać o bezpieczeństwo? Zobacz materiał poniżej:

Czy ścieżki rowerowe są bezpieczne?
Czy ścieżki rowerowe są bezpieczne? - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Reporter: R. Męczykalski/P. Sadowski

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?