rowerzysta

  rowerzysta

  W związku ze sprawą potrącenia rowerzystki prokurator postawił m.in. zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym 24-letniemu mężczyźnie z Wągrowca. Zarzuty poplecznictwa usłyszały 4 inne osoby. Do wypadku doszło w pobliżu miejscowości Brzekiniec w Wielkopolsce. Ofiarą była 35-letnia dziennikarka z Chodzieży. Kobieta zginęła na miejscu, a sprawca zdarzenia zbiegł.

  Podobno czekają nas zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Nowelizacja przepisów ma dotyczyć bezpieczeństwa dzieci, które będą miały obowiązek jeździć na rowerze w kasku. Czy jest to dobry pomysł? Czy kask faktycznie wpływa na bezpieczeństwo rowerzysty? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Adama Sobieraja, z Fundacji Drogi Mazowsza oraz Karola Mocniaka z Organizacji Miasto dla Rowerów.

  Miłość do rowerów rozbudził w nim starszy brat. Przez lata w czasie wyścigów kolarskich Łukasz i Maciej Bodnarowie ścigali się razem. Dziś w Dzień Dobry TVN Maciej Bodnar opowiedział o swojej pracy, a zarazem pasji. Czy pamięta swój pierwszy rower? Na czym polega praca pomocnika kolarskiego? Czy jest taki czas, kiedy rower mu nie towarzyszy? I kiedy znajduje czas dla swojej rodziny oraz dziewczyny?

  Relacje między rowerzystami, a innymi użytkownikami ruchu drogowego od zawsze były napięte. Według danych Komendy Głównej Policji liczba kolizji z udziałem rowerzystów regularnie rośnie. Z czego to wynika? Co wolno rowerzystom, a co jest zakazane? Jak w stosunku do cyklistów powinni zachowywać się kierowcy? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: aktorka Joanna Jabłczyńska, mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji oraz dziennikarka Aleksandra Kutz.

  Pasją Jarosława Roli od zawsze były sporty zimowe oraz rowery. Gdy był nastolatkiem, poraził go prąd, w wyniku czego Jarosław stracił obie nogi. Miłość do rowerów okazała się silniejsza niż niepełnosprawność. Dwa lata po wypadku, Pan Jarosław zbudował rower napędzany rękoma. W taki sposób zdobył Śnieżkę, a ostatnio Kilimandżaro. Od kilku lat tworzy rowery dla osób niepełnosprawnych. Skąd taki pomysł? Gdzie szykał pomysłu na konstrukcję? Kto pomógł mu ją stworzyć. Z Jarosławem Rolą w studiu Dzień Dobry TVN porozmawiała Anna Maruszeczko.