Czy można stracić prawo jazdy, będąc na łodzi? Mało kto zna ten przepis

Grupa osób na motorówce
Czy można stracić prawo jazdy będąc na łodzi? Mało kto zna ten przepis
Źródło: skynesher/GettyImages
Zbliża się sezon urlopowy. Wiele osób wolny czas spędzi zapewne nad jeziorem, pływając łodzią lub motorówką i dobrze się bawiąc. Ale czy wiecie, że nawet na wodzie można stracić prawo jazdy? O tym przepisie mało który kierowca pamięta. Co wolno, a czego nie wolno robić na łódce? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Przepisy regulują nie tylko zasady poruszania się po drogach, ale też, jak należy zachowywać się podczas podróżowania łodzią. Mało kto wie, że także wtedy można stracić prawo jazdy. Na co zwrócić uwagę i na co uważać, będąc nad wodą?

Czego nie wolno robić na wodzie? Można stracić prawo jazdy

Podczas przebywania na łodzi trzeba zachować ostrożność, tak samo jak w czasie prowadzenia samochodu. Dotyczy to przede wszystkim sternika, którego obowiązują takie same zasady, jak kierowców. Jedną z zabronionych czynności jest sterowanie łodzią pod wpływem alkoholu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci

W mediach już od wielu lat jest głośno o tym, że pływanie różnego rodzaju łodziami po spożyciu napojów alkoholowych jest nieodpowiedzialne. Takie informacje pojawiają się zazwyczaj właśnie w okresie przedwakacyjnym. Ma to na celu uwrażliwienie wypoczywających nad wodą Polaków na zasady bezpieczeństwa. W końcu tego typu zachowanie naraża na utratę zdrowia lub nawet życia, zarówno kierującego i pasażerów łodzi, jak i inne osoby, które napotkają na swojej drodze na wodzie. Może to mieć również inne konsekwencje, także w postaci odebrania prawa jazdy.

Jeśli policja podczas kontroli stwierdzi, że sternik jest w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, ma pełne prawo złożyć odpowiedni wniosek do sądu. Ten zaś może w efekcie zakazać kierowania pojazdami silnikowymi nawet na okres 10 lat. Z czego to wynika?

Spożywanie alkoholu na łodzi. Co mówią przepisy?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, drogi wodne traktowane są w ten sam sposób, co te lądowe. Oznacza to, że są bardzo często patrolowane przez policję, która ma prawo skontrolować osobę sterującą łodzią. Reguluje to artykuł 87 Kodeksu wykroczeń.

Brzmi on: "Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. § 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów".

Co ciekawe, jeśli prowadzicie pod wpływem alkoholu pojazd napędzany siłą mięśni, nie grozi wam utrata uprawnień, ale możecie wciąż dostać mandat.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: moto.pl

Źródło zdjęcia głównego: skynesher/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości