Jakie są kategorie prawa jazdy?

Nastolatka zdaje egzamin na prawo jazdy
Fot. gchutka / Getty Images
Prawo o ruchu drogowym rozróżnia kilkanaście kategorii prawa jazdy. Istnieją kategorie uprawniające do zasiadania za kierownicą np. pojazdów osobowych, rolniczych, ciężarowych lub autobusów.
  • Co to jest prawo jazdy?
  • Jakie wyróżniamy kategorie prawa jazdy?
  • Jak wyrobić prawo jazdy kategorii B?
  • Jak wyrobić prawo jazdy kategorii A?

Zobacz: Rejestrujemy samochód – potrzebne dokumenty i formalności

Przepisy prawa określają, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby można było poruszać się danym typem pojazdu. Pojazdy może prowadzić osoba do tego uprawniona, czyli posiadająca prawo jazdy. Status kierowcy uzyskuje się w określonym wieku, po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Co to jest prawo jazdy?

Prawo jazdy jest dokumentem, który potwierdza uprawnienia jego posiadacza do kierowania pojazdami mechanicznymi, a także innymi pojazdami. Dokument jest wydawany przez organy państwowe. Polska, która jest członkiem Unii Europejskiej, zobowiązała się do ujednolicenia wyglądu tego dokumentu. W 2013 roku pojawił się nowy wzór prawa jazdy, który jest ważny przez 15 lat.

Jakie wyróżniamy kategorie prawa jazdy?

Każdy młody kierowca marzy o dokumencie, jakim jest prawo jazdy. Kategorie , w których można je zdobyć, zostały określone są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Niezbędne jest spełnienie warunków formalnych, to znaczy zdanie części teoretycznej i praktycznej egzaminu państwowego oraz wpisanie do dokumentu odpowiedniej kategorii. Kategorie prawa jazdy są następujące:

· kategoria AM uprawnia do kierowania motorowerem, można ją uzyskać po ukończeniu 14 lat,

· kategoria A1 uprawnia do prowadzenia motocykli o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg, można ją uzyskać po ukończeniu 16 lat,

· kategoria A2 uprawnia do prowadzenia motocykli o mocy do 35 kW i motocykli trójkołowych,

· kategoria B1 uprawnia do prowadzenia czterokołowca (np. dużego quada),

· kategoria A uprawnia do jazdy motocyklem i motorowerem,

· kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o masie nie przekraczającej 3,5 tony, a także pojazdem z lekką przyczepą, ciągnikiem rolniczym i motocyklem o pojemności silnika do 125 cm3,

· kategoria B+E uprawnia do prowadzenia zespołu pojazdów, np. pojazdu z kategorii B i przyczepy o masie do 3,5 tony,

· kategoria C uprawnia do kierowania pojazdami powyżej 3,5 tony własnej masy, oraz zespołem pojazdów,

· kategoria C1 uprawnia do prowadzenia zespołu pojazdów, ciągnika rolniczego oraz zespołu ciągnika rolniczego i przyczepy,

· kategoria C1+E uprawnia do prowadzenia zespołu pojazdów o masie do 12 ton,

· kategoria C+E uprawnia do prowadzenia zespołu pojazdów składającego się z przyczepy i pojazdu kategiorii C,

· kategoria D uprawnia do kierowania autobusem powyżej 17 osób, ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym,

· kategoria D1 uprawnia do kierowania autobusem, który jest przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób wraz z kierowcą,

· kategoria D1+E uprawnia do prowadzenia pojazdu kategorii D1 oraz przyczepy,

· kategoria D+E uprawnia do prowadzenia zespołu pojazdów złożonego z pojazdu z kategorii D i przyczepy,

· kategoria T uprawnia do prowadzenia tramwaju.

W przypadku kategorii C1, C1+E, C, C+E minimalny wiek do uzyskania prawa jazdy kierowcy to 18 lat, natomiast w przypadku kategorii D1, D1+E, D, D+E minimalny wiek to 21 lat.

Jak wyrobić prawo jazdy kategorii B?

Prawo jazdy kategorii B jest najpopularniejszym typem prawa jazdy wydawanym w Polsce. Aby zdobyć to uprawnienie, należy przede wszystkim zapisać się do szkoły nauki jazdy, gdzie organizowane są kursy na prawo jazdy tej kategorii. Podczas kursu, który jest przeprowadzany zgodnie z wymogami prawa i składa się z części teoretycznej i praktycznej, kursant uczy się przepisów ruchu drogowego, rozwiązując skomplikowane sytuacje drogowe i ucząc się stosowania przepisów, oraz doskonali umiejętności praktyczne, w tym obsługę urządzeń znajdujących się w pojeździe oraz poruszania się w warunkach normalnego ruchu drogowego. W trakcie kursu ćwiczone są także testy na prawo jazdy kategorii B. Zdanie egzaminu wewnętrznego w szkole nauki jazdy umożliwia przystąpienie do egzaminu państwowego, składającego się z części teoretycznej i praktycznej. Kategorię B prawa jazdy można uzyskać po ukończeniu 18 lat.

Jak wyrobić prawo jazdy kategorii A?

Prawo jazdy kategorii A to drugie co do popularności uprawnienie dla kierowców niezawodowych wydawane w Polsce. Kategoria A uprawnia do poruszania się motocyklami o masie do 400 kg, które posiadają silnik o pojemności powyżej 50 cm3. Prawo jazdy tej kategorii uzyskuje się po odbyciu szkolenia w ośrodku nauki jazdy, gdzie kursant zaznajamia się z częścią teoretyczną – prawem o ruchu drogowym i praktyczną – uczy się jak jeździć motocyklem w bezpieczny sposób. Kategorię A można uzyskać po ukończeniu 20 lat, jeśli wcześniej przez co najmniej dwa lata dana osoba ma prawo jazdy kategorii A2, jeśli natomiast nie posiada takiego uprawnienia, to dopiero po ukończeniu 24 lat.

Zobacz film: Jak odpalić auto zimą?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości