mandat

  mandat

  Za pragnienie miłości przyjdzie mu słono zapłacić.

  Kierowca prowadzący pojazd bez odpowiednich uprawnień może spodziewać się mandatu nawet w wysokości 1500 zł. Tak traktowane są osoby, które mają w prawie jazdy wpisany kod 01.06. Co on oznacza?

  Zobacz, jak uniknąć kary.

  Kierowcom grozi kara w wysokości od 100 do nawet 300 złotych.

  Do końca czerwca trzeba złożyć deklarację na temat tego, czym ogrzewamy nasze domy, mieszkania i lokale usługowe. Dlaczego jesteśmy zobowiązani, żeby to zrobić?

  Od czerwca obowiązuje nowy obowiązek dla kierowców poruszających się po drogach ekspresowych i autostradach. Zgodnie z nim kierowcy muszą zachować większą odległość od samochodu znajdującego się przed nimi, czyli nie wolno "jechać na zderzaku". Ta popularna forma wymuszania na drogach może skończyć się mandatem, a nawet punktami karnymi. Kiedy można dostać taki mandat? Jak go uniknąć

  Poruszanie się hulajnogą elektryczną po mieście stało się w Polsce bardzo popularne. Wiele firm umożliwiło ich łatwe wypożyczanie na terenie miast. Coraz więcej osób posiada również własne pojazdy. Nie każdy jednak porusza się nimi zgodnie z obowiązującymi przepisami. Za co można dostać mandat?

  Policyjna grupa Speed dopadła 21-latka poruszającego się na hulajnodze. Mężczyzna ponad dwukrotnie przekroczył prędkość i otrzymał mandat. O jakiej kwocie mowa?

  Odcinkowy pomiar ruchu w skrócie nazywany jest OPP. Pierwsze tego typu rozwiązania wprowadzone zostały w Polsce w 2015 roku. Na czym polegają? Gdzie się znajdują? Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

  Sytuacja związana z przejazdem samochodem na żółtym świetle nie jest jednoznaczna, ale taki przejazd może być uznany za złamanie prawa i skutkować karą. Ile wynosi mandat? Kiedy można przejechać na żółtym świetle?

  Sprawdź, gdzie rozpalenie ognia grozi mandatem.

  Auto sprawne technicznie, ale zgodnie z polskim prawem nie można nim jeździć – takich sytuacji nie brakuje. Ile wynosi mandat za brak badania technicznego? Co, jeśli stan pojazdu wzbudza wątpliwości?

  W związku z nadchodzącymi świętami wielkanocnymi zapowiedziano wzmożone kontrole na drogach. Ruch nadzorować będą policjanci z laserowymi miernikami prędkości z rejestracją obraz oraz pojazdy wyposażone w wideorejestratory. Zapowiedziano, że w niektórych miejscach policja będzie kierować ruchem. 

  Jeden z przepisów przewidywał karę sięgającą 1 500 złotych.

  Przyjęła mandat na nieprawdziwe dane.

  Powszechnie stosowane próby wyłudzeń sprawiły, że ludzie bardzo ostrożnie podchodzą do otrzymywanej korespondencji. List z Urzędu Skarbowego w Opolu wydaje się podejrzany, szczególnie osobom, które pochodzą z innych miast. Nie jest to jednak oszustwo, ani próba wyłudzenia danych. Dlaczego Urząd Skarbowy w Opolu wysyła mandaty wszystkim, bez względu na miejsce zamieszkania?

  Nie dostaniesz mandatu, ale możesz pójść do więzienia.

  Za spacer z dzieckiem po chodniku może grozić kara nawet w wysokości 5 tysięcy złotych. Sprawa jest kuriozalna, ale takie luki prawnej dopatrzył się Sąd Rejonowy w Sokółce. Jeden z przepisów kodeksu wykroczeń mówi o zakazie przebywania na drodze dziecka poniżej siódmego roku życia.

  Rowerzysta, pomimo zakazu, postanowił wsiąść na rower. Teraz młodemu mieszkańcowi powiatu wałbrzyskiego grozi nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. O losie 23-latka ponownie zadecyduje sąd.

  Rząd przyjął projekt reformy kodeksu karnego, w którym nowe przepisy mają zwiększyć kary dla kierowców za wykroczenia, między innymi dla osób prowadzących pod wpływem alkoholu. Zanim przepisy wejdą w życie, konieczne jest jeszcze uzyskanie akceptacji Sejmu, Senatu oraz podpisu Prezydenta. 

  Nadleśniczy: "Ucierpią nasze portfele".

  Od 1 stycznia czekają nas radykalne zmiany w wysokości mandatów oraz nowe zasady naliczania punktów karnych. Zmiany w prawie przewidują dziesięciokrotny wzrost kary za wykroczenie. Policjant będzie miał również prawo naliczyć wyższą liczbę punktów karnych, które będą kasowane dopiero po dwóch latach. Nowe zasady wyjaśnił Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego. - To jazda bez trzymanki, zdecydowanie za wysoko - zaznacza Marek Konkolewski.

  Sprawdź, ile i kiedy zapłacisz.

  "Przekazywanie danych ubezpieczycielom nie ma podstaw prawnych".

  Skuteczniejsza walka z niebezpiecznymi kierowcami na drodze - taki jest główny cel zmienionych przez rząd przepisów. Przewidują one m.in. podwyższenie maksymalnej grzywny do 30 tys. zł, uzależnienie wysokości składki OC od liczby punktów karnych, kasowanie ich po 2 latach, a także zaostrzenie kar za prowadzenie auta po pijanemu. Sprawca śmiertelnego wypadku będzie płacił rentę dla bliskich ofiary.

  9-letnia dziewczynka kierowała quadem i przewoziła nim 12-letnią koleżankę. Dzieci zostały zatrzymane przez policję do kontroli drogowej w Rozogach. Funkcjonariuszy powiadomił zaniepokojony świadek. Okazało się, że pojazd udostępniła matka jednej z dziewczynek. 29-latka dostała mandat.

  Przemysław Kossakowski często podróżuje po Polsce. Wiadomo, że czasem ze względu na warunki drogowe i pośpiech, zdarza się każdemu nagiąć przepisy. Tak też się stało i tym razem, dziennikarz otrzymał za to punkty karne i mandat. Podzielił się także dość nietypową refleksją po zdarzeniu.

  Klapki i japonki to obuwie, na które latem decydujemy się najczęściej. W upalne dni sprawdzają się doskonale, bo są lekkie, przewiewne i wygodne, a w tym sezonie także wyjątkowo modne. Czy mogą sięgać po nie także kierowcy? Czy prowadzenie auta w klapkach czy japonkach jest bezpieczne? W niektórych przypadkach można dostać nawet 500 zł mandatu i sześć punktów karnych.

  Latem wielu z nas wybiera wypoczynek na świeżym powietrzu. Niestety będąc nad wodą, często zapominamy, że także tutaj należy przestrzegać przepisów. Za co zatem grozi mandat karny? Sprawdziliśmy to.