mandat

  mandat

  Skuteczniejsza walka z niebezpiecznymi kierowcami na drodze - taki jest główny cel zmienionych przez rząd przepisów. Przewidują one m.in. podwyższenie maksymalnej grzywny do 30 tys. zł, uzależnienie wysokości składki OC od liczby punktów karnych, kasowanie ich po 2 latach, a także zaostrzenie kar za prowadzenie auta po pijanemu. Sprawca śmiertelnego wypadku będzie płacił rentę dla bliskich ofiary.

  9-letnia dziewczynka kierowała quadem i przewoziła nim 12-letnią koleżankę. Dzieci zostały zatrzymane przez policję do kontroli drogowej w Rozogach. Funkcjonariuszy powiadomił zaniepokojony świadek. Okazało się, że pojazd udostępniła matka jednej z dziewczynek. 29-latka dostała mandat.

  Klapki i japonki to obuwie, na które latem decydujemy się najczęściej. W upalne dni sprawdzają się doskonale, bo są lekkie, przewiewne i wygodne, a w tym sezonie także wyjątkowo modne. Czy mogą sięgać po nie także kierowcy? Czy prowadzenie auta w klapkach czy japonkach jest bezpieczne? W niektórych przypadkach można dostać nawet 500 zł mandatu i sześć punktów karnych.

  Każdego roku na polskich drogach dochodzi do kilku tysięcy wypadków z udziałem pieszych. Tragiczne statystyki ma poprawić nowelizacja przepisów, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa. Nowe zasady w ruchu drogowym wchodzą w życie 1 czerwca 2021 r. Z jednej strony nakłada na pieszego pewne obowiązki, z drugiej – zobowiązuje kierowców do zachowania jeszcze większej ostrożności. O szczegółach mówił w naszym programie Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

  Ogródki działkowe to jedno z ulubionych miejsc Polaków. Ich popularność wzrosła zwłaszcza w czasie pandemii. Wielu z nas doceniło kawałek własnej, zielonej przestrzeni, gdzie można wypocząć i odetchnąć świeżym powietrzem. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie zachowania na działce są zgodne z przepisami. Sprawdź, za co można zostać ukaranym.

  Do złożenia zeznania PIT za 2020 rok zostało coraz mniej czasu. Trzeba to zrobić najpóźniej 30 kwietnia. To już więc dla podatników ostatni dzwonek. Jakie kary grożą za rozliczenie się po terminie? Ile wynosi mandat? Sprawdź, jak najprościej wysłać PIT 2020 i uniknąć konsekwencji.

  Spacer z psem to duża przyjemność, zarówno dla zwierzaka, jak i jego właściciela. Okazuje się, że niedługo może sporo kosztować. Wszystko za sprawą przepisów, które wejdą w życie 10 kwietnia. O tym, co się zmienia i ile wynoszą kary, w Dzień Dobry TVN opowiedział Michał Dąbrowski, behawiorysta.

  Lany poniedziałek to zwyczaj kultywowany od wielu wieków. Zgodnie z tradycją oblewanie się wodą nie tylko symbolizowało oczyszczenie, ale także miało sprzyjać płodności. Z biegiem lat popularny śmigus-dyngus przeszedł sporo zmian, ale nadal dostarcza sporo dobrej zabawy. Policja przestrzega jednak, by tradycja nie stała się chuligańskim wybrykiem, za który trzeba będzie zapłacić.

  Koronawirus nie traci na sile. Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 13 tys. 628 zakażonych. W ciągu doby zmarło 179 osób - najwięcej od początku epidemii. Według WHO, świat znalazł się w krytycznym punkcie. Żeby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa, musimy zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej. Za brak maseczki możemy zapłacić mandat w wysokości 500 zł. Jakie kary grożą w innych krajach? Sprawdź, gdzie można za to nawet trafić do więzienia.

  Maseczki na dobre wpisały się w naszą codzienność. Ze względu na pandemię ich noszenie jest obowiązkowe m.in. w kościołach, sklepach i środkach publicznego transportu. Czy jeśli nie zasłaniamy nosa i ust może nam grozić kara? Wątpliwości rozwiewał w naszym programie Marcin Wojciński, radca prawny.

  Używanie telefonu przez kierowcę podczas jazdy to wykroczenie za 200 złotych i 5 punktów karnych. Co można, a czego nie wolno robić za kółkiem? Jakie szalone rzeczy robią kierowcy podczas prowadzenia auta? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: współprowadzącego "Absurdy drogowe" Kamila Jaśkowskiego i st. asp. Roberta Opasa z Komendy Głównej Policji.

  Opłata administracyjna za odholowanie samochodu to 470 złotych. Do tej kwoty należy doliczyć mandat za popełnione wykroczenie i opłatę za postój na parkingu, na który auto zostanie odstawione. Złe parkowanie to droga sprawa. Dlaczego więc Polacy ciągle wykazują się ułańską fantazją w tej kwestii? Czy to dlatego, że zwyczajnie nie mamy gdzie parkować? Kto parkuje gorzej: kobiety czy mężczyźni? O absurdach z polskich parkingów i chodników w Dzień Dobry TVN mówili: współprowadzący program "Absurdy drogowe" w TVN Turbo Kamil Jaśkowski oraz Adrian Furgajski z zespołu doradców gospodarczych TOR.

  To oczywiste, że za postawienie samochodu w niedozwolonym miejscu lub rozmowę przez telefon podczas jazdy grozi mandat. Ale czy wiedzieliście, że policjanci mogą wlepić mandat za zwolnienie kroku na przejściu dla pieszych albo włączenie świateł awaryjnych pod szkołą? O sytuacjach, za które możemy dostać mandat rozmawialiśmy z goszczącym w Dzień Dobry TVN st. asp. Robertem Opasem z Komendy Głównej Policji.

  Od wczoraj obowiązują nowe, zaostrzone przepisy ruchu drogowego. Jeżeli przekroczymy prędkość o 50 km/h, utracimy czasowo prawo jazdy. Na jak długi okres? Co wiecej, taka kara będzie miała miejsce w przypadku pierwszego zatrzymania. Co się stanie, gdy "wpadniemy" kolejny raz? Z mł. insp. Markiem Konkolewskim rozmawiał dzienniakrz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.