Jak się zachowywać w czasie burzy? Strażak służy radą

Jak się zachowywać w czasie burzy? Strażak służy radą
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zasady bezpieczeństwa w czasie burzy - napisy
Zasady bezpieczeństwa w czasie burzy - napisy
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci
Lato zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie, powoli rozpoczyna się także sezon na burze. Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa, które każdy z nas powinien zastosować podczas wyładowań atmosferycznych? O tym Bartek Jędrzejak porozmawiał ze Stanisławem Kędziorem z Ochotniczej Straży Pożarnej w Istebnej.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie burzy

Burze to nieodzowny element każdego lata. Nie stanowią dla nas niebezpieczeństwa, jeżeli wiemy, jak się podczas nich zachować. Stanisław Kędzior z Ochotniczej Straży Pożarnej w Istebnej podkreślił, że wyładowania te najczęściej w górach pojawiają się po południu. - Musimy zorganizować wtedy wyjścia w góry tak, żeby przed burzą móc spokojnie zejść. A na popołudnie szukamy sobie innych atrakcji w terenie, gdzie możemy również czynnie spędzić czas - powiedział strażak.

Burza może nas spotkać również wtedy, kiedy jesteśmy w domu. - Nie stoimy wtedy przy oknach. Może to być dla nas niebezpieczne, jak na przykład piorun uderzy w drzewo. Wtedy jakieś "odpryski" mogą się dostać do domu przez to okno - dodał.

Najpopularniejsze mity związane z burzą

Powszechnie uważa się, że podczas burzy należy wyciągnąć kable z gniazdek. Czy słusznie? - Jeżeli je odłączymy, to mamy pewność, że wszystko jest zabezpieczone. Jednak w przypadku telewizorów musimy pamiętać również o odłączeniu anteny - zaapelował ekspert.

Część osób uważa również, że podczas burzy warto wyłączyć telefon komórkowy. - Nie, telefon raczej ma mały wpływ na ściąganie piorunów. Warto go mieć jednak przy sobie, żeby zadzwonić w razie czego po pomoc - poradził Stanisław.

Kolejny popularny mit mówi o tym, żeby podczas burzy zrezygnować z kąpieli. - Woda ściąga piorun, jednak ona jest cały czas w instalacji. Dlatego śmiało podczas burzy możemy się kąpać - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?