Dlaczego jesteśmy agresywni za kierownicą?
Jacek Grunt – Mejer, psycholog społeczny uważa, że odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta.
- Myślę, że najważniejszą rzeczą, która wyróżnia ten rodzaj agresji to, że najczęściej dotyczy ona kierowców. Mówimy o osobach zamkniętych w puszkach, w jakichś przestrzeniach blaszanych, w których są chronieni, izolowani, mają trudności, żeby siebie dostrzec. Taka sama sytuacja w przestrzeni, w której chodzimy po chodniku, to nie miałoby miejsca, bo mamy ze sobą możliwość komunikowania się - tłumaczył w Dzień Dobry TVN specjalista.
- Na co dzień jesteśmy dżentelmenami. Przepuszczamy nasze piękne panie. [...] Natomiast kiedy ta cudowna niewiasta wsiada z kółko, staje się "babą za kierownicą". Dlaczego? Dlaczego jesteśmy [...] taką husarią, że jak właśnie wsiadamy do tej puszki, to ten agresor nam się włącza. Mało tego, wszyscy jesteśmy mistrzami kierownicy - dodał Adam Kornacki, dziennikarz motoryzacyjny.
Czy agresja ma płeć?
- Mamy dwa rodzaje agresji. Jedna to jest agresja, którą widzimy jako agresywny styl jazdy, czyli ktoś jeździ bardzo szybko, [...], łamie przepisy i też sytuacje takie, gdy ktoś celowo w stosunku do konkretnej osoby zachowuje się w sposób agresywny. Jeżeli mówimy tutaj o podziale na płeć, to kobiety - bardzo rzadko zdarza się, żeby wyskoczyły z samochodu i kogoś zaatakowały, to praktycznie się nie dzieje. [...] Odczuwanie złości za kierownicą nie różni się specjalnie między płciami - wyjaśniał Jacek Grunt – Mejer, psycholog społeczny.
Jak się zachować, kiedy ktoś jest w stosunku nas agresywny? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czym jest joga świadoma traum i jak pomaga? "To jest ten rodzaj problemu, że czas nie leczy ran"
- W poszukiwaniu samorozwoju. Jak podejść do tego z głową?
- Hipnoza może pomóc w walce z nałogami, depresją a nawet bólem. Na czym polega?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News