Ciągły pęd i nadmiar bodźców, które do nas docierają sprawiają, że część z nas szuka kogoś, kto pomoże im się w tym odnaleźć i radzić sobie z trudnościami. Niektórzy w tym celu wypierają psychoterapię, inni decydują się np. na wyjazdy i kursy prowadzone przez osoby, które obiecują, że w kilka dni odmienią nasze życie. Jak nie dać się nabrać? Na co zwrócić uwagę? O tym w Dzień Dobry TVN mówił Maciej Ścibor, psychoterapeuta.
Samorozwój. Jak wybrać bezpieczną dla siebie ścieżkę?
Osoby, które chcą skorzystać z tego rodzaju usług, w pierwszej kolejności powinny sprawdzić, czy dana osoba ma odpowiednie kwalifikacje.
- Z jednej strony dzisiaj w mediach społecznościowych czy na stronie internetowej możemy sobie wpisać bardzo różne treści. Przygotowując się do programu, zerknąłem sobie na takich guru. Bardzo często są tam takie informacje: "uczyłem się od wielu nauczycieli, przez wiele lat". Natomiast my, prowadzący psychoterapię, udzielający pomocy psychologicznej [...] posiadamy specjalne kwalifikacje, czyli całościowe szkolenie terapeutyczne, [...], superwizujemy też swoją pracę - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Maciej Ścibor, psychoterapeuta.
Specjalista dodał, że zawsze mamy prawo zapytać o kwalifikacje danej osoby oraz w jakim nurcie pracuje. - To jest niezwykle istotne, dlatego, że z jednej strony warsztaty rozwojowe, ale z drugiej strony też różne formy takiej pomocy i obiecywanie jakichś spektakularnych sukcesów - podkreślił. Jak dodał, on sam prowadzi takie warsztaty i bardzo ważna jest właściwa rekrutacja uczestników.
- Wiem o tym, że np. osoby w ciężkiej depresji czy w jakiejś psychozie, stanach psychotycznych nie mogą uczestniczyć w takich warsztatach. Na etapie rekrutacji warto już podać taką informację. Druga rzecz to taka, że dobry specjalista, obojętnie, czy to będzie psychoterapeuta, czy ktoś, kto prowadzi warsztaty rozwoju osobistego, będzie wiedział, kiedy i do kogo odesłać - wyjaśnił nasz gość.
Samorozwój. Co się stanie, jeśli warsztaty prowadzi nieodpowiednia osoba?
- Bardzo łatwo jest ludzi rozkręcić, zagrać na emocjach, dać jakiś przekaz podprogowy, ale wyprowadzić z czegoś, znać te wszystkie mechanizmy psychologiczne i zakończyć proces, to już jest ta druga strona medalu i niestety przekaz w mediach społecznościowych, bo jesteśmy po prostu zalani tymi informacjami. To jest taki przekaz emocjonalny, [...] bardzo łatwo jest naobiecywać, rozkręcić. Niestety konsekwencje mogą być bardzo poważne, tacy ludzie się zbierają lub nawet wpadają w jakieś stany psychotyczne - zaznaczył Maciej Ścibor.
O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli chcemy skorzystać z takiej pomocy? Jak nie dać się nabrać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jakie symptomy wskazują na uzależnienie od telefonu? "To trochę jak z alkoholikiem"
- Czucie własnego ciała. Dlaczego ma tak duże znaczenie?
- U młodych kobiet zdiagnozowano spektrum autyzmu. "To jest intensywny emocjonalnie proces"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN