psychoterapeuta

  Jak pomóc osobom, które nagle straciły swoich bliskich? Poznaj porady psychoterapeutki.

  "Cierpimy, ale mamy poczucie, że tak musi być".

  Dr Piotr Kiembłowski, psycholog i psychoterapeuta Fundacji Nagle Sami, radzi, jak przepracować własną żałobę i wspierać najmłodszych w jej przeżywaniu.

  Jak reagować na uwagi, które dostajemy od innych? Kto komu może radzić i w jakich kwestiach?

  Sprawdź drogę rozwoju w Polsce.

  Są kobiety, które po odejściu męża, nie chcą już kolejnego związku. Dlaczego? Co sprawia, że wolą być singielkami?

  "Potrzebuje widowni, która go będzie słuchać i adorować".

  Wzorce męskości mocno zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. Oczekiwania społeczne sprawiły, że panowie czują się zagubieni i nieustannie poszukują swojej tożsamości. Czy mężczyzna zawsze musi być silny, nie ma prawa do płaczu i okazywania słabości? O tym Andrzej Gryżewski, seksuolog i psychoterapeuta, założyciel Instytutu Arte Vita rozmawiał z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl, Nastazją Bloch

  Uważaj na "Czterech Jeźdźców Apokalipsy".

  "Istotny jest kontekst, w jakim czasie i miejscu spotykamy daną osobę".

  Płacz to jedna z najbardziej naturalnych reakcji. Płaczemy ze smutku, ale i z radości. Dlaczego warto płakać? Jakie możemy czerpać z tego korzyści? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Magdaleną Chorzewską, psychoterapeutką.

  "Domową atmosferę poczułam dopiero, kiedy leżałam na szpitalnym łóżku".

  Jesień to czas, kiedy nastroje pogarszają się, a my jeszcze bardziej potrzebujemy wsparcia. Jak się okazuje, coraz więcej Polaków korzysta z psychoterapii. Jak w morzu ofert wybrać terapeutę dla siebie? O co chodzi w psychoterapii, jakie są jej najważniejsze nurty i po czym poznać, że przynosi poprawę lub wręcz przeciwnie – czujemy się gorzej? O tym opowiedziała nam Marzena Mawricz, psycholog, terapeuta.

  Miłość to uczucie, którego nie jesteśmy w stanie opisać za pomocą kilku słów. To pełen wachlarz emocji, wzlotów, upadków oraz sinusoida wrażeń, która sprawia, że życie nabiera sensu, ale także stawia przed nami nowe wyzwania i wymaga kompromisów. Problem w wielu związkach pojawia się jednak po ślubie, gdy kolejne kryzysy zaczynają przygniatać uczucia. Jak walczyć o małżeństwo i rodzinę? Co zrobić, by nasza relacja mogła trwać szczęśliwie przez kolejne lata? O tym rozmawialiśmy z psychoterapeutką Karoliną Plichtą.

  Kłótnie czy kryzysy pojawiają się chyba w każdym związku. Rzecz w tym, aby ważnych dla obu stron spraw nie zamiatać pod dywan, lecz rozmawiać i próbować rozwiązywać problemy. Jeśli nie samemu, to z pomocą specjalisty. O tym, kiedy parze potrzebna jest terapia, jak ona przebiega i na czym polega, opowiedziała nam Karolina Plichta - terapeutka par, psychoterapeutka systemowa, właścicielka gabinetu "Specjaliści Relacji".

  Kim jest toksyczna matka? Jakie mechanizmy stosuje? Czy wreszcie – w jaki sposób się od niej uwolnić? O trudnych relacjach z matką rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychoterapeutą Robertem Rutkowskim.

  Edukacja seksualna Polaków pozostawia wiele do życzenia. Nie dość, że mało wiemy na ten temat, to praktycznie go nie poruszamy i liczymy na to, że partner sam odgadnie nasze pragnienia. Na co jeszcze chorują nasze związki i jak można je uzdrowić? O tym rozmawiamy z dr Agatą Loewe-Kurillą, psychoterapeutką i seksuolożką z Instytutu Pozytywnej Seksualności.

  W dzisiejszym świecie na każdego z nas oddziałuje bardzo wiele bodźców. Niektórzy są na nie jednak bardzo wyczuleni. Według badań aż 20 proc. populacji to osoby wysoko wrażliwe. Co to znaczy i czym się objawia? W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym psycholog i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz oraz projektantka biżuterii Małgorzata Podgórska.

  "Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową" - pod takim hasłem odbędzie się wspólna debata Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Marszałka Senatu. O dramatycznym stanie opieki psychiatrycznej w Polsce mówili w naszym programie szef Fundacji Jurek Owsiak i psychoterapeutka Dorota Minta.

  Każdy z nas odczuwa lęk i nie jest to przyjemne uczucie. W Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Robert Rutkowski stwierdził, że stresowi trzeba dziękować za to, że jest. Dlaczego? Jak ukoić zszargane nerwy? I gdzie kończy się ten "zdrowy" lęk, a zaczyna poważny problem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie?

  Gry hazardowe mogą doprowadzić do uzależnienia. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy muzyka Michała Wiśniewskiego i psychoterapeutę Roberta Rutkowskiego, aby porozmawiać o uzależnianiu od hazardu i konsekwencjach, jakie może to ze sobą nieść. Kiedy zabawa przemienia się w uzależnienie? Za pomocą jakich sztuczek kasyna przyciągają graczy? Czy Michał Wiśniewski był uzależniony od hazardu?

  Lekarze to jedna z najbardziej zestresowanych grup zawodowych. Wśród nich jest wielu samobójców. Aby pomóc im przetrwać trudne chwile, w Warszawie przy Okręgowej Izbie Lekarskiej powstała grupa wsparcia dla lekarzy. O problemach, z którymi każdego dnia zmagają się lekarze rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychoterapeutą Robertem Rutkowskim i dermatologiem dr Łukaszem Preibiszem.

  Wydaje się, że dzieci powinny być radosne i beztroskie. Tymczasem świat coraz bardziej sprzyja rozwojowi u nich depresji. Już nawet dzieci w wieku przedszkolnym zmagają się z tą chorobą. Co dokładnie wywołuje u nich depresję? Jak ją rozpoznać u dziecka? Jak odróżnić zwykły smutek, czy bunt nastolatka od depresji? W Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę Ewę Kasprzyk, której córka chorowała na depresję oraz psychoterapeutkę Magdalenę Chorzewską. Połączyliśmy się również z dziennikarzem Marcinem Wroną, który przebywa w Stanach Zjednoczonych. Zapytaliśmy go, jak Amerykanie radzą sobie z depresją dzieci.

  Stare meble, zużyte opony i kartony z pamiątkami. Te i całe mnóstwo innych rzeczy, które "kiedyś mogą się przydać" znajduje się w niejednej piwnicy. Z czego wynika potrzeba chomikowania? Kiedy zbieractwo to jeszcze pasja, a kiedy już chorobliwa obsesja? Dlaczego depresja towarzyszy zbieractwu i kiedy bywa to niebezpieczne dla otoczenia? Dlaczego nie powinniśmy wyrzucać przedmiotów za zbieracza? Gościem Dzień Dobry TVN był psychoterapeuta uzależnień Robert Rutkowski.

  Wiedzieliście, że słowa wypowiadane do dzieci kształtują osobowość i mają znaczący wpływ na ich życie? Uszczypliwe "nie kocham Cię" powiedziane do dziecka w ramach żartów, czy pod wpływem silnych emocji wpływa negatywnie na jego pewność siebie. Jakie inne konsekwencje niesie za sobą źle dobrane słowo? Czy w złości można powiedzieć za dużo i jak ewentualnie przepraszać? Skąd biorą się zaburzenia lękowe u dzieci? Na kanapie Dzień Dobry TVN psychoterapeutka Magdalena Chorzewska radziła, w jaki sposób komunikować się z dzieckiem, by nie sprawić mu przykrości. Czy nieśmiałość to cecha charakteru, czy krzywdząca etykieta?

  Jak wybrać psychoterapeutę? Co sprawdzić na początku? Czy można przyjść do psychoterapeuty i powiedzieć:" Pokaż mi swoje papiery". Czy zaufać innym, którzy polecają psychoterapeutę i na ile wybór psychoterapeuty jest sprawą indywidualną? W studiu Dzień Dobry TVN gościem były psychoterapeutki: Katarzyna Klimko-Damska oraz Katarzyna Miller. Czy psycholog może pracować z osobą, której nie darzy symaptią?

  Jak powiedział psychoterapeuta uzależnień Robert Rutkowski, jeśli ktoś nas nie zauważa na co dzień, to zazwyczaj brakuje nam poczucia własnej wartości, a internet daje nam właśnie szansę na to, aby te braki sobie zrekompensować. Czy rzeczywiście tak jest? Zapytaliśmy o to "Bonusa BGC" oraz "Tigera Bonzo" i "Kobrę" - osoby, które z chęcią dzielą się swoimi filmami w internecie.

  Posiadanie psychoterapeuty może w niektórych kręgach być traktowane jako wstydliwe. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Dominika Jagiełło oraz Aleksandra Krzemińska, które wzięły udział w akcji „Mam terapeutę". Towarzyszyła im Joanna Gutral - współorganizatorka akcji. Jak wyglądają relacje z terapeutą i jak wygląda psychoterapia? Jakie relacje powinny łączyć pacjenta z terapeutą, a jakie absolutnie nie mogą? Jak wybrać psychoterapeutę i jak wygląda pierwsza z nim sesja?