Jak wyrwać się z przemocowej relacji? "To jest bardzo istotna czerwona flaga"

Jak się wyrwać z przemocowej relacji?

Jak się wyrwać z przemocowej relacji?
Najpierw uwodzi... potem prześladuje
Źródło: Dzień Dobry TVN

Miłość powinna być uczuciem, które dodaje nam sił i sprawia, że czujemy się lepszymi ludźmi. Niestety czasem zdarza się, że to silne uczucie zmienia się w przemoc i dręczenie. Jak rozpoznać, że dany związek zmierza w niewłaściwym kierunku? Co robić, kiedy czujemy się zagrożeni w relacji? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Tatiana Mindewicz-Puacz, psychoterapeutka i mentorka oraz Adam Straszewicz, psycholog śledczy.

Jak rozpoznać, że związek zmierza w złym kierunku?

O tym, że - z pozoru - bliska osoba może okazać się przemocowcem i bardzo niebezpiecznym człowiekiem przekonały się bohaterki reportażu Macieja Dopierały. Reporter programu "Uwaga! TVN" rozmawiał z kobietami, które zostały głęboko skrzywdzone i upokorzone przez partnera. Niektóre straciły pracę, pieniądze lub zmagają się z zaburzeniami lękowymi.

Czy takich sytuacji można uniknąć? Tatiana Mindewicz-Puacz zauważa, że sygnałem alarmowym powinna być to, gdy ktoś bardzo szybko wyznaje mam miłość.

- To zalewanie miłością, pamiętajmy, nie trafia do tej dojrzałej kobiety. [...] To bardzo często trafia na ogromny deficyt, na osoby po trudnych relacjach. Było bardzo źle, wychodzę i nagle pojawia się on. Jest najlepszy, jest księciem z bajki, jest drugą połówką, natychmiast jest zakochany. To jest bardzo istotna czerwona flaga - wskazywała nasza gościni.

Czujność powinien wzbudzić również partner po przejściach, który bardzo źle mówi o swoich byłych partnerkach. - Skrzywdzony, zraniony, nieszczęśliwy, biedny. Uciekać - radziła.

Zaniepokoić powinno również to, że nasz ukochany nie przedstawia nas swojej rodzinie czy znajomym.

- To jest pierwsza zasada. Powiedziałabym, że to jest nawet ważniejsze od tego, czy się zastanawiasz, na której randce zgodzisz się na seks. To w dzisiejszych czasach ważniejsze jest, na której randce poznasz kogoś z jego otoczenia. Kolejna bardzo ważna rzecz to są te huśtawki emocjonalne, to jest karanie cię chłodem. [..] To jest manipulacja emocjonalna, to są początki przemocy. Wszystko to, co ktoś ci oferuje z pozycji przewagi i wbrew tobie, jest przemocą - podkreśliła psychoterapeutka i mentorka.

Przemocowa relacja a kroki prawne. Kiedy je podjąć?

- Zależy, czy już się wyswobodziliśmy z tej relacji, jeżeli w niej tkwimy, to kroki prawne nie są pierwszą decyzją, jaką powinniśmy podjąć. Powinniśmy starać się wyzwolić z relacji i dopiero potem okazuje się, że to wchodzi w kolejną fazę. Wtedy dopiero ten sprawca przemocy, który nęka nas na gruncie domowym, wewnątrz relacji, ona zaczyna nas prześladować i nękać. Przemoc, do której dochodziło blisko między nami, przeradza się wtedy w stalking. To jest ten moment, kiedy pewnie możemy się już udać po jakąś pomoc prawną. Natomiast na gruncie relacji raczej uczymy się tego sprawcy, to nie jest rozwiązanie, nie chcemy pogrążać się w tej relacji i uczyć się, jak w niej żyć. Tylko chcemy się z niej wyzwolić i dopiero wtedy sięgać po kroki prawne - wyjaśnił Adam Straszewicz, psycholog śledczy.

W jaki sposób zbierać dowody? O czym trzeba pamiętać? Co może pomóc w takie sytuacji? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości