8 powodów, przez które nie możesz zakończyć związku. Psychoterapeuta: "To ważny sygnał"

10 powodów, przez które nie możesz zakończyć toksycznej relacji
10 powodów, przez które nie możesz zakończyć toksycznej relacji
Źródło: Maria Korneeva/GettyImages
Zakończenie związku jest bardzo trudne, szczególnie że relacje miłosne są pełne głębokich emocji. Dlaczego tak trudno jest nam odejść od kogoś, kto sprawia nam ból? Z jakimi myślami musimy się mierzyć i jak sobie z nimi radzić? O tym rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą Jessicą Kmieć.
Sylwia Sitkowska, Wojciech Janik, Agnieszka Łyczakowska-Janik
Czym objawia się kontrola w związku?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Boję się zakończyć związek

Wiele osób ma trudność z zakończeniem relacji, mimo że nie nie jest ona satysfakcjonująca. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że powodów takich dylematów może być sporo. Jak tłumaczyła Jessica Kmieć - psycholog i psychoterapeuta w rozmowie z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl Aleksandrą Matczuk, często dotyczy to strachu pod samotnością lub lęku przed brakiem wsparcia.

Dalsza część tekstu pod wideo:

Sylwia Sitkowska, Wojciech Janik, Agnieszka Łyczakowska-Janik
Czym objawia się kontrola w związku?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wiele osób ma trudność z zakończeniem relacji, mimo że nie jest dla nich satysfakcjonująca. Często dotyczy to strachu przed samotnością lub lęku przed brakiem wsparcia. Kolejnym powodem może być obniżone poczucie własnej wartości, to znaczy przekonanie, że nie zasługujemy na lepszą relację lub że nie znajdziemy nikogo innego - tłumaczyła ekspertka.

- Może pojawiać się też lęk przed zranieniem drugiej osoby, niektóre osoby borykają się z wewnętrznym dylematem, z jednej strony nie są szczęśliwe w relacji, a z drugiej nie chcą sprawić bólu swojemu partnerowi, zwłaszcza kiedy ta osoba nie jest świadoma naszych wątpliwości. Bardzo częstym powodem jest przyzwyczajenie, bycie w długoletniej relacji może prowadzić do poczucia, że zmiana jest trudna, nawet jeśli nie czujemy się spełnieni w związku. Niektórych motywuje nadzieja, że jeszcze coś może się zmienić, wiele osób wierzy, że partner się zmieni lub relacja poprawi się sama. Nierzadko pojawia się społeczna presja i lęk przed oceną innych, np. rodziny, przyjaciół, którzy mogą nie zrozumieć powodów rozstania - powiedziała psychoterapeutka.

Czy twój związek się wypalił?

W tak trudnych chwilach ważnym elementem jest rozpoznanie oraz zaakceptowanie emocji. Przeżywanie strachu, smutku czy poczucia winy jest naturalne. - Te emocje są częścią procesu i nie muszą nas paraliżować, powstrzymywać w działaniu - powiedziała Jessica Kmieć, dodając, że w takich chwilach ważne jest wsparcie bliskich osób.

- Można przemyśleć także skorzystanie z terapii, dzięki której przetworzymy trudne emocje, spojrzymy na sytuację z różnych perspektyw i dowiemy się więcej o swoich potrzebach. Jeśli takiej sytuacji towarzyszy nadmierny stres to warto pamiętać o łatwo dostępnych i skutecznych metodach samopomocy jak np techniki oddechowe czy aktywność fizyczna, która pomoże nam w łagodzeniu napięcia emocjonalnego. Warto przyjrzeć się też swoim myślom, w terapii poznawczo-behawioralnej pracujemy nad identyfikowaniem zniekształconych przekonań i myśli, które mogą intensyfikować trudne emocje np. "będę samotny/a na zawsze" lub "nie dam rady tego zrobić". Zmiana sposobu myślenia na bardziej konstruktywny może pomóc w poczuciu większej sprawczości i pewności siebie - radziła psychoterapeutka.

Sygnałem, że odczuwamy brak satysfakcji ze związku może być: poczucie pustki, zanikająca intymność, brak chęci do wspólnego spędzania czasu. Pojawiają się konflikty, problemy w komunikacji, brak szacunku i zaufania. - Jeżeli związek jest oparty na kłamstwach, zdradach czy lekceważeniu, może to być sygnał, że relacja jest już wypalona. Takim sygnałem mogą być coraz bardziej odczuwalne są różnice w wartościach, planach na przyszłość czy oczekiwaniach i w rozmowach okazuje się, że są one nie do przezwyciężenia - przyznała Jessica Kmieć.

Kiedy zerwać, a kiedy walczyć?

Kiedy warto walczyć jeszcze o relację? Psychoterapeutka tłumaczy, że związek ma szanse na przetrwanie, jeśli istnieje między partnerami silne poczucie więzi, a problemy są przejściowe i można je rozwiązać za pomocą komunikacji, terapii czy zmiany zachowań.

- O związek nie warto walczyć, kiedy związek jest toksyczny, pełen przemocy emocjonalnej, psychicznej lub fizycznej, kiedy jeden z partnerów nie wykazuje chęci do zmiany, nie szanuje drugiej strony, bądź nie stara się poprawić sytuacji. I kiedy emocjonalnie i psychicznie czujemy się wypaleni i nie ma już przestrzeni na odbudowę więzi. Natomiast każda sytuacja jak unikatowa i warto podejść do niej indywidualnie szukając odpowiednich rozwiązań - dodała ekspertka.

Psychoterapeutka dodaje, że w przypadku decyzji o zerwaniu, trzeba przygotować się na trudne emocje, jednak trzeba tu postawić na szczerość. Nie powinniśmy wówczas obwiniać partnera, oskarżać go, tylko skupić się na uczuciach oraz potrzebach.

- Warto również przeprowadzić taką rozmowę w spokojnym momencie, nie w trakcie emocjonującej kłótni. Kluczowe jest to, aby rozmowa była jak najbardziej spokojna oraz konstruktywna. Warto unikać takich sformułowań, które mogą zostawiać złudną nadzieję (często osoby mówią tak myśląc, że drugiej osobie będzie mniej przykro) np. „może kiedyś się spotkamy”, bo to może utrudnić obu stronom przejście przez proces rozstania. Po zerwaniu ważne jest, aby nie angażować się w relacje na zasadzie „przyjaciół” zaraz po zakończeniu związku. Dobrze dać sobie czas na emocjonalne odbudowanie się - podsumowała Jessica Kmieć.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości