Bickering może zrujnować twój związek. Na te zachowania musisz uważać

"Bickering" może zrujnować twój związek. Na co musisz uważać?
"Bickering" może zrujnować twój związek. Na co musisz uważać?
Źródło: GettyImages/PixelsEffect
Bickering to prawdziwy zabójca związków. Choć z pozoru jest to dość niepozorne zjawisko, to jeśli zagości w naszej relacji na dłużej, szansę na jej uratowanie są bardzo niskie. Czym jest bickering i co zrobić, by nie dotknął twojego związku? Sprawdź.
DD_20241016_Kredyt_REP
Czy kredyt “scala” związek bardziej niż ślub?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym jest bickering?

Nie od dziś wiadomo, że związek przechodzi przez różne fazy. Najpierw jesteśmy zauroczeni drugą osobą i mamy tendencję do idealizowania partnera. Początkowo również my sami dokładamy wszelkich starań, by jak najlepiej prezentować się w oczach drugiej połówki.

Jednak już kilka miesięcy później, faza zauroczenia przechodzi w stabilizację, a po latach może pojawić się także rutyna. Znamy już nie tylko te dobre cechy partnera, ale również te, za którymi nie przepadamy. Wówczas dotknąć nas może także tzw. bickering. To nazwa określająca m.in. drobne sprzeczki, codzienne uszczypliwości i krytykę wobec partnera.

Te zachowania mogą doprowadzić do rozstania

Bickering może sprawiać, że zakochani zaczną się od siebie oddalać, odczuwać żal i niezrozumienie. Ma mniejszy ładunek emocjonalny niż kłótnia, jednak tłumi w ofierze bickering'u poczucie bycia krytykowanym, ocenianym oraz często też bezużytecznym.

Psychoterapeutka Esther Perel określa tym stwierdzeniem codzienne "mikro-wojny", które niestety zabijają uczucie. Ekspertka podzieliła się kilkoma radami na zwalczenie bickering'u w relacjach. W pierwszej kolejności należy dobrze przemyśleć, czy dany problem jest wart codziennych sprzeczek.

Następnie należy przeprowadzić spokojną rozmowę w przyjaznej atmosferze, bez używania tonu oskarżającego, w tym np. zwrotów: "ty nigdy" czy "ty zawsze". - Zamiast mówić: „Ty nigdy nie robisz tego...!”, powiedz: „Chciałabym, żebyś zaczął zwracać uwagę na... bo to dla mnie ważne”. To ogromna różnica w przekazie, bo drugi komunikat nie jest nacechowany negatywnie - tłumaczy psychoterapeutka. Dzięki pracy nad komunikacją, z pewnością uda nam się ograniczyć kłótnie o drobnostki i tym samym również ryzyko większych nieporozumień w związku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości