Caspering to kolejne niebezpieczne zachowanie w randkowaniu. Psycholog: "Będzie gorzej"

GettyImages-1135148431
Źródło: Dzień Dobry TVN
Świadome randkowanie
Świadome randkowanie
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Nowy rok, nowa karta, nowe życie. Wraz z nadejściem stycznia wiele singli i singielek odpala aplikacje randkowe, aby poznać drugą połówkę. Niestety w randkowaniu online występuje kilka niebezpiecznych zachowań, o których warto wiedzieć, zanim wgłębimy się w ten świat. Czym jest caspering? O tym opowiedział nam dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.

Caspering – co to jest?

W sieci coraz częściej pojawiają się hasła tj. ghosting, orbiting czy mooning. Nie tak dawno uwagę internautów zwrócił caspering. Czym jest i jak go odróżnić od wyżej wymienionych? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że każde z określeń nawiązuje do manipulacyjnych i niezdrowych zachowań występujących w randkowaniu online. Ekspert, Mateusz Grzesiak wyjaśnił, że caspering to nic innego jak stopniowe ograniczanie komunikacji z osobą, z którą się randkuje.

Czy też macie wrażenie, że gdzieś słyszeliście już tę nazwę? To bardzo prawdopodobne bowiem ta została zapożyczona z bajki o duszku Casprze. Nawiązuje do bohatera, który tak jak podrywacz pojawia się i znika. Co gorsze, nie potrafi ulotnić się raz na zawsze, tylko co jakiś czas przypomina o swoim istnieniu, dając ponowne nadzieje, że jeszcze coś z tego będzie.

Caspering – jak wpływa na "ofiarę"?

Randkowanie online jest niezwykle powierzchowne, w związku z czym tradycyjne modele komunikacji nie są w nim tak potrzebne, jak w realu. Jak przyznał Mateusz Grzesiak, obecnie łatwo jest znaleźć nowego partnera, łatwo jest także wybrać wielu naraz bez większego wysiłku.

- Mamy globalnie do czynienia z degradacją jakości randkowania wynikającą z przedmiotowego i egoistycznego podejścia do życia. Będzie gorzej – podkreśla ekspert.

Ważne zatem, aby zdać sobie sprawę, jakie niebezpieczeństwa i zachowania czyhają na randkowiczów i być uważnym na wszelkie czerwone lampki. Zarówno caspering, jak i cała reszta manipulacyjnych zachowań wpływa na nasze poczucie własnej wartości.

- Może pojawić się poczucie odrzucenia, zahamowanie innych działań, niechęć do randek jako takich, poczucie bycia wykorzystanym – powiedział psycholog.

Na koniec dr Mateusz Grzesiak przedstawił nam słowniczek najpopularniejszych pojęć, które powinien znać każdy randkowicz. Zobaczcie, co oznaczają poniższe hasła.

  •  Ghosting to nagłe zniknięcie, bez podawania powodu.
  • Zombeing to pojawienie się, po tym, jak się zniknęło, jak gdyby nic się nie stało i chęć usilnego odbudowania relacji - chodzenie za osobą niczym zombie.
  • Orbiting to pozostawanie blisko, ale bez bezpośredniej interakcji - na przykład zostawianie komentarzy na social mediach czy lajkowanie postów, z jednoczesnym nieodpowiadaniem na telefony czy wiadomości osobiste.
  • Mooning to wygaszenie powiadomień o kontakcie z osobą, z którą się randkuje - odpowiada włączeniu przycisku "nie przeszkadzać" w telefonie. Tym samym ta nie wie, że jej wiadomości są ignorowane.
  • Benching to trzymanie osoby na liście rezerwowych - gdyby nie wyszło z kimś innym, zawsze można wrócić do tego zastępstwa.
  • Breadcrumbing, czyli dawanie okruchów, polega na celowym utrzymywaniu powierzchownego kontaktu, który nic nie wnosi, tak by dzięki takim interakcjom zyskać uwagę drugiej osoby. To flirtowanie, które nie prowadzi do czegokolwiek więcej.
  • Cushioning, od słowa "poduszka", to utrzymywanie iluś relacji pobocznych, na wypadek gdyby bazowa nie wyszła - trzymają w zapasie inne osoby, mamy gdzie "wylądować miękko", gdy się rozstaniemy.
  • Curving to subtelne odrzucanie w modelu pasywno - agresywnym - ani się z kimś nie wiążemy, ani całkowicie nie zamykamy relacji. To typowe zachowanie dla lękowego i ambiwalentnego stylu przywiązania.
  • Fishing to zarzucanie sieci, by zobaczyć, kogo się złapie - na przykład wybieranie kogo popadnie na Tinderze.
  • Roaching to udawanie, że związek jest poważny, choć tak naprawdę ktoś ma go gdzieś.
  • Pocketing to ukrywanie związku i niepokazywanie partnera innym.
  • Cookie-jarring to mieć kogoś zawsze dostępnego, gdy nie ma innej opcji.
  • Fleabagging to randkowanie z kimś, kto nam się w gruncie rzeczy nie podoba.
  • Whelming to snucie niekończących się zmyślonych narracji o sobie i swym życiu, by zwrócić na siebie uwagę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Koszty w firmie - co można odliczyć? 
Materiał promocyjny

Koszty w firmie - co można odliczyć?