Podczas Black Friday wielu z nas dokonuje nieprzemyślanych zakupów. O tym, w jaki sposób się przed nimi ustrzec, opowiedział w Dzień Dobry TVN ekspert ds. marketingu Paweł Szymków.
Każdemu z nas czasem zdarza się kłamać. Z prawdą często rozmijają się również politycy. Dlaczego kłamiemy? Czy potrafimy rozpoznać, że ktoś nie jest z nami do końca szczery? O tym w rozmowie z Marcinem Sawickim opowiedział Thomas Erikson, ekspert i autor książek. Jego najnowsze dzieło "Otoczeni przez kłamców" jest już dostępne w Polsce.
"Jedliśmy tylko to, co on chciał".
Fotografia okazała się "cyfrowo zmanipulowana".
Kreowanie wizerunku to potężna broń, którą osoby związane z mediami, ale również politycy potrafią się umiejętnie posługiwać.
"Każda emocja ma inny wyraz".
Nowy rok, nowa karta, nowe życie. Wraz z nadejściem stycznia wiele singli i singielek odpala aplikacje randkowe, aby poznać drugą połówkę. Niestety w randkowaniu online występuje kilka niebezpiecznych zachowań, o których warto wiedzieć, zanim wgłębimy się w ten świat. Czym jest caspering? O tym opowiedział nam dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
"To bazowanie na lęku".
Czasem bardzo trudno rozpoznać czy ktoś próbuje nami manipulować, czy jedynie próbuje nam coś wyperswadować. Jest jednak kilka oznak, które pozwalają zorientować się czy jesteśmy pod wpływem niekorzystnego dla nas wpływu. O tym w studio Dzień Dobry TVN opowiedział Łukasz Kaca, trener odczytu kłamstwa.
Co powinno wzbudzić nasz niepokój?
"Latające małpy narcyza" mogą bardzo negatywnie wpłynąć na naszą codzienność.
Te zachowania są sygnałem alarmowym.
Czy spotykam się z manipulatorem? To pytanie na pewno zadawała sobie część osób będących w relacji, która nie układa się po ich myśli.
Czym jest stonewalling?
"To bardzo niebezpieczne dla osoby, która tego doświadcza".
Perswazja to wywieranie wpływu na postawy, zachowania i przekonania innych ludzi. Każdy z nas wykorzystuje techniki perswazyjne, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym, chociaż nie zawsze robimy to w sposób świadomy. W drugiej połowie XX wieku wielu językoznawców, psychologów i specjalistów do spraw reklamy i marketingu zajęło się problematyką perswazji, manipulacji i propagandy.
Jak rozpoznać oszusta matrymonialnego? Jakie cechy mogą wskazywać, że romantyczny amant chce nas wykorzystać?
Dynamiczny rozwój środków masowego przekazu, mediów oraz zmiany społeczno- kulturowe sprawiły, że perswazja i manipulacja stały się pojęciami znanymi dużej części społeczeństwa. W retoryce, psychologii, marketingu i socjologii pojęcie perswazji jest znane od dawna i definiowane na różne sposoby.
Ekspert wyjaśnia, czy to w ogóle możliwe.
"Warto sobie uświadomić, że źle nastawiona do nas osoba, chcąca obniżyć poczucie naszej wartości, może szyderczo nam się przyglądać".
Podobno koktajl chemicznych substancji, które serwuje nam mózg, gdy się zakochamy sprawia, że największy sceptyk jest w stanie szaleć z miłości, a jego zachowanie może przypominać zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Miłość na początku jest ślepa i czasem taka pozostaje. Tkwimy w związku z osobą, którą idealizujemy, a ona to wykorzystuje i w skrajnych przypadkach niszczy. Dlaczego czasem tak trudno nam zdjąć klapki z oczu i jak to zrobić?
Marcin Sawicki spotkał się z brytyjskim psychologiem Kevinem Duttonem, który zajmuje się m.in. tematem manipulacji. Zobaczcie jak sprawić by ludzie chętniej zrobili to, czego od nich oczekujemy, jak skutecznie poprosić o podwyżkę i ... jak przekonać nastolatka, żeby aktywniej uczestniczył w obowiązkach domowych: "Rodzice często robią ten błąd, że od razu proszą o zrobienie całego prania, o przygotowanie całego posiłku, a to od razu wielkie zadanie. Lepiej jest podzielić je na mniejsze części. (...) Pomyśl też o nagrodzie dla dziecka, może to być kieszonkowe. Zamiast buziaczków dla dziecka ważniejsza może być kasa"
Prokop: "Jak ona to robi? Trafiła w sedno"! Zobaczcie, co "wróżka Wellmaniuszka" wywróżyła Marcinowi! Jak działają "prawdziwe" wróżki sprawdziła nasza dziennikarka Katarzyna Abramowicz, która "trochę wierzy, a trochę nie wierzy"... dowiedziała się, między innymi, jakie szanse na znalezienie dziewczyny ma jej syn,... którego nie ma, i jak ułożą się w przyszłości jej relacje z rodzicami,... obydwoje nie żyją.
Dr Michał Kosiński stworzył algorytm, który na podstawie "lajków" z Facebooka automatycznie tworzy portret psychologiczny. Czy dzięki odkryciu polskiego naukowca Donald Trump wygrał wybory? Kiedy dr Kosiński zorientował się do czego ma posłużyć stworzony przez niego algorytm? Czym jest microtargeting? Skomplikowany mechanizm manipulacji w social mediach wytłumaczył w Dzień Dobry TVN dziennikarz Marcin Sawicki, który wcześniej przeprowadził rozmowę z polskim naukowcem.
Dlaczego politycy starają się podzielić społeczeństwo i dlaczego robią to odwołując się, nie do konkretów, a do emocji? Dlaczego w języku polityki jest coraz więcej populizmu, a coraz mniej rozsądnych rozwiązań? O socjotechnikach używanych przez ludzi walczących o władzę opowiedział nam Mateusz Zaremba, politolog i socjolog SWPS : "Największą zgubą dla polityków byliby wykształceni, świadomi wyborcy, znający procesy rządzące światem"
Wiele osób korzysta z usług znachorów i wróżek, wierząc, że ci ustrzegą ich przed chorobami i nieszczęściami. Niestety dają się naciągnąć przez niektórych uzdrowicieli i kabalarzy na spore sumy pieniędzy. Pani Alina M. dała znachorce ponad pół miliona złotych, by ta ochroniła jej dzieci przed chorobą nowotworową! Z gośćmi Dzień Dobry TVN: antropologiem Łukaszem Maurycym Stanaszkiem i psycholog Magdaleną Chorzewską zastanawialiśmy się, dlaczego ludzie nadal wierzą w przepowiednie i wróżby.
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, w jakie nagłówki kilkacie i, dlaczego je wybieracie? Dlaczego przykuwają Waszą uwagę? Okazuje się, że najchętniej klikamy w tytuły, które bazują na emocjach. Zobaczcie, w jaki jeszcze sposób portale internetowe łowią nasze kliki i czy nami manipulują.
Nie tylko dzieci, w obawie przed konsekwencjami swojego zachowania, udają płacz, który ma zmiękczyć serce rodzica. Wielu dorosłych wierzy w to, że płacz może ich wyciągnąć z tarapatów. O swoich doświadczeniach z takimi osobami opowiedział nam inspektor Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. Zdradził nam również, czyj płacz zmiękcza jego serce. Natomiast psychoterapeuta Robert Rutkowski powiedział nam, jak się bronić przed osobą, która za pomocą płaczu próbuje manipulować naszymi uczuciami. Obu panów gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Frączek, która zgłosiła się do naszego cyklu "Niedoskonała mama". Pani Ania przekupuje 3,5-letnią córkę słodyczami. Kiedy w rodzinie pojawił się problem? Kiedy małe przekupstwo zmieniło w jawną manipulację? Kto z członków rodziny najczęściej ulega Dorotce? Co zrobić, by odzwyczaić dziewczynkę od złych nawyków? Jak sprawić, aby Dorotka słuchała się mamy i taty, i wykonywała ich prośby bez konieczności przekupstwa? Mamie Dorotki postanowiła pomóc Monika Perkowska, psycholog dziecięcy.