Jak rozpoznać, czy partner tobą manipuluje? Psycholog wymienia najważniejsze cechy

Para podczas rozmowy
Para podczas rozmowy
Źródło: Moment RF/Getty Images
Czy spotykam się z manipulatorem? To pytanie na pewno zadawała sobie część osób będących w relacji, która nie układa się po ich myśli. Amerykańska psycholog ujawniła sześć cech, które jej zdaniem są wspólne dla wszystkich manipulatorów emocjonalnych. - Charakteryzują się umiejętnym i często podstępnym wpływem na myśli i działania danej osoby - wyjaśniła.

Czy mój partner jest manipulatorem?

Amerykańska psycholog dr Carmen Harra zasugerowała, że jeśli twój partner nie traktuje cię odpowiednio, "powinieneś zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze dla własnego dobra".

Problemy natury psychologicznej

Michał Zaorski, iluzjonista
Źródło: Dzień Dobry TVN
Iluzja psychologiczna
Iluzja psychologiczna
Jak wyleczyć złamane serce?
Jak wyleczyć złamane serce?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Internet na ratunek psychologii
Internet na ratunek psychologii
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline

Często, aby uwolnić się od takiej relacji, trzeba całkowicie zerwać kontakt z drugą osobą. Zdaniem autorki książki "Znalezienie miłości i lojalności poprzez siedem archetypów" to jedyna droga, aby wrócić do spokoju psychicznego. Co więc powinno nas zaniepokoić?

Sześć znaków ostrzegawczych

Na początku są bardzo czarujący. - Manipulator wydaje się nieodparcie czarujący. Pod tą fasadą stosuje makiaweliczne taktyki, aby zyskać swoje cele. Ma dwie twarze: publiczną, która wydaje się uosobieniem idealnego partnera, i prywatną, z którą spotykają się tylko jednostki, które wpuściły go w swoją przestrzeń osobistą. Można oczekiwać, że manipulator będzie zaprzeczał w chwili, gdy zarzucisz mu, że jest choć trochę zbliżony do tego, kim naprawdę jest. W miarę upływu miesięcy lub lat warstwy pozorów kończą się, ukazując jego prawdziwą naturę - powiedziała dr Carmen.

Kochają władzę. - Pierwszą i najważniejszą miłością manipulatora nie jesteś ty, ale władza: muszą panować nad wszystkimi otaczającymi ich okolicznościami, aby mogli zmieniać rzeczywistość na swoją korzyść. Na przykład mogą nakłonić cię do opuszczenia rodziny, stale wytykając jej wszystkie wady. Oczywiście, możesz nie zawsze dogadywać się z matką lub kłócić się z siostrą, ale to nie powód, by porzucać swoich bliskich. Jednak on właśnie tego chce: odseparować cię od ludzi, którzy cię kochają i mogą potencjalnie wskazać, że twój partner jest niebezpieczny. Manipulator musi zachować kontrolę, ponieważ w chwili, gdy poczuje najmniejszy spadek władzy, albo cię zaatakuje, albo zakończy związek - twierdzi psycholog.

Polują na osoby empatyczne. - Kiedy spotkasz go po raz pierwszy, będzie zachowywał się wspaniale, co prawdopodobnie sprawi, że zakochasz się w nim. Kiedy rozwiniesz w sobie szczere uczucia, zacznie wywierać na tobie potężną presję. Jesteś bardziej podatny na kontrolę manipulatora, jeśli jesteś autentycznie życzliwą i troskliwą osobą - ostrzegła dr Carmen.

Sprawiają, że kwestionujesz swoją rzeczywistość. - Używa podstępnych, przebiegłych technik, których większość ludzi nie rozpoznaje jako czerwonych flag. Manipulator sam nazwie cię manipulatorem i jest tak przekonujący, że sprawi, że w to uwierzysz. Przekona cię, że coś jest nie tak z tobą, nigdy z nimi. Możesz mieć problem z odróżnieniem rzeczywistości od wyobraźni: kiedy kłamie, a kiedy mówi prawdę? Kiedy ma na myśli to, co mówi, a kiedy udaje? - wskazała ekspertka

Mają słabo rozwinięte sumienie. - Manipulator chce, abyś był tym, kim chce i kiedy chce. Nie ma problemu z okłamywaniem, zdradzaniem lub okradaniem partnera; psychologicznie nie odczuwa adekwatnych wyrzutów sumienia za swoje czyny. Brak szacunku pozwala manipulatorom traktować ludzi przedmiotowo, a nie jak istoty godne szacunku i współczucia. Taka osoba niekoniecznie myśli, że wszystko kręci się wokół niego (jak narcyz), ale raczej, że nic nie jest poza jego granicami. Ponieważ jego sumienie jest słabo rozwinięte, nie ma moralnych skrupułów, by grać uczciwie lub traktować innych jak równych sobie. To, co tobie lub mnie wydaje się złe, intrygantowi wydaje się całkowicie w porządku, o ile pomaga mu postawić na swoim - powiedziała psycholog.

Wywołują sprzeczne emocje. - "Skąd będę wiedział, że spotykam się z manipulatorem?”, możesz zapytać. Twoje emocje zdradzą prawdę, jak zawsze, ale musisz pozwolić im ujawnić (niekiedy przykrą) rzeczywistość, nie usprawiedliwiając swojego partnera. Dysonans poznawczy to stan, w którym myśli lub przekonania są niezgodne z decyzjami – gdy wiedza i działanie są przeciwne. Nasz umysł tworzy dysonans, gdy prawda jest zbyt nieprzyjemna, by stawić jej czoła. Jeśli twój partner często sprawia, że ​​czujesz się niespokojny, poniżany, beznadziejny, sfrustrowany lub przygnębiony, wiedz, że najprawdopodobniej jest manipulatorem. Zwracaj uwagę na emocje, które wywołuje w tobie druga połówka i wiedz, że twoje uczucia nigdy się nie mylą; są nadrzędnymi źródłami prawdy. Pamiętaj: ludzie kłamią, ale twoja intuicja nie - podsumowała ekspertka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości