Zdrowie

Jak przebiega proces uzależnienia od hazardu? "Możesz przegrać wszystkie pieniądze nie wychodząc z domu"

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Hazardziści są wśród nas
Hazardziści są wśród nasDzień Dobry TVN
wideo 2/9

W sidła uzależnienia od hazardu wpadają coraz młodsze osoby. Nie trzeba bowiem odwiedzać stacjonarnego kasyna, by móc przeznaczać niebagatelne sumy pieniędzy na grę. W spiralę długów równie dobrze można wpaść w zaciszu własnego domu, korzystając z podręcznych urządzeń elektronicznych, takich jak telefon, tablet czy komputer. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym autorka książki "Hazardziści. Gra o życie", Beata Biały.

Uzależnienie od hazardu - kto jest narażony?

Uzależnienie od hazardu zwykle zaczyna się bardzo niewinnie. Niestety pokusa zdobycia sporej sumy pieniędzy w grze sprawia, że ludzie szybko tracą kontrolę nad swoim życiem. Problem ten dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Ofiarą zwodniczego nawyku może paść praktycznie każdy, nie tylko bywalcy ekskluzywnych kasyn w Las Vegas czy Makau. Autorka książki "Hazardziści. Gra o życie" nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

- Kiedy ja się zabierałam za pisanie tej książki, to wyobrażałam sobie, że to jest kasyno, taki James Bond, zmieszane albo wstrząśnięte martini, panie w eleganckich sukniach - taki blichtr. A tu się okazuje, że właściwie możesz wszystkie pieniądze przegrać nie wychodząc z domu. W papilotach, w kapciach, bo wszystko jest teraz w telefonie, w tablecie, w komputerze. Dlatego to uzależnienie jest teraz tak niebezpieczne - mówiła w Dzień Dobry TVN Beata Biały.

Uzależnienie od hazardu - jak się przejawia?

Dla hazardzistów najważniejsze są emocje związane z grą. Wbrew pozorom, motywacją do działania nie jest dla nich wizja zwycięstwa czy pokusa sięgnięcia po sporą sumę pieniędzy. Kolejne etapy uzależnienia potęgują wrażenie, że nawet przegrana niesie za sobą dreszczyk emocji. Z upływem czasu ofiary nałogu stają przed obliczem kolejnych problemów - tracą majątki, a nierzadko także i kontakt z bliskimi osobami.

- Najpierw myślisz, że dnem jest, jak wyczyściłeś sobie konto. Później dnem jest, jak rodzina się od ciebie odwróciła (...). Coraz nowsze, głębsze dna mamy - zauważyła Beata Biały, jednocześnie zwracając uwagę na fakt, że mechanizmy rządzące hazardem stanowią zagrożenie dla coraz młodszych osób.

- Dzieci są podatne na uzależnienia, dlatego że układ kontroli w mózgu tak naprawdę wykształca się około 20. roku życia (...). Dzieciaki bardzo szybko się uzależniają od gier. Później jest to bliska granica hazardu, bo te gry są za pieniądze i mamy kłopot gotowy - podsumowała rozmówczyni Doroty Wellman i Marcina Prokopa.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości