pisarka

  pisarka

  Maria Pawlikowska-Jasnorzewska na zawsze zapisała się na kartach literatury jako synonim kobiecej sensualności. Choć jej poezja pełna jest subtelności i miłosnych uniesień, to jej życie nie należało do łatwych. W 130. rocznicę urodzin poetki rozmawiamy z Rafałem Podrazą, redaktorem jej wojennych dzienników i ciotecznym wnukiem Magdaleny Samozwaniec, młodszej siostry pisarki. 

  Katarzyna Bonda to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej czytanych współczesnych autorek kryminałów w Polsce. Oprócz książek, dużą popularnością cieszy się także ekranizacja jej prozy – serial "Żywioły Saszy". W młodości nie marzyła jednak o karierze pisarskiej – chciała zostać pianistką. O swojej drodze do sukcesu i trudnych doświadczeniach, które ją ukształtowały, opowiedziała w programie "Uwaga! Kulisy Sławy!".

  Natalia de Barbaro to felietonistka, poetka i psycholożka, a przede wszystkim wrażliwa i świadoma swojej wartości kobieta, która perfekcyjnie potrafi ubrać w słowa nawet najgłębiej skrywane ludzkie emocje. W szczerej rozmowie z Moniką Kucią autorka bestsellerowego poradnika "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie" opowiedziała o cennej umiejętności wsłuchiwania się we własne potrzeby, budowaniu życiowej przestrzeni oraz empatii, która powinna wynikać ze specyficznej więzi łączącej nas z drugim człowiekiem.

  Katarzyna Bonda jest jedną z najpopularniejszych autorek kryminałów w Polsce. Jej powieści sprzedały się w naszym kraju nakładzie przekraczającym 2,5 mln egzemplarzy, a są wydawane aż w 15 państwach. Na podstawie książki jej autorstwa powstał serial "Żywioły Saszy". Teraz pisarka stworzyła następną historię, o której opowiadała w Dzień Dobry TVN.

  Promowanie literatury oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Taki jest cel obchodzonego 3 marca Międzynarodowego Dnia Pisarzy i Pisarek. Jak wygląda ich proces twórczy? Czym jest pisanie książek? Sprawdźcie, co mówią o tym Olga Tokarczuk, Katarzyna Bonda, Grażyna Plebanek, Szczepan Twardoch, Marek Krajewski, Remigiusz Mróz i Haruki Murakami.

  Annie Proulx jest amerykańską pisarką, zdobywczynią Nagrody Pulitzera w kategorii fikcja literacka i National Book Award. Dwie z jej powieści - Kroniki portowe i Tajemnica Brokeback Mountain zostały zekranizowane. Książka, którą ostatnio napisała nosi tytuł Drwale. O czym jest? Okazuje się, że Annie Proulx jest fanką literatury Wiesławy Szymborskiej. Co jej się podoba w twórczości polskiej poetki? Marzeniem amerykańskiej pisarki było zobaczenie Puszczy Białowieskiej. Dlaczego? Jakie wrażenie wywarła na niej puszcza? Annie gościliśmy w Dzień Dobry Wakacje.

  Została zgwałcona, była samotną matką, pokonała raka, a prawdziwą miłość znalazła dopiero po czterdziestce. Książki Reginy Brett są bestsellerami, a za swoje felietony autorka otrzymała już wiele wyróżnień. Była też dwukrotnie nominowana do prestiżowej nagrody Pulitzera. Niedawno ukazała się jej najnowsza książka "Kochaj. 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół". Z pisarką spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska, której Regina Brett zdradziła, że bardzo lubi wracać do Polski. Dlaczego? Skąd czerpie siłę, by przekazywać ją innym? Jaka jest rola Boga w jej książkach? Jak Regina Brett odbiera słowa "pokochać siebie" i czy jest szczęśliwa?

  Pierwszą kryminalną opowieść stworzyła gdy miała ... 4 lata. Dziś jest "królową kryminału", a w księgarniach pojawiła się właśnie jej kolejna książka pt. "Czarownica". Naszym gościem była szwedzka pisarka - Camilla Läckberg. Ile czasu przygotowuje się do pisania powieści, zanim zasiądzie do komputera? Jak rodzi się pomysł na historię, jak wygląda jej codzienna praca i jak układają się jej relacje z sąsiadami w rodzinnej Fjällbace, w której rozgrywa się akcja jej powieści?

  13 października w Polanicy Zdroju rusza czwarta Festiwalu Marii Czubaszek - Cały Kazio. Motywem przewodnim tego festiwalu jest wyśmiewanie głupoty i poszukiwanie radości życia. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarza, artystę i przyjaciela Marii Czubaszek - Artura Andrusa, by powspominać zmarłą w minionym roku pisarkę, felietonistkę i satyryczkę. Jaki Maria Czubaszek miała stosunek do sportu? W jakich okolicznościach Artur Andrus poznał Panią Marię? Jak Czubaszek oceniała swoją twórczość? Co wyjątkowego jest w Festiwalu "Cały Kazio"?

  Charlotte Link jest jedną z najpopularniejszych autorek kryminałów. Jak powstają jej książki? Zaczyna od wymyślania zbrodni czy postaci? Czemu fabułę swoich kryminałów przenosi z Niemiec do Wielkiej Brytanii albo Francji? Co fascynuje ją w tym gatunku? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała także o swojej pasji, która nie jest związana z książkami...