Jak zachęcić dzieci do czytania? "Nie nauczą się języka z ekranu, książka jest cały czas potrzebna"

Dlaczego warto czytać dziecku?
Dlaczego warto czytać dzieciom?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zakończył się właśnie XXIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Już prawie od ćwierć wieku organizatorzy przypominają, jak ważne jest czytanie maluchom 20 minut dziennie. Akcję wspiera aktorka Edyta Jungowska.

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Podczas pierwszej edycji akcji synek Edyty Jungowskiej miał 6 lat.

- Pierwsza taka wielka akcja, gdzie pojawiliśmy się w prime timie w telewizji i wszyscy koledzy aktorzy reklamowali właśnie to hasło: "Czytaj dziecku codziennie, 20 minut dziennie" - wspomina aktorka.

Jak podkreśla Irena Koźmińska, prezeska Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, to jest bardzo mądra idea.

- Czytanie uczy języka, a język jest podstawowym narzędziem myślenia, zdobywania wiedzy, udziału w kulturze i komunikacji między ludźmi. Bez czytania, bez rozmowy, bez bycia razem dzieci się nie nauczą języka. Nie nauczą się języka z ekranu, w związku z tym ta książka jest cały czas potrzebna - tłumaczy.

Jak zachęcić rodziców do czytania dzieciom?

- Tak jak nie zapominamy o tym, żeby nakarmić dziecko - dajemy śniadanie, obiad, kolację - to jest strawa dla ciała, to czytanie to jest pokarm dla umysłu i serca - zaznacza Irena Koźmińska.

Na Tygodniu Czytania Dzieciom nie mogło zabraknąć Anity Głowińskiej, autorki książek o "Kici Koci". Jak dokonała tego, że maluchy chcą je czytać? 

- Dzieci są otwarte absolutnie na wszystko i to kocham. Dla nich jest wszystko jedno, kto jest bohaterem, czy to jest dziewczynka, chłopiec, zwierzątko. Dopiero właśnie to myślenie dorosłego zaczyna klasyfikować, a u dzieci nie. Dla dzieci nawet zwykłe zgubienie długopisu lub pójście do sklepu może być przygodą. One się rodzą i dopiero poznają ten świat. Więc staram się, żeby ten świat, który poznają oczami Kici Koci, był dla nich przyjazny - wyjaśnia pisarka.

Jakie są ulubione książki maluchów? Dlaczego? Zobacz materiał wideo.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości