Dlaczego warto czytać dzieciom?
Podczas pierwszej edycji akcji synek Edyty Jungowskiej miał 6 lat.
- Pierwsza taka wielka akcja, gdzie pojawiliśmy się w prime timie w telewizji i wszyscy koledzy aktorzy reklamowali właśnie to hasło: "Czytaj dziecku codziennie, 20 minut dziennie" - wspomina aktorka.
Jak podkreśla Irena Koźmińska, prezeska Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, to jest bardzo mądra idea.
- Czytanie uczy języka, a język jest podstawowym narzędziem myślenia, zdobywania wiedzy, udziału w kulturze i komunikacji między ludźmi. Bez czytania, bez rozmowy, bez bycia razem dzieci się nie nauczą języka. Nie nauczą się języka z ekranu, w związku z tym ta książka jest cały czas potrzebna - tłumaczy.
Jak zachęcić rodziców do czytania dzieciom?
- Tak jak nie zapominamy o tym, żeby nakarmić dziecko - dajemy śniadanie, obiad, kolację - to jest strawa dla ciała, to czytanie to jest pokarm dla umysłu i serca - zaznacza Irena Koźmińska.
Na Tygodniu Czytania Dzieciom nie mogło zabraknąć Anity Głowińskiej, autorki książek o "Kici Koci". Jak dokonała tego, że maluchy chcą je czytać?
- Dzieci są otwarte absolutnie na wszystko i to kocham. Dla nich jest wszystko jedno, kto jest bohaterem, czy to jest dziewczynka, chłopiec, zwierzątko. Dopiero właśnie to myślenie dorosłego zaczyna klasyfikować, a u dzieci nie. Dla dzieci nawet zwykłe zgubienie długopisu lub pójście do sklepu może być przygodą. One się rodzą i dopiero poznają ten świat. Więc staram się, żeby ten świat, który poznają oczami Kici Koci, był dla nich przyjazny - wyjaśnia pisarka.
Jakie są ulubione książki maluchów? Dlaczego? Zobacz materiał wideo.
Zobacz także:
- "Świerszczyk" świętuje 80. urodziny. "Można zamienić naukę czytania w fantastyczną zabawę"
- Te kity w dzieciństwie wciskali nam rodzice. "Działają na wyobraźnie"
- Na co oszczędzają nasze dzieci? "Można wydać te pieniądze, żeby mieć szczęście"
Autor: Luiza Bebłot
Reporter: Kinga Burzyńska
Źródło zdjęcia głównego: Gpointstudio/Getty Images