Wraz z kamerami Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy charytatywną galę "Cała Polska czyta dzieciom".
Badanie dotyczyło 31 państw i niestety nasz kraj nie zaprezentował się zbyt korzystnie w zestawieniu.
Astrolog Merkurja wykorzystała swoją wiedzę, by odczytać z gwiazd, jaki naprawdę jest mistrz kuchni.
Od 25 lat cała Polska czyta dzieciom.
Baśnie Braci Grimm rozpalają wyobraźnie od pokoleń. Wiedzą o tym doskonale prof. Eliza Pieciul-Karmińska z Wydziału Neofilologii UAM oraz Renata Wilgosiewicz-Skutecka z Biblioteki Uniwersyteckiej. To właśnie tam, wśród 70 tysięcy starych druków, znalazły 27 książek należących niegdyś do księgozbioru Braci Grimm. O kulcie baśni i ich wpływie na dzieciństwo rozmawialiśmy z ekspertami. Czy aby na pewno ich czytanie było dobrym pomysłem w naszym dzieciństwie? O tym opowiedziały nam Aleksandra Belta-Iwacz, psycholożka dzieci i rodziców oraz Anna Dziewit-Meller, pisarka, redaktorka naczelna wydawnictwa W.A.B.
"Tu nie mam wyrzutów sumienia".
Czy bibliotekarze rzeczywiście muszą borykać się z wpędzająca w stres i frustracje rutyną?
Sprawdź, kiedy i jak obchodzić ten dzień.
Jak wyglądała jego droga do realizacji edukacyjnego marzenia?
Czytanie to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na rozwijanie wyobraźni, wrażliwości i budowania wspólnych wspomnień. Co czytamy dzieciom? Po jakie książki sięgamy?
Sandra Hajduk wybrała się z kamerami do Teatru 6. Piętro na premierę spektaklu "Edukując Ritę". Przy okazji zapytała polskie gwiazdy o ich ulubione książki. Co czytali ostatnio: Edyta i Cezary Pazurowie, Michał Żebrowski, Marcin Tyszka czy Anita Werner?
"Bardzo się cieszę, że taka akcja powstała".
"Wierzymy w ich autonomię".
Iga Świątek rzuciła czytelnicze wyzwanie sobie i fanom. Tenisistka o szczegółach akcji poinformowała za pośrednictwem Twittera. Obok jej wpisu nie przeszedł obojętnie pisarz Remigiusz Mróz. Co napisał?
Czytanie to nie tylko miły sposób na spędzenie wolnego czasu. Badania pokazują, że sięganie po książki ma korzystny wpływ na pracę mózgu oraz poprawia pamięć u osób starszych. Jakie jeszcze korzyści daje czytanie dla przyjemności?
Bajki czytane przez rodziców to dla wielu osób jedno z bardziej rozczulających wspomnień. Te chwile nie tylko zapadają w pamięć dziecka, są również ważne dla jego rozwoju. Od kiedy czytać dziecku bajki na dobranoc? Jakie tytuły wybrać? Jaka pora dnia jest najlepsza na wspólne czytanie? Te pytania towarzyszą nie tylko świeżo upieczonym rodzicom, ale i tym, którzy dopiero spodziewają się pociechy. Odpowiadamy na nie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.
Stanisław Witkiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, pisarzy oraz teoretyków sztuki. Był także ojcem innego wielkiego twórcy - Stanisława Ignacego Witkiewicza, czyli Witkacego. Jakim był człowiekiem? Jak podchodził do wychowania syna? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Natalia Budzyńska - autorka pierwszej biografii autora stylu zakopiańskiego.
O fatalnym stanie polskiego czytelnictwa mówi się od wielu lat. Niestety najnowsze badania pokazują, że na tym polu nic się nie zmieniło. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad połowa Polaków nie przeczytała ani jednej książki.
"Rodzice często zostają bezbronni".
Bioteka w Lublinie to niezwykłe miejsce i zarazem najlepsze wnętrze użyteczności publiczne w Polsce. Jak powstało? Dlaczego warto je odwiedzić? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Ekspert wyjaśnia, czy to w ogóle możliwe.
Jowita Chłoń jest pedagogiem oraz trenerem szybkiego czytania i technik pamięciowych. 600-stronnicową powieść pochłonie w ok. 2 godziny, a całą trylogię w jeden dzień. Jak to możliwe? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Półki pełne książek odstraszają najmłodszych, zamiast ich przyciągać, a biblioteki nie cieszą się oczekiwaną popularnością. Powodów takiego stanu może być wiele. Jak zatem zachęcać dziecko do czytania już w młodym wieku?
Wakacje to doskonała okazja do tego, aby nadrobić zaległości i sięgnąć po lektury, na które wcześniej nie było czasu. Dla tych, którzy kochają opowieści, ale już za samym czytaniem nie przepadają, doskonałym rozwiązaniem będą audiobooki. Jak one powstają?
Wakacje to czas, kiedy w końcu możemy odpocząć. Wtedy zazwyczaj znajdujemy też chwilę, aby nadrobić zaległości i trochę poczytać. Zamiast zabierać ze sobą na plażę ciężkie tomy, warto sięgnąć po książkę w wersji elektronicznej. Ogromny wybór audiobooków i e-booków oferuje aplikacja Storytel.
Sposobów na naukę języka obcego jest wiele. Można zapisać się na zajęcia do szkoły językowej lub kupić samouczek. Innym rozwiązaniem będzie czytanie książek w języku, którego chcemy się nauczyć. Jakie lektury wybrać na początek? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Kamilą Gumińską, śpiewającą lektorką języka angielskiego.
8 maja przypada dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Kilkanaście lat temu psychologowie opracowali badanie, według którego praca w bibliotece jest jedną z najbardziej stresujących profesji spośród wszystkich zawodów świata. Czy bibliotekarze rzeczywiście muszą borykać się z wpędzająca w stres i frustracje rutyną?
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jednym z największych moli książkowych w Dzień Dobry TVN jest Dorota Wellman. Poprosiliśmy naszą prowadzącą, aby poleciła nam coś ciekawego do czytania. Co wybrała? Zobaczcie sami!
Wygląda na to, że pandemia sprzyja czytaniu książek. Z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce wynika, że w 2020 roku Polacy przeczytali więcej książek - o 3 proc. w skali roku i o 5 proc. w skali dwóch lat.