czytanie

  czytanie

  8 maja przypada dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Kilkanaście lat temu psychologowie opracowali badanie, według którego praca w bibliotece jest jedną z najbardziej stresujących profesji spośród wszystkich zawodów świata. Czy bibliotekarze rzeczywiście muszą borykać się z wpędzająca w stres i frustracje rutyną?

  Tomasz Samojlik to biolog i pracownik Instytutu Biologii Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Adam Wajrak działa na rzecz ochrony przyrody i jest dziennikarzem. Razem realizują się jako twórcy książek dla dzieci. W przystępny sposób uczą tego, jak piękna jest polska przyroda. Czy historie Lolka, Tarmosi i reszty zwierzęcej ferajny będą kolejnym udanym prezentem dla najmłodszych w Twojej rodzinie?

  Nauka zdalna jest sytuacją trudną dla wszystkich uczniów. Jednak największe wyzwanie zostało postawione przed pierwszoklasistami oraz ich rodzicami i nauczycielami. Jak obecnie wyglądają zajęcia i czy są skuteczne sposoby na zdalną naukę czytania i pisania? O tym porozmawialiśmy z mamą pierwszoklasistki Olgą Rusiecką i z nauczycielką klas pierwszych Karoliną Kupińską.

  "Kiedy pojawiło się pierwsze dziecko, zaczęłam marzyć o tym, by pisać historie dla mojego dziecka i, żeby móc razem z nim się śmiać". Gościem Dzień Dobry TVN była Fanny Joly - uwielbiana przez swoich czytelników autorka blisko 300 książek dla dzieci! Jak rozbudzić w dzieciach pasję czytelniczą i czy trudno tworzy się dla tak wymagającego czytelnika?

  Polscy aktorzy, muzycy, pisarze i podróżnicy włączyli się do akcji, która ma na celu promocję dobrej literatury i pomoc dzieciom. Na czym polega "Biblioteka Dobrych Myśli" i jak można się do niej przyłączyć, opowiedziały w studiu Dzień Dobry Wakacje: Krystyna Kofta i koordynatorka akcji Karolina Kucharska-Sieniła.

  Ciekawi nas, jakie książki mają na swoich półkach dzieci i, jakie treści w nich zawarte interesują je. Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy, do studia Dzień Dobry TVN, autorkę pierwszej z serii książek dla młodzieży „Niepowszedni. Porwanie” - Justynę Drzewicką oraz młodych aktorów: Jakuba Jankiewicza i Anię Niedźwiecką.

  "Bajkowy efekt domina" - to edukacyjna książka oraz audiobook wydany przez Kulczyk Foundation. Dominika Kulczyk do współpracy nad audiobookiem zaprosiła między innymi: Piotra Fronczewskiego, Agnieszkę Dygant i obecnego w studiu Tomasza Ossolińskiego. Przychód ze sprzedaży bajek zostanie przekazany na szczytny cel. Jaki? W jakich miejscach gwiazdy czytały dzieciom książki? W studiu Dzień Dobry TVN o akcji opowiedziała jej pomysłodawczyni - Dominika Kulczyk oraz Tomasz Ossoliński, projektant, który zaangażował się w projekt.

  Dlaczego "Mikołajek" jest ulubioną książką synów Agaty Kościkiewicz? Czy synowie utożsamiają się z głównym bohaterem? Czy tak samo jak "Mikołajek" lubią rozrabiać? Kiedy Agata Kościkiewicz czyta Jankowi i Mikołajowi najchętniej? Dlaczego uważa, że do chłopców najbardziej trafiają komiksy?

  Jakie książki czyta swoim dzieciom, kiedy zaczęła pierwszy raz im czytać, a także co według niej daje czytanie książek dzieciom. Jesteście ciekawi jaka jest ulubiona książka Joanny Brodzik?

  Jak zaczęła się kariera ich głosu? Co sprawiło im największe trudności i czy umieją głosem rozpalić kobietę? O to spytaliśmy najbardziej znanych polskich lektorów: Jarosława Łukomskiego, Tomasza Knapika i Andrzeja Ferenca. Który z panów i dlaczego ma przezwisko "Ramirez"?