Jakie korzyści daje czytanie?
Badacze z Beckman Institute for Advanced Science and Technology w Illinois postanowili sprawdzić, czy i jak czytanie książek dla przyjemności wpływa na naszą pamięć. W tym celu przeprowadzili oni eksperyment na grupie seniorów.
Choroby neurodegeneracyjne
Uczestnicy badania zostali podzieleni na dwie grupy. Seniorzy, którzy trafili do pierwszej grupy przez 8 tygodni - tyle trwała obserwacja - mieli w wolnym czasie sięgać po ulubione lektury. Osoby z drugiej grupy - grały w gry słowne na urządzeniach mobilnych. Przed rozpoczęciem badań specjaliści ocenili umiejętności poznawcze uczestników, w tym pamięć roboczą oraz epizodyczną. To dzięki niej potrafimy sobie przypomnieć, co wydarzyło się w poprzednich rozdziałach i ułożyć fabułę w spójną całość. Obie z wiekiem ulegają pogorszeniu.
Czy czytanie może chronić przed chorobą Alzheimera?
Po upływie 8 tygodniu specjaliści ponownie przebadali seniorów. Uzyskane dane wyraźnie pokazały, że osoby, które czytały książkę miały znacznie lepszą pamięć roboczą oraz epizodyczną, niż te, które grały w gry słowne.
Naukowcy są zdania, że odkrycie zależności między czytaniem a pamięcią rzuca nowe światło na podejście i leczenie chorób, które prowadzą do pogorszenia pamięci. Nie jest wykluczone, że pozwoli wyniki badania pozwolą opracować nowy sposób leczenia m.in. choroby Alzheimera.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jest nowy lek na Alzheimera. Czy odmieni życie pacjentów?
- Andrzej Sołtysik wykonał bilans 50-latka. Czy jakieś wyniki badań były niepokojące?
- Suche igłowanie pomaga uwolnić się od bólu. Na czym polega?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: zdrowie.wprost.pl
Źródło zdjęcia głównego: yipengge/Getty Images