Czytanie to nie tylko przyjemność, ale także trening pamięci. Dlaczego nie warto rezygnować z lektury?

osoba, która czyta książkę
Jakie korzyści daje czytanie?
Źródło: yipengge/Getty Images
Czytanie to nie tylko miły sposób na spędzenie wolnego czasu. Badania pokazują, że sięganie po książki ma korzystny wpływ na pracę mózgu oraz poprawia pamięć u osób starszych. Jakie jeszcze korzyści daje czytanie dla przyjemności?               

Jakie korzyści daje czytanie?

Badacze z Beckman Institute for Advanced Science and Technology w Illinois postanowili sprawdzić, czy i jak czytanie książek dla przyjemności wpływa na naszą pamięć. W tym celu przeprowadzili oni eksperyment na grupie seniorów.

Choroby neurodegeneracyjne

Biolog_1
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych

Uczestnicy badania zostali podzieleni na dwie grupy. Seniorzy, którzy trafili do pierwszej grupy przez 8 tygodni - tyle trwała obserwacja - mieli w wolnym czasie sięgać po ulubione lektury. Osoby z drugiej grupy - grały w gry słowne na urządzeniach mobilnych. Przed rozpoczęciem badań specjaliści ocenili umiejętności poznawcze uczestników, w tym pamięć roboczą oraz epizodyczną. To dzięki niej potrafimy sobie przypomnieć, co wydarzyło się w poprzednich rozdziałach i ułożyć fabułę w spójną całość. Obie z wiekiem ulegają pogorszeniu.

Czy czytanie może chronić przed chorobą Alzheimera?

Po upływie 8 tygodniu specjaliści ponownie przebadali seniorów. Uzyskane dane wyraźnie pokazały, że osoby, które czytały książkę miały znacznie lepszą pamięć roboczą oraz epizodyczną, niż te, które grały w gry słowne.

Naukowcy są zdania, że odkrycie zależności między czytaniem a pamięcią rzuca nowe światło na podejście i leczenie chorób, które prowadzą do pogorszenia pamięci. Nie jest wykluczone, że pozwoli wyniki badania pozwolą opracować nowy sposób leczenia m.in. choroby Alzheimera.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości