Wielka wymiana książek w Dzień Dobry TVN. Jakie zdobycze przyniosły ze sobą gwiazdy?

238A3070
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dziś dajemy drugie życie książkom
Dziś dajemy drugie życie książkom
Co czytają Polacy?
Co czytają Polacy?
Książki kolorowe w dotyku
Książki kolorowe w dotyku
Książki, które zmieniają nasze życie
Książki, które zmieniają nasze życie
Król kryminału - jego książki mrożą krew w żyłach
Król kryminału - jego książki mrożą krew w żyłach
Odgracamy regał na książki
Odgracamy regał na książki
Świąteczne książeczki dla dzieci
Świąteczne książeczki dla dzieci
W magicznym świecie książek
W magicznym świecie książek
Rozmowa z Anią Rubik o drugiej części książki sexedpl
Rozmowa z Anią Rubik o drugiej części książki sexedpl
Książki podróżnicze dla dzieci
Książki podróżnicze dla dzieci
Premiera nowej książki w ramach projektu SEXED.PL
Premiera nowej książki w ramach projektu SEXED.PL
Nieznane fakty z życia Anne Frank
Nieznane fakty z życia Anne Frank
Powstała książka o Jadze Hupało. "Mam wielkie szczęście spotykać cudowanych ludzi"
Powstała książka o Jadze Hupało. "Mam wielkie szczęście spotykać cudowanych ludzi"
Książki dla dzieci tłumaczące co dzieje się w Ukrainie
Książki dla dzieci tłumaczące co dzieje się w Ukrainie
Książki dla kobiet małych i dużych
Książki dla kobiet małych i dużych

14 września w czasie trwania programu Dzień Dobry TVN na rogu ulic Hożej i Marszałkowskiej w Warszawie zorganizowaliśmy akcję wymiany książek. Udział w niej wzięli zarówno nasi widzowie, jak i gwiazdy takie jak Katarzyna Puzyńska, Katarzyna Grochola, Joanna Jabłczyńska czy Barbara Kurdej-Szatan. Jakimi lekturami pisarki i aktorki podzieliły się z przechodniami?

Jak zwiększyć tempo czytania książek?

Akcja wymiany książek skłoniła nas do tego, by przed kamerami Dzień Dobry TVN porozmawiać o korzyściach czytania i możliwościach jego przyspieszenia. Ekspertem w tej dziedzinie jest Michał Kuryłek - student medycyny, youtuber i laureat listy Forbesa "25 under 25", który dzięki szybkiemu czytaniu i efektywnej nauce miał możliwość przeskoczenia jednej klasy w szkole licealnej. Rozmówca Piotra Wojtasika przyznaje, że korzyści sięgania po książki jest masa. Niestety z przeprowadzonych badań wynika, że aż 56% Polaków w ostatnim roku nie przeczytało ani jednej pozycji.

- A szkoda, bo to jest przyjemność. Sześć minut czytania w ciągu jednego dnia jest w stanie zredukować nasz stres o 68% - uświadamia Kuryłek. Ekspert przy okazji podzielił się sprawdzonymi sposobami na podkręcenie tempa pochłaniania literatury.

- Są trzy wskazówki, dzięki którym rzeczywiście można osiągnąć nawet 2 tysiące słów na minutę. Jest to 10 razy szybsze pochłanianie książek niż średnio. Pierwsza rzecz - kiedy czytamy książkę, to zwykle patrzymy się na pojedyncze słowo. Widzimy pierwsze słowo, drugie i czytamy je po kolei. A nasze oczy są w stanie objąć wzrokiem znacznie więcej. I właśnie chodzi o to, by nie patrzeć na słowo pojedynczo, tylko razem. (...) I kiedy już to mamy, stosujemy metodę wskaźnika. Bierzemy wskaźnik i patrzymy bezpośrednio na to, co jest nad tym wskaźnikiem i przesuwamy sobie po kolejnych linijkach. Cały myk polega na tym, że musimy narzucić sobie odpowiednie tempo. (...) Wtedy właśnie zabijamy tego naszego ilustratora wewnętrznego - tłumaczy gość Dzień Dobry TVN.

Michał Kuryłek wspomniał również o 10-minutowej rozgrzewce, która przyda się przed intensywnym czasem spędzonym z książkami. - Taka rozgrzewka polega na zaadaptowaniu swojego wzroku i mózgu do szybkiego czytania po linijkach. Obracamy sobie książkę do góry nogami i staramy się jak najszybciej przesuwać wskaźnikiem, śledząc go wzrokiem. Nie musimy nic rozumieć, bo jest do góry nogami, ale wystarczy, że będziemy sobie go śledzić. Dwie minuty później obracamy i robimy to samo w tę stronę. Potem jeszcze raz i po 10 minutach jesteśmy gotowi - wyjaśnia ekspert.

Gwiazdy podczas wielkiej wymiany książek w Dzień Dobry TVN

Akcja wymiany książek, która 14 września odbyła się tuż pod studiem Dzień Dobry TVN na rogu ulic Hożej i Marszałkowskiej w Warszawie, zainteresowała wielu widzów. Przechodnie z dużym entuzjazmem i chęcią przynosili swoje stare pozycje, by wymienić je na nieznaną jeszcze sobie, a pozostawioną przez innych literaturę. Na wydarzeniu pojawiły się również gwiazdy takie jak: Joanna Jabłczyńska, Katarzyna Grochola, Barbara Kurdej-Szatan, Katarzyna Puzyńska czy Julia Chatys.

- Bardzo się cieszę, że taka akcja powstała i że tak ją szerzycie, bo fajnie, jeżeli książki, a w ogóle rzeczy nie są wyrzucane, tylko że one idą dalej w świat. Pod względem ekologicznym fajnie, że taka akcja jest. Cieszę się, że się coraz więcej mówi nie tylko o wymianie ubrań, ale że to się staje modne. Kiedyś to było trochę obciachowe, że ma się coś używanego, a teraz jest to najmodniejsze - oceniła Joanna Jabłczyńska.

Co ze sobą przyniosła Barbara Kurdej-Szatan? - Tutaj mam "Pucio uczy się mówić" dla maluszków, które dopiero zaczynają przygodę z mówieniem. Mam też książkę naszą z Madzią [reporterką Dzień Dobry TVN Magdaleną Bober - przyp. red.]. (...) Właśnie zobaczyłam z tyłu "Wojnę i pokój" i poluję na nią. (...) Mam jeszcze przygodową dla dzieci i mam jeszcze jedną taką przyjemną, którą kiedyś, parę lat temu polecałam, więc to jest z moim poleceniem, cytatem - dodała aktorka.

Katarzyna Grochola natomiast podzieliła się z widzami swoimi przemyśleniami na temat tego, że według statystyk mężczyźni czytają rzadziej i mniej niż kobiety.

- Panowie czytają chętniej autobiografie oraz instrukcje obsługi, która np. dla mnie jest niemożliwa do przeczytania, mimo że mam IQ na poziomie jakimś. Jeżeli wpuścisz do pomieszczenia, gdzie jest 100 osób, kobietę, to ona będzie wiedziała, kto był z kim. Natomiast facet będzie wiedział, kto jest dyrektorem. Mamy inną percepcję. W związku z tym nie zmuszajmy mężczyzn do czytania, bo ci co chcą, to czytają - zaapelowała pisarka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości