Negatywny wpływ ekranów
Sprzęty elektroniczne takie jak smartfony czy tablety stały się ważnym elementem codzienności. Niestety nie pozostaje to obojętne dla naszego zdrowia. Najnowsze badania dowodzą, że na negatywny wpływ ekranów narażeni są nie tylko dorośli, ale także dzieci.
Często zdarza się, że spędzają one wiele godzin na oglądaniu bajek. Naukowcy z Uniwersytetu New Otago ostrzegają, że czas to zmienić. Okazuje się, że zbyt długie oglądanie bajek ma zły wpływ na zdrowie dzieci w dorosłym życiu. Wyniki badań opublikowano na łamach magazynu "Pediatrics", na początku lipca tego roku.
Zaskakujące wnioski naukowców
Badania zostały oparte na danych z ostatnich dziesięcioleci, przeprowadzono je na 879 osobach. Pytano je o czas spędzony przed ekranem w wieku 5, 7, 9, 11, 13 i 15 lat. Ustalano, że dzieci spędzały przed ekranem średnio dwie godziny.
Wykazano, że najmłodsi w wieku od 5 do 15 lat, którzy więcej czasu spędzali przed telewizorem, byli bardziej narażeni na rozwój zespołu metabolicznego w wieku 45 lat. To grupa schorzeń obejmująca m.in. nadmiar tkanki tłuszczowej, wysokie ciśnienie krwi czy wysoki poziom cholesterolu i cukru.
- Więcej czasu na oglądaniu telewizji w dzieciństwie wiązało się również z wyższym ryzykiem nadwagi i otyłości oraz niższą sprawnością fizyczną - tłumaczył autor badania, profesor Bob Hancox z Wydziału Medycyny Prewencyjnej i Społecznej Otago.
Zależność między czasem spędzonym przed telewizorem a wystąpieniem zespołu metabolicznego była widoczna u obu płci. Dziewczynki spędzały przed ekranem 24 proc. wolnego czasu, a chłopcy 34. Profesor zaznaczył, że wyniki badania nie mogą bezpośrednio udowodnić związku, że oglądanie telewizji w dzieciństwie powoduje zespół metaboliczny w przyszłości, jednak pewne nawyki prowadzą do pogorszenia się stanu zdrowia, np. pogorszenia jakość snu czy zastępowania aktywności fizycznej.
- Te nawyki mogą utrzymywać się w wieku dorosłym – podsumował naukowiec.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
- Porzuciła zawód geologa i została bajarką. "Stanęłam na scenie i od razu poczułam się jak w domu"
- "Nie dziwię się, że dzieci później mają źrenice jak po dopalaczach". Co skłoniło Olgę Frycz do takiej uwagi?
- "Bajki" Natalie Portman dostępne w Polsce. Sprzedaż książek wesprze Fundację TVN
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: mjakmama24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Image Source