Bajki i baśnie odgrywają bardzo ważną rolę w życiu dzieci, ale też wielu dorosłych.
Dzieci już od najmłodszych lat są przebodźcowane zewnętrznymi wpływami elektroniki, co negatywnie oddziałuje na ich samoakceptację czy relacje z rówieśnikami. Ministra edukacji Barbara Nowacka szuka rozwiązań tego problemu. Czy wprowadzenie zakazu oglądania bajek w przedszkolach to dobry pomysł?
Od 25 lat cała Polska czyta dzieciom.
Bajki to nieodłączny element dzieciństwa. Co ciekawe, często zapamiętujemy nie tylko fabułę, ale i charakterystyczne głosy bohaterów. Kto za nimi stoi? Jak wygląda praca lektora? O tym opowiedzieli nam Oskar Berliński, młody aktor dubbingowy oraz Łukasz Lewandowski, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, reżyser dubbingu.
Sprawdź, co wiesz o tej produkcji w naszym quizie.
"Nikt o to nie dbał, gdy my byliśmy mali".
Natalia Lesz prezentuje płytę z muzyką dla najmłodszych na podstawie wierszyków domowych Michała Rusinka. Premierowy koncert odbędzie się 10 września w Promie Kultury w Warszawie. Co jeszcze w najbliższym czasie planuje artystka?
Badania zostały oparte na danych z ostatnich dziesięcioleci.
To książka z misją, która czyni dobro. Od 12 kwietnia można kupić polskie wydanie "Bajek" autorstwa Natalie Portman, które są bestsellerem New York Timesa.
Jak rozpoczęła się jej przygoda z tym zawodem?
Olga Frycz w długi weekend wybrała się z córką do kina, a swoimi refleksjami dotyczącymi obejrzanego filmu animowanego podzieliła się w sieci. Aktorka uważa, że współczesne bajki nie są dobre zarówno dla wzroku, jak i psychiki maluchów.
"Staramy się, aby opowiadały o tym, co dobre".
Player.pl, pragnąc przywrócić choć małą iskierkę radości w oczach dzieci uchodźców, dołączył do swojej biblioteki bajki z ukraińskim dubbingiem oraz napisami. Platforma przygotowała dla najmłodszych prawdziwe hity, które dostępne są całkowicie za darmo. Jakie tytuły znalazły się na liście?
Michał Kucharski spisał wszystkie opowieści stworzone razem z synem Antonim, u którego stwierdzono ADHD. Dzięki temu powstała książka o Antoniusie, z której mogą korzystać inni rodzice. Jak powstawały te historie?
Niektórzy pracownicy podczas jednej, kilkunastogodzinnej zmiany wykonywali nawet 700 ilustracji.
"Porwanie Baltazara Gąbki" i główny bohater kreskówki - szpieg Don Pedro doczekali się pomnika w Bielsku-Białej. Olga Borys, Marta Wierzbicka i Jarosław Boberek w Dzień Dobry TVN opowiedzieli o swoich ulubionych bajkach z dzieciństwa. Zdradzili również, które z nich nie napawały ich wielkim entuzjazmem.
Obecny w życiu dzieci, ich rodziców i dziadków. Znany za sprawą ukochanego miodku i licznych mądrości. Kubuś Puchatek, legendarny miś, świętuje urodziny.
Ponoć krasnale żyją tylko w bajkach. Nic bardziej mylnego! Spotkamy je też w wielu przydomowych ogrodach, a od niedawna również w wyjątkowym lesie w Borucicach.
Uległe księżniczki uwięzione w wieży czekające na księcia, dzielni młodzieńcy ratujący je pocałunkiem, zazdrosne siostry, złe macochy i stare wiedźmy. Bajki opowiadane dzieciom od pokoleń pełne są krzywdzących stereotypów i niekiedy potrafią nieźle zamieszać w głowie, zwłaszcza dziewczynkom. W Dniu Kobiet warto więc zastanowić się, jakie wzorce zachowań są przemycane w klasycznych baśniach. O zarzutach pod ich adresem mówiła Monika Frenkiel - filolożka, dziennikarka i krytyczka literacka.
Pamiętacie kreskówki: "Miś Yogi" czy "Pies Huckleberry"? A czy wiecie, że te postacie rysowali Polacy? Poznajcie historię Zbigniewa Czuby, który zabrał nas w świat amerykańskich bajek.
Już od soboty 7 listopada przez najbliższe tygodnie musimy zapomnieć o wizytach w kinach, teatrach czy muzeach. Anna Wendzikowska proponuje jednak inną alternatywę i to w towarzystwie dzieci. Okazuje się, że całe rodziny mogą się świetnie bawić... przy kreskówkach. Oto najlepsze propozycje o silnych kobietach.
Młody Matteo Bocelli dał się poznać jako utalentowany wokalista dzięki duetowi ze swoim ojcem Andreą Bocellim. To właśnie dzięki niemu 22-latek zakochał się w muzyce i coraz śmielej stawia w niej kolejne kroki. Podczas rozmowy z Gabi Drzewiecką opowiedział o swoich początkach i kolejnym artystycznym projekcie.
Kasia i Krzysiek Spychałowie nagrywają śpiewane bajki dla dzieci. Co jest w nich niezwykłego? To, że każda opowiastka jest tworzona indywidualnie dla każdego malucha. Sekretami swojej pracy autorzy podzielili się w naszym programie.
Premiera 4. edycji "Mądrych bajek z całego świata" już dziś. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy inicjatorkę charytatywnego projektu edukacyjnego Dominikę Kulczyk i ambasadorkę kampanii Annę Starmach. Co jest celem akcji? Kto w tegorocznej edycji czyta bajki? I dlaczego czytanie bajek dzieciom jest tak ważne?
5 listopada to Dzień Postaci z Bajek. Dlatego własnie Cleo, Magda Mołek i Marcin Meller powiedzieli o swoich bohaterach lat dziecięcych. A kto jest Twoim?
Bajki odgrywają olbrzymią rolę w emocjonalnym rozwoju każdego dziecka. Zobaczcie, jak opowiadać najmłodszym bajki, by przenieść ich do krainy wyobraźni. Przyjrzeliśmy się temu, jak robi to Pan Michał, znany jako Pan Poeta, który ze swoim bajkowym show odwiedza dzieci w całej Polsce.
Dzieci to najbardziej wymagający czytelnicy i słuchacze. Jakie książki działają na dzieci? Co zrobić, aby książka przetrwała pokolenia? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pisarza Michała Rusinka oraz aktorkę i autorkę książek dla dzieci Katarzynę Pakosińską, by powiedzieli, czym jest sztuka pisania bajek.
Reksio obchodzi swoje 50-lecie. Jest, to obok Rumcajsa, Jacka i Agatki, Misia Uszatka czy Bolka i Lolka, jedna z kultowych polskich dobranocek, których bohaterowie przez pokolenia układali do snu polskie dzieci. O fenomenie tych bajek rozmawialiśmy z Katarzyną Lubas, dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Co jeszcze oprócz wnętrza budy Reksia można tam zobaczyć? Którą postać lubicie najbardziej?
Artysta i ilustrator książek dla dzieci Robert Romanowicz robi miniatury z odpadów. O swoich niezwykłych pracach powiedział Łukaszowi Radwanowi. Czy dziennikarzowi Dzień Dobry TVN udało się zrobić pod okiem artysty mini krzesło?
Ostatnie lata na rynku literatury dziecięcej to prawdziwa rewolucja. Pojawiało się mnóstwo nowych tytułów i wydawnictw. W księgarniach możemy znaleźć książki dla dzieci o rozwodach, holocauście i alternatywnych modelach rodziny. Nowym trendem są również spersonalizowane książeczki, których bohaterami są dzieci, dla których zostały przeznaczone. Czy bracia Grimm i Andersen odejdą w zapomnienie?