bajki

  Olga Frycz w długi weekend wybrała się z córką do kina, a swoimi refleksjami dotyczącymi obejrzanego filmu animowanego podzieliła się w sieci. Aktorka uważa, że współczesne bajki nie są dobre zarówno dla wzroku, jak i psychiki maluchów.

  "Staramy się, aby opowiadały o tym, co dobre".

  Player.pl, pragnąc przywrócić choć małą iskierkę radości w oczach dzieci uchodźców, dołączył do swojej biblioteki bajki z ukraińskim dubbingiem oraz napisami. Platforma przygotowała dla najmłodszych prawdziwe hity, które dostępne są całkowicie za darmo. Jakie tytuły znalazły się na liście?

  Michał Kucharski spisał wszystkie opowieści stworzone razem z synem Antonim, u którego stwierdzono ADHD. Dzięki temu powstała książka o Antoniusie, z której mogą korzystać inni rodzice. Jak powstawały te historie?

  Niektórzy pracownicy podczas jednej, kilkunastogodzinnej zmiany wykonywali nawet 700 ilustracji. 

  "Porwanie Baltazara Gąbki" i główny bohater kreskówki - szpieg Don Pedro doczekali się pomnika w Bielsku-Białej. Olga Borys, Marta Wierzbicka i Jarosław Boberek w Dzień Dobry TVN opowiedzieli o swoich ulubionych bajkach z dzieciństwa. Zdradzili również, które z nich nie napawały ich wielkim entuzjazmem.

  Bajki i baśnie, zarówno te w postaci książek, jak i animacji, odgrywają bardzo ważną rolę w życiu dzieci, ale też wielu dorosłych. Nie bez powodu bajkowe postacie mają swoje własne święto. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest 5 listopada. Z tej okazji przypominamy wybrane, kultowe już bajki, ale tym razem tylko te, które powstały w Polsce.

  Obecny w życiu dzieci, ich rodziców i dziadków. Znany za sprawą ukochanego miodku i licznych mądrości. Kubuś Puchatek, legendarny miś, świętuje urodziny. 

  Ponoć krasnale żyją tylko w bajkach. Nic bardziej mylnego! Spotkamy je też w wielu przydomowych ogrodach, a od niedawna również w wyjątkowym lesie w Borucicach.

  Uległe księżniczki uwięzione w wieży czekające na księcia, dzielni młodzieńcy ratujący je pocałunkiem, zazdrosne siostry, złe macochy i stare wiedźmy. Bajki opowiadane dzieciom od pokoleń pełne są krzywdzących stereotypów i niekiedy potrafią nieźle zamieszać w głowie, zwłaszcza dziewczynkom. W Dniu Kobiet warto więc zastanowić się, jakie wzorce zachowań są przemycane w klasycznych baśniach. O zarzutach pod ich adresem mówiła Monika Frenkiel - filolożka, dziennikarka i krytyczka literacka.

  Pamiętacie kreskówki: "Miś Yogi" czy "Pies Huckleberry"? A czy wiecie, że te postacie rysowali Polacy? Poznajcie historię Zbigniewa Czuby, który zabrał nas w świat amerykańskich bajek.

  Już od soboty 7 listopada przez najbliższe tygodnie musimy zapomnieć o wizytach w kinach, teatrach czy muzeach. Anna Wendzikowska proponuje jednak inną alternatywę i to w towarzystwie dzieci. Okazuje się, że całe rodziny mogą się świetnie bawić... przy kreskówkach. Oto najlepsze propozycje o silnych kobietach.

  Młody Matteo Bocelli dał się poznać jako utalentowany wokalista dzięki duetowi ze swoim ojcem Andreą Bocellim. To właśnie dzięki niemu 22-latek zakochał się w muzyce i coraz śmielej stawia w niej kolejne kroki. Podczas rozmowy z Gabi Drzewiecką opowiedział o swoich początkach i kolejnym artystycznym projekcie.

  Kasia i Krzysiek Spychałowie nagrywają śpiewane bajki dla dzieci. Co jest w nich niezwykłego? To, że każda opowiastka jest tworzona indywidualnie dla każdego malucha. Sekretami swojej pracy autorzy podzielili się w naszym programie.

  Premiera 4. edycji "Mądrych bajek z całego świata" już dziś. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy inicjatorkę charytatywnego projektu edukacyjnego Dominikę Kulczyk i ambasadorkę kampanii Annę Starmach. Co jest celem akcji? Kto w tegorocznej edycji czyta bajki? I dlaczego czytanie bajek dzieciom jest tak ważne?

  5 listopada to Dzień Postaci z Bajek. Dlatego własnie Cleo, Magda Mołek i Marcin Meller powiedzieli o swoich bohaterach lat dziecięcych. A kto jest Twoim?

  Bajki odgrywają olbrzymią rolę w emocjonalnym rozwoju każdego dziecka. Zobaczcie, jak opowiadać najmłodszym bajki, by przenieść ich do krainy wyobraźni. Przyjrzeliśmy się temu, jak robi to Pan Michał, znany jako Pan Poeta, który ze swoim bajkowym show odwiedza dzieci w całej Polsce.

  Dzieci to najbardziej wymagający czytelnicy i słuchacze. Jakie książki działają na dzieci? Co zrobić, aby książka przetrwała pokolenia? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pisarza Michała Rusinka oraz aktorkę i autorkę książek dla dzieci Katarzynę Pakosińską, by powiedzieli, czym jest sztuka pisania bajek.

  Reksio obchodzi swoje 50-lecie. Jest, to obok Rumcajsa, Jacka i Agatki, Misia Uszatka czy Bolka i Lolka, jedna z kultowych polskich dobranocek, których bohaterowie przez pokolenia układali do snu polskie dzieci. O fenomenie tych bajek rozmawialiśmy z Katarzyną Lubas, dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Co jeszcze oprócz wnętrza budy Reksia można tam zobaczyć? Którą postać lubicie najbardziej?

  Artysta i ilustrator książek dla dzieci Robert Romanowicz robi miniatury z odpadów. O swoich niezwykłych pracach powiedział Łukaszowi Radwanowi. Czy dziennikarzowi Dzień Dobry TVN udało się zrobić pod okiem artysty mini krzesło?

  Ostatnie lata na rynku literatury dziecięcej to prawdziwa rewolucja. Pojawiało się mnóstwo nowych tytułów i wydawnictw. W księgarniach możemy znaleźć książki dla dzieci o rozwodach, holocauście i alternatywnych modelach rodziny. Nowym trendem są również spersonalizowane książeczki, których bohaterami są dzieci, dla których zostały przeznaczone. Czy bracia Grimm i Andersen odejdą w zapomnienie?

  W Dzień Dobry TVN prezes Kulczyk Foundation Dominikę Kulczyk powiedziała o książce "Efekt Domina. Moc pomagania. Opowiadania o dzieciach świata”. Czego ta książka ma nauczyć dzieci i dorosłych? Na co zostanie przeznaczony dochód z jej sprzedaży?

  „Bajki z całego świata” to opowieści o prawdziwym, niewyidealizowanym świecie dzieci, dla których codzienność bywa niekiedy wyzwaniem. Bajki zostały zebrane z różnych, najbardziej egzotycznych zakątków świata. Jakich? Okazuje się, że w bajkach zza granicy możemy odnaleźć podobne wartości i przesłanie co w polskich bajkach. Dochód z książeczek zostanie przekazany na szczytny cel. Jaki? O projekcie w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały: Dominika Kulczyk, Prezes Kulczyk Foundation i aktorka Marta Żmuda-Trzebiatowska.

  Nie każdy ma możliwość spotkać się z jednych z ulubionych bohaterów z dzieciństwa. To szczęście miał prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak. W wytwórni filmów animowanych Se-ma-for w Łodzi odwiedził Misia Uszatka. Zobaczcie, jakie inne postacie z bajek spotkał nasz pogodynek.

  Wiedźmy kojarzą się nam głównie z bajkami lub średniowieczem. Okazuje się jednak, że żyją również w naszych czasach i mają się zupełnie dobrze. Zobaczcie, czym zajmują się współczesne kobiety mocy i jak definiują swoją misję.

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę Anetę Todorczuk-Perchuć - mamę 10-letniej Zosi i 5-letniego Stasia. Jakie książki jurorka "Małych Gigantów" czyta swoim dzieciakom? Czym Aneta kieruje się wybierając książkę dla swoich maluchów? I kto namówił ją do napisania własnej książki?

  O książkach dla dzieci, z aktorką Kariną Kunkiewicz, rozmawiała Dorota Wellman. Lubicie czytać dzieciom książki przed snem? Kto wcześniej usypia - Wy czy one? :) Wpisujcie tytuły ulubionych lektur Waszych dzieci! Ile razy już je czytaliście? :)

  Nie boją się komentować wszystkiego, co nas otacza. Mają swoje zdanie na każdy temat, które wyrażają w bajkach. O kim mowa? O chłopakach z Baj-kału. Od ilu lat istnieją? Co było tematem ich pierwszej bajki? Dlaczego nie chcą pokazać twarzy? Co szykują na wybory prezydenckie? Kto ogląda ich kanał w internecie? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Borsuk, Królik i Papuga.

  Bajki śpiewajki to kolejny projekt, w którym wzięła udział Agnieszka Dygant. Jaką bajkę z dzieciństwa zapamiętała? Jakie bajki lubi jej syn? Czy cały czas woła na nią: "mama Dygant"? Z aktorką rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.

  W więzieniu ma się bardzo dużo czasu. Jedni próbują przetrwać ciągnące się w nieskończoność godziny, patrząc bezczynnie w sufit, a inni starają się zrobić coś pożytecznego. Z reporterem Dzień Dobry TVN rozmawiali więźniowie, którzy zajęli się pisaniem. Co im daje tworzenie bajek i wierszy?