Negatywny wpływ telewizji na dzieci
Rodzice od lat zastanawiają się, czy oglądanie telewizji przez ich pociechy ma na nie dobry wpływ. W ostatnim czasie popularne jest przekonanie, iż zbyt długa, a nawet kilkunastominutowa ekspozycja malucha na ekran telewizora lub tabletu może być dla niego szkodliwa. Każdy rodzic podejmuje jednak decyzję w tej kwestii sam, dlatego Joanna z profilu na social mediach @joanna_sv postanowiła rozpocząć telewizyjny eksperyment.
Jak relacjonowała na Instagramie, jej niespełna 2-letni syn mógł oglądać bajki przez około 10 minut dziennie. Jak zauważyła, chłopiec zaczął miewać silne napady złości, gdy odmawiała mu bajek, a po chwili zabawy, gdy odczuwał znużeniem od razu biegł do salonu, gdzie stoi telewizor - Do tej pory udało nam się uniknąć ekranu i odkąd wprowadziłam telewizor, widzę różnicę w jego zachowaniu. To nie zmierza w kierunku, w którym chcę - stwierdziła kobieta.
Rodzice bronią bajek dla dzieci
Filmik dodany przez Joannę na TikToku wzbudził zaskakujące reakcje. Choć mogłoby się wydawać, że zachęcanie malucha do oglądania telewizji spotka się z krytyką, wielu komentujących nagranie Joanny broniło tej formy rozrywki. Według części z nich puszczanie bajek w kontrolowany sposób może przynieść korzyści, a zabranianie im tego skutkuje napadami szału.
"U nas telewizor gra cały dzień. Moja córka ogląda, kiedy ma na to ochotę. Bawi się samodzielnie, kocha książki i puzzle, i nie obchodzi ją to, czy urządzenie jest włączone"
"Zabawne, że nikt o to nie dbał, gdy my byliśmy mali. Oglądaliśmy trochę, później wcale. Czemu nie może być tak nadal? Rodzice też rezygnują z gapienia się w telefony?".
"Moje dzieciaki telewizja nie interesuje, bo nigdy im jej nie zabranialiśmy".
"Im bardziej zabraniasz, tym bardziej synek będzie chciał oglądać".
"Mój nauczył się sporo z bajek".
Oglądanie telewizji przez dziecko
Według opinii Instytutu Matki i Dziecka dłuższe oglądanie telewizji przez maluchy może skutkować pobudzeniem psychoruchowym, przebodźcowaniem lub zaburzeniami koncentracji. Oglądanie bajek w nadmiarze może prowadzić do zaburzeń snu, obniżenia nastroju i pogorszeniu kontaktów z rówieśnikami. W ciągu pierwszych 12 miesięcy życia Instytut odradza spędzanie czasu przed telewizorem.
@joanna_sv We managed to stay screen free until now and since introducing the tv I can tell a difference in his behaviour. Before if Theo got bored he would have started exploring and playing independently but now he runs to the tv. This move is not going in the direction I want to it to go. #toddlerlife #tolddleractivities #sahm #screentime #screentimealternatives
♬ original sound - Joanna_SV
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie chce, by na urodzinach syna zjawiło się rodzeństwo zaproszonych dzieci. Czy ma rację? Kobiety same "wyjmują" dziecko. Ginekolog ostrzega Rośnie liczba zakażonych noworodków. Badania mogą uchronić matkę i dziecko przed groźnym wirusem
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: www.edziecko.pl, epozytywnaopinia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty Images