"Zaopiekujcie się Mayą" - kulisy głośnego dokumentu
Dokument opowiada o Beacie Żurawskiej, która była pielęgniarką. Kobieta postanowiła zaryzykować i wyjechała do USA, by spełnić swój amerykański sen. W 2000 r. poznała przyszłego męża, Jacka Kowalskiego, z którym doczekała się trójki dzieci.
W 2015 roku ich 9-letnia córka zachorowała. Najpierw Maya miała problemy z oddychaniem, a z biegiem czasu pogorszył się ogólny stan zdrowia dziewczynki. Jeden z lekarzy postawił diagnozę - jego zdaniem dziecko chorowało na CPRS, czyli przewlekły zespół bólowy. Pod koniec 2015 roku dziewczynka wraz z rodzicami poleciała do Meksyku, gdzie leczono ją ketaminą. Na kilka miesięcy objawy ustały, aż nastąpił ich niespodziewany powrót.
Rodzina trafiła na ostry dyżur do szpitala Johns Hopkins All Children’s. Lekarze, którzy opiekowali się dziewczynką, oskarżyli jej mamę o celowe podawanie silnych leków, co ich zdaniem doprowadziło do złego stanu dziecka. Departament Dzieci i Rodzin przeprowadził śledztwo, w wyniku którego zabrano prawa rodzicielskie rodzicom Mai, co skutkowało tym, że nie mogli kontaktować się z córką. Beata Kowalski nie mogła się z tym pogodzić. Po 87 dniach bez spotkania z córką odebrała sobie życie.
Ogromne odszkodowanie dla Kowalskich
Rodzina Kowalskich postanowiła pozwać szpital, w którym leczona była Maya, twierdząc, że jego działania doprowadziły Beatę Kowalski do odebrania sobie życia. We wtorek, 7 listopada 2023 r. około godziny 14:00 prawnicy obu stron przedstawili mowy końcowe. Po dwóch dniach narady ława przysięgłych, złożona z czterech kobiet i dwóch mężczyzn, wydała werdykt, uznając, że szpital jest odpowiedzialny naruszeń wskazanych przez Kowalskich.
W ramach odszkodowania rodzina otrzyma 211 451 174 dolarów. Ława przysięgłych zdecydowała, że Kowalscy otrzymają również dodatkowe 50 000 000 dolarów odszkodowania za uwięzienie chorej dziewczynki. W sumie polska rodzina otrzymała ponad 261 milionów dolarów.
Po wyjściu z sali sądowej Maya rozmawiała z telewizją FOX 13 i przyznała, że bardzo cieszy się w werdyktu. - Chcę, żeby ludzie wiedzieli, że mama wcale mnie nie skrzywdziła. Po raz pierwszy czuję, że sprawiedliwości stało się zadość - powiedziała.
Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?
Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc.
Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222.
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.
Pomoc dla osób w kryzysie – gdzie i jak jej szukać? Tutaj znajdziesz więcej informacji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kiedy dziecko udaje, a kiedy naprawdę źle się czuje?
- Jak rozpoznać, czy dziecko jest wysoko wrażliwe?
- Niskorosłość. Skąd się bierze i jak ją leczyć?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: FOX 13
Źródło zdjęcia głównego: greenleaf123/Getty Images