Na postawienie prawidłowej diagnozy u córki czekała 3 lata. Czym jest niskorosłość?

Niskorosłość - skąd się bierze?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Niskorosłość dotyka od 3% do 10% dzieci na świecie
Niskorosłość dotyka od 3% do 10% dzieci na świecie
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce

Niskorosłość dotyka od 3 do 10 proc. dzieci na świecie. Skąd się bierze? Czy można ją wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Agnieszka Ludwisiak Wypior - dziennikarka, mama bliźniaczek, z których jedna ma niskorosłość oraz dr Aneta Górska-Kot, pediatra.

Niskorosłość - co trzeba o niej wiedzieć?

Dziennikarka Agnieszka Ludwisiak Wypior jest mamą bliźniaczek Jagody i Hani. U jednej z nich - Jagody - zdiagnozowano niskorosłość. Nasza rozmówczyni przyznała, że kiedy dziewczynki skończyły pół roku, zorientowała się, że rozwijają się inaczej. - Zaczęłam zauważać z dużym niepokojem, że Haniusia szybciej wyrasta z ubrań, że na Jagódkę te ubranka, które już powinny być za małe, cały czas są dobre. I z takimi małymi dziećmi [...] chodzi się często do pediatry na kontrole i wyglądało to tak, że każda wizyta u pediatry, każda kontrola była dla mnie ogromnym stresem, bo było mierzenie. Kiedy widziałam jak moja córka - jedna pięknie rośnie, a druga drastycznie spada z siatki centylowej [...] zaczęłam się bardzo, bardzo, bardzo niepokoić - powiedziała w Dzień Dobry TVN Agnieszka Ludwisiak Wypior.

Pani Agnieszka na postawienie prawidłowej diagnozy u córki czekała aż trzy lata. - Po drodze odwiedziliśmy szereg lekarzy, szereg specjalistów, szukaliśmy odpowiedzi wszędzie, odpowiedź uzyskaliśmy dzięki genetykowi i dzięki pani ortopedzie, która zajmuje się dysplazjami kostnymi, [...], bo wada genetyczna, którą ma Jagoda jest bardzo rzadka, jest to wada, która dotyczy jednej osoby na 300 tysięcy urodzeń - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Skąd się bierze niskorosłość?

W 90 proc. przypadków niski wzrost jest rodzinny albo po prostu opóźniony i dziecko dogoni rówieśników. - Pozostałe 10 (proc.) to są dzieci, które mają jakąś przyczynę tej niskorosłości, którą możemy próbować leczyć. Jakie to są przyczyny? To mogą być wady genetyczne, [...], to może być zespół Turnera, zespół Pradera-Williego,[...] to mogą być też dzieci z chorobami przewlekłymi, z przewlekłymi chorobami płuc, z wadami wrodzonymi serca, to mogą być też dzieci, które mają somatotropinową niedoczynność przysadki - wyliczyła dr Aneta Górska-Kot - pediatra, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

Jak wygląda leczenie niskorosłości? Czy jest refundowane? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości