Co możemy zrobić, aby taka "wywrotka" nie skończyła się kontuzją?
"To jest właśnie wielkie otwarcie nowego sezonu Dzień Dobry TVN!"
Mięsak to specyficzny rodzaj nowotworu złośliwego. Praktycznie nie daje żadnych objawów.
Osteoporoza może dotyczyć nawet 200 milionów osób.
Czy doszło do zbezczeszczenia zwłok? Śledczy badają sprawę.
Lekarze zdiagnozowali u Mikołaja zespół Pfeiffera. Charakteryzuje się on przedwczesnym zrośnięciem szwów czaszkowo-twarzowych. Sprawia to, że kości czaszki przestają rosnąć, a twarz ulega deformacji.
Wdowi garb to zmiana, która tworzy się w górnej części kręgosłupa. Choć może mieć związek z poważną chorobą, to bardzo często zdarza się, że jej powstanie fundujemy sobie sami. W jaki sposób? Jak i czy można się jej pozbyć? O tym opowiedział dr Konrad Słynarski, ortopeda.
O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Agnieszka Ludwisiak Wypior - dziennikarka, mama bliźniaczek, z których jedna ma niskorosłość oraz dr Aneta Górska-Kot, pediatra.
Choć złamanie może się przytrafić każdemu z nas, to w przypadku osób starszych tego rodzaju urazy mogą być bardzo niebezpieczne. Dlaczego tak się dzieje? Co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko upadku u seniora? Zapytaliśmy o to dr Konrada Słynarskiego, ortopedę.
Mimo że haluksy najczęściej rozpoznawane są kobiet, to czasem zdarza się, że dotykają również dzieci. Co przyczynia się do powstawiania? Jak leczy się tego rodzaju deformacje u młodych osób? Zapytaliśmy o to dr Konrada Słynarskiego, ortopedę.
Mimo że nauka ma możliwość bardzo dokładnego przebadania ludzkiego ciała, to z pewnością nie wiemy o nim jeszcze wszystkiego. Poniżej przedstawiamy osiem faktów o organizmie człowieka, o których część z was mogła nie słyszeć. Zatem, jakie tajemnice w sobie kryje?
Zbilansowana dieta odgrywa ważną rolę w procesie zrastania się kości.
To miejsce masowego składania ofiar.
Ponad 2 mln osób w Polsce ma osteoporozę, a jednie 10 % jest leczonych..
FlexiOss to bioimplant stworzony przez biochemiczki i biotechnolożki - prof. Grażynę Ginalską i dr hab. Annę Belcarz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jak ten wynalazek odmieni ortopedię? Które części szkieletu będzie można zastąpić sztuczną kością. O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.
19-letnia Ylena cierpi na rzadką chorobę genetyczną.
Dieta wegetariańska uchodzi za zdrowszą. Prawidłowo stosowana pozwala uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych. Jednak najnowsze badania pokazują, że bezmięsne menu sprzyja złamaniom szyjki kości udowej. Naukowcy są zdania, że kobiety, które nie jedzą mięsa są o 33 proc. bardziej narażone na takie złamanie. Dlaczego?
Witamina D to jedna z ważniejszych substancji, których potrzebuje nasz organizm. Wspomaga pracę układu krążenia oraz nerwowego. Wzmacnia odporność, a także przyspiesza regenerację wątroby. Jednak jej najważniejszym zadaniem jest wzmacnianie układu kostnego i ochrona przed osteoporozą. Badacze postanowili sprawdzić, czy witamina faktycznie chroni przed tą chorobą. Wnioski, do których doszli mogą zaskakiwać.
Seraphine pochodzi z Rwandy. Pięć lat temu zdiagnozowano u niej przewlekły stan zapalny kości piszczelowej. Aby ratować życie dziecka, lekarze zdecydowali się usunąć jej fragment. Zabieg sprawił, że dziewczynka nie mogła się samodzielnie poruszać i musiała wspomagać się kulami. Na szczęście trafiła na polskich specjalistów, którzy pomogli jej odzyskać sprawność.
W senniku kości rozpatrywane są dwóch aspektach – jako obraz psychiki śniącego oraz wróżba na przyszłość. Zgodnie z pierwszą interpretacją taki sen oznacza doświadczenia, wyznawane wartości i postawy, które swoim zachowaniem reprezentuje śniący. Mogą one stanowić bazę do dalszego rozwoju.
Światowej sławy chirurg Derek McMinn przechował części ciała tysięcy pacjentów przez ponad 25 lat. Lekarz naruszył tym samym przepisy prawa i zasady etyki lekarskiej. O sprawie poinformował opinię publiczną brytyjski dziennik "The Independent".
Strzelanie w stawach dotyczy nie tylko osób starszych, ale także młodych ludzi, a nawet dzieci. Przyczyny mogą być rozmaite, jednak jedno jest pewne - warto zwracać uwagę na to "co i w jaki sposób strzyka". Czy strzelanie w stawach zagraża naszemu zdrowiu? Kiedy powinniśmy skonsultować się ze specjalistą? O tym porozmawialiśmy z Tomaszem Jurkiewiczem, fizjoterapeutą i osteopatą.
Podczas budowy II linii metra w Warszawie robotnicy natknęli się na nietypowe znalezisko. Okazało się, że są to szczątki prażubra, liczące 130 tys. lat oraz małego mamuta sprzed 120 tys. lat. Czy na podobne odkrycia możemy liczyć we własnym ogródku? Rozmawialiśmy o tym z Michałem Paczkowskim z Państwowego Muzeum Archeologicznego
Halloweenowe imprezy stają się coraz bardziej popularne dlatego tez Piotr Kucharski postanowił przygotować kilka "straszliwych przekąsek", które z powodzeniem można zaserwować na takiej zabawie. Wypróbujecie jego przepisy?
To bardzo tajemnicza historia - od dwóch lat z pomorskich grobów znikają kości. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy wykładowcę prawa karnego dra Mateusza Woińskiego, aby zapytać kto i dlaczego miałby kraść kości z grobów. Dowiedzieliśmy się również, kiedy doszło do pierwszych udokumentowanych kradzieży zwłok.