Dieta przy złamaniu kości
Odpowiednie żywienie może wspomóc proces rekonwalescencji po złamaniu kości. Jak tłumaczy dietetyczka Dominika Hatala (@dietetykpowszechny), dieta powinna pokrywać zapotrzebowanie na składniki budulcowe oraz wspomagać wzrost kości. Na co warto zwrócić uwagę?
Okazuje się, że bardzo ważne jest spożycie białka, wapnia, fosforu, magnezu oraz witamin, głównie K, D, A i C. - Te składniki pomagają w odbudowie tkanki kostnej - zaznacza ekspertka. Warto też pamiętać, że niektóre substancje mają negatywny wpływ na wchłanianie się minerałów. - Są to m.in. używki, kawa, herbata, szczawiany, fityniany - dodaje.
Co jeść, a czego unikać przy złamaniu?
Wybierając się na zakupy, warto zadbać, by w twoim koszyku nie brakowało produktów będących źródłem wapnia. Dietetyczka poleca m.in. mleko i jego przetwory (kefiry, jogurty, maślanki, twarożki, sery białe i żółte). - Osoby, które nie spożywają nabiału powinny dostarczać swojemu organizmowi ten pierwiastek przez spożywanie produktów będących nienabiałowymi źródłami wapnia - radzi.
- Znajdziemy go między innymi w rybach konserwowych, które spożywa się wraz z ich szkieletem tj. szprotach w oleju lub w sosie pomidorowym - dodaje.
Roślinne nienabiałowe źródła wapnia to też:
- sezam;
- pasta tahini;
- nasiona chia;
- mak;
- figi suszone;
- migdały;
- mleko migdałowe;
- siemię lnianie;
- orzechy brazylijskie, laskowe i pistacjowe;
- czosnek;
- zielone warzywa (brokuły, brukselka, natka pietruszki, jarmuż);
- warzywa strączkowe (soja, fasola, fasola szparagowa);
- biała kapusta;
- marchew;
- ziarna słonecznika;
- kasza gryczana i jęczmienna;
- pieczywo pełnoziarniste.
Dominika Hatala podkreśla, że ważne jest także dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D. Jej niedobór w diecie wpływa na zmniejszenie wchłaniania się wapnia. Braki w aktywnych metabolitach witaminy D-kalcitrolu wpływają niekorzystnie na proces kościotworzenia i mineralizację kości.
- Źródłem tej witaminy w diecie jest głównie tłuszcz rybi (tłuste ryby: łosoś, makrela, śledź), a także jaja, masło, wątroba. W większości przypadków niezbędna będzie także dodatkowa suplementacja - opowiada. Na utrudnianie wchłaniania się wapnia naraża nas zbyt duża ilość soli w produktach marynowanych, wędzonych, wędlinie, przetworach mięsnych, chipsach i innych słonych przekąskach. - Do tego możemy doliczyć też składniki takie jak fityniany (produkty zbożowe, szczaw, szpinak), nadmiar białka, nadmiar żelaza, nadmiar błonnika i nadużywanie alkoholu oraz kofeiny - dodaje specjalistka.
Wiele osób, które doświadczyły złamania myśli, że regularne spożywanie galaretki przyspieszy zrastanie się kości. Niestety, jest to mit.
- Jeszcze do niedawna dla przyśpieszenia zrastania się kości zalecano jadać jak największą ilość galaretki. Teraz okazuje się, że zawarta w niej żelatyna wcale nie jest korzystna dla zdrowia rekonwalescentów. Z badań wynika bowiem, że nadmiar związków zawartych w żelatynie może upośledzać wchłanianie wapnia - podsumowuje dietetyczka Dominika Hatala.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Był najbardziej otyłym dzieckiem świata. Teraz zachwyca sylwetką
- Niedostatek tej witaminy w męskim nasieniu powoduje bezpłodność. Często brakuje jej jednej grupie mężczyzn
- Jak gotować ryż paraboliczny? Wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Marina Denisenko/Mercedes Victoria Maldonado/EyeEm