Właściwości i zastosowanie syropu klonowego - ile ma kalorii i czy jest zdrowy?

syrop klonowy
Czy syrop klonowy jest zdrowy?
Źródło: showcake-Getty Images
Syrop klonowy zdobywa w Polsce coraz większą popularność. To zasługa nie tylko doskonałego smaku, lecz także właściwości, w tym zawartych w nim minerałów. W dodatku jest on jedną z najmniej kalorycznych naturalnych substancji słodzących.

Jako pierwsi syrop klonowy zaczęli wykorzystywać Indianie zamieszkujący tereny Ameryki Północnej, który to kontynent do dziś jest jego największym producentem. Ile kalorii zawiera syrop klonowy i jaki jest jego skład?

Zdrowa dieta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta

Właściwości i skład syropu klonowego – czy jest zdrowy?

Oryginalny syrop klonowy w aż 97 proc. składa się z wody. Wytwarzany jest z rozmaitych gatunków klonu. Na jego smak wpływa przede wszystkim pora zbierania. Ten pozyskany zimą jest ciemniejszy i znacznie słodszy od pobranych w cieplejszych miesiącach. Syrop klonowy jest również stosunkowo niskokaloryczny. W 100 g tego składnika znajduje się bowiem ok. 260 kcal, a więc mniej niż w cukrze, miodzie czy nawet syropie z agawy, dlatego bywa stosowany podczas odchudzania. Jego indeks glikemiczny wynosi 65. Jednak, pomimo licznych zalet syropu, osoby cierpiące na cukrzycę powinny skonsultować jego spożywanie z lekarzem.

Syrop klonowy jest także bardzo zdrowy. Swoje właściwości odżywcze zawdzięcza zawartym w nim cennym składnikom takim jak:

  • witaminy z grupy B – odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego, wspomagają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego;
  • wapń – podstawowy budulec kości i zębów, poprawia krzepliwość krwi;
  • cynk – wzmacnia odporność organizmu, zmniejsza zawartość cholesterolu we krwi, wspomaga przyswajanie witamin;
  • mangan – wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia trawienie;
  • potas – odpowiada za właściwe pH krwi oraz utrzymanie właściwej gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu;
  • selen – wykazuje działanie antyoksydacyjne, wspomaga pracę tarczycy;
  • żelazo – jest jednym ze składników hemoglobiny, poprawia metabolizm cholesterolu;
  • magnez – odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układów sercowo-naczyniowego i nerwowego, wspomaga pracę mięśni.

Przepisy z syropem klonowym – do czego można go użyć?

Jednym z najpopularniejszych zastosowań syropu klonowego jest polewanie nim naleśników oraz słodzenie kawy i herbaty. Zastosowanie tego składnika w kuchni może obejmować rozmaite desery, a nawet dania obiadowe. Szybkim i prostym pomysłem na domowe słodkości jest np. mus z syropem klonowym.

Składniki (na 4 porcje):

  • 1½ szklanki syropu klonowego;
  • 2 szklanki śmietany kremówki 30 lub 36%;
  • łyżka żelatyny w proszku;
  • 3 średnie jajka;
  • 3 łyżki zimnej wody.

Przygotowanie: Żelatynę dokładnie rozpuść w wodzie. Syrop klonowy przelej do garnka i podgrzej na małym ogniu. Wlej wodę z żelatyną do syropu klonowego i dokładnie połącz składniki. Zdejmij garnek z ognia i odstaw do ostygnięcia. Rozbij jajka i oddziel żółtka od białek. Żółtka dokładnie ubij i dodaj do syropu, cały czas mieszając. Mieszankę wstaw do lodówki i poczekaj, aż nieco zgęstnieje. Ubij białka i dodaj do masy. Ponownie wstaw mieszankę do lodówki, tym razem na kilka godzin.

Syrop klonowy można zastosować również w charakterze dodatku do marynaty.

Składniki (na 4 porcje):

  • 4 łyżki syropu klonowego;
  • sok z połowy cytryny;
  • 4 łyżki sosu sojowego;
  • pół łyżki suszonego tymianku;
  • 2 łyżki musztardy;
  • 3 ząbki czosnku;
  • łyżka ulubionej przyprawy, np. ziół prowansalskich;
  • sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie:

Do miski wlej syrop klonowy i sos sojowy, po czym dokładnie wymieszaj. Dodaj sok z cytryny i połącz składniki. Ząbki czosnku przeciśnij przez praskę, po czym dodaj do marynaty. Do mieszanki wsyp wybraną przyprawę, tymianek, sól i pieprz. Na koniec dodaj musztardę i wymieszaj całość.

Z pomocą takiej marynaty najlepiej przyrządzać mięso z kurczaka. Umytą pierś wystarczy pokroić na drobne kawałki, a następnie marynować przez godzinę, po czym piec przez ok. 50 minut w 200 st. C.

Czym zastąpić syrop klonowy?

Syrop klonowy nie jest łatwo zastąpić, głównie ze względu na charakterystyczny smak. Konsystencją i kolorem najbardziej przypomina go ciemny, płynny miód, np. gryczany. Jako jego zamiennika można użyć też syropu z agawy, zwłaszcza do słodzenia napojów. Należy jednak pamiętać, że nie zawiera on tak wielu cennych składników odżywczych, co ten pozyskiwany z klonu.

Sposób na to, jak zrobić syrop klonowy w domowych warunkach, jest dość trudny, choć pozyskanie go tą metodą nie jest jest niemożliwe. Przede wszystkim składnik ten należy pobierać z drzew w wieku 40–60 lat, a samą czynność najlepiej przeprowadzać w okolicach marca. W pniu rośliny wierci się wtedy otwory, najczęściej od 1 do 3, po czym umieszcza w nich specjalne kraniki. Z soku pobranego z jednego drzewa powstaje ok. 1 litr syropu – aby go przyrządzić, należy zagotować sok, a następnie wstawić go do lodówki. Cały proces powinien odbyć się od razu po pozyskaniu soku. Ważne jest również uzyskanie właściwej konsystencji syropu klonowego. Zbyt długo gotowany sok może się skrystalizować, a ten podgrzewany zbyt krótko pozostać zbyt płynny, a przy tym dość szybko się zepsuć.

Syrop klonowy to doskonały dodatek do rozmaitych dań. Jest nie tylko pyszny, lecz także bardzo zdrowy, dlatego warto wypróbować go w swojej kuchni.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości