Jak odstawić cukier?
Syndrom odstawienia cukru może trwać nawet miesiąc u zdrowego człowieka, jeśli nie ma problemu z regulacją glukozy we krwi. Wówczas wystarczy przyzwyczaić się do mniej słodkich potraw.
- Cukier możemy rozumieć różnie. Jest cukier spożywczy, cukier prosty, który jest też zdrowy - w owocach na przykład, ale też należy na niego uważać - podkreśliła dietetyczka.
Istnieje też ukryty cukier, który jemy myśląc, że dany produkt jest bardzo zdrowy, np. jogurty.
- To jest cukier, którego definitywnie powinniśmy unikać jako zdrowi ludzie, ale przede wszystkim osoby chore - tłumaczyła Milena Nosek. - Należy czytać etykiety, cukier w takich produktach, szczególnie w słodyczach, jest na pierwszym miejscu, co oznacza, że jest go tam najwięcej. Następnie syrop glukozowo-fruktozowy, który jest tak naprawdę jeszcze gorszy - dodała.
Zdrowie
Co mogą jeść cukrzycy?
Cukrzycy mogą jeść owoce, ale należy pilnować spożywania cukrów prostych, które się w nich znajdują. Polecane są: granat, porzeczki, borówki, agrest, grejpfrut. Zawsze jednak z połączeniem z czymś tłuszczowym albo białkowym. Jogurt naturalny, orzechy, pestki czy gorzka czekolada.
Cukrzycy muszą też jeść bardzo często, nawet 6 razy i pamiętać o posiłku 2 godziny przed snem.
- Jest też taki posiłek, tzw. "na noc", który chroni przed wysoką glukozą poranną. W zależności, która to jest cukrzyca, czy I, czy II stopnia, czy ciążowa. Ogólnie nawet do 6 posiłków - wyjaśniła dietetyczka.
Podkreśliła także, że ważny jest kontakt ze specjalistą, należy się regularnie badać i robić pomiary glikemii.
Zobacz także:
- Oliwia Bieniuk pozuje w bikini. Fani: "Wyglądasz zjawiskowo"
- Nowa zabawa w Dzień Dobry TVN. Widzowie zagrali w "Co było dalej?". Oto najciekawsze odpowiedzi
- Aleksandra Żebrowska pokazała pozytywny wynik testu. "To nie Covid, to Michał"
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News