Krzysztof Skiba o odchudzaniu. "Wydawało mi się, że efekt jojo mnie nie dotyczy. Byłem w błędzie"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Skibę dopadł efekt jojo
Skibę dopadł efekt jojo
(Od)wagi dzieciaki – piramida żywienia
(Od)wagi dzieciaki – piramida żywienia
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Walka z dodatkowymi kilogramami nie jest prosta. Bardzo często zdarza się, że kiedy uda nam się osiągnąć wymarzoną wagę, niespodziewanie dopada nas efekt jojo i wracamy do poprzedniego stanu. Doświadczył tego Krzysztof Skiba, wokalista i lider zespołu Big Cyc. Jak uniknąć efektu jojo i utrzymać wagę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała dr Wanda Baltaza, dietetyk kliniczna.

Krzysztof Skiba o efekcie jojo

W minionym roku, w czasie lockdownu Krzysztof Skiba zrzucił aż 30 kilogramów.

- [...] Rozpocząłem dietę i rozpocząłem ćwiczenia. [...] Miałem czas, koncertów nie było, biegałem po lesie. Uprawiałem gimnastykę, no i taka radykalna dieta pod okiem pani dietetyk z Gdańska, która czuwała nad tym, co jadam - opowiadał w Dzień Dobry TVN Krzysztof Skiba.

Niestety, artysta wrócił do starych nawyków. - Wydawało mi się, że efekt jojo mnie nie dotyczy, ale byłem w błędzie. Kiedy zaczęły się koncerty, wróciły nawyki - przyznał lider zespołu Big Cyc. Dlaczego tak się stało?

- Moja praca polega na występowaniu np. na bankietach albo jak jest koncert, to po koncercie jest jakiś bankiet. W zasadzie jemy przed koncertem, w trakcie koncertu i po koncercie - tłumaczył wokalista. Podczas wizyty w Dzień Dobry TVN zapowiedział, że będzie walczył z dodatkowymi kilogramami i złożył pewną deklarację.

- [...] Za trzy miesiące pojawiam się tutaj i jeśli nie schudnę 15 kg, to Andrzej (wokalista zwrócił się do naszego prowadzącego Andrzeja Sołtysika), musisz jakąś karę wymyślić - stwierdził Krzysztof Skiba.

Jak uniknąć efektu jojo?

- Efekt jojo to jest próba organizmu na odzyskanie tego, co zbyt szybko stracił. Żeby redukcja ciała była skuteczna, [...] musimy to bardzo mądrze rozplanować. Pamiętajmy, że zdrowa utrata masy, taka, żeby ciało mogło się do tego zaadaptować, wynosi od 0,5 do 1 kilograma tygodniowo. Jeżeli będziemy chudnąć ok. maksymalnie 4 kilogramów miesięcznie, czasem to może być trochę więcej, ale tego nie zalecamy, to wtedy jest szansa, że organizm się do tego zaadaptuje. I łatwiej nam będzie wytrwać i utrzymać masę ciała - tłumaczyła dr Wanda Baltaza, dietetyczka kliniczna.

Ważne jest, aby w czasie odchudzania nie przechodzić na radykalne diety. - [...] Tylko żeby to była mądra zmiana nawyków żywieniowych. Im mniejsze są te kroki, tym większa szansa, że one na zawsze zostaną w naszym życiu [...] - radziła specjalistka.

Na jakie produkty powinniśmy uważać? Których lepiej się wystrzegać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości