Sałaty to prawdziwe skarby w naszej kuchni - są zdrowe, niskokaloryczne i smaczne.
Sprawdź, co warto jeść.
Jakie słodycze czekają na nas podczas wizyty w nekropoliach w okresie Wszystkich Świętych?
Zawiera cenne białko.
Zobacz, jaką pizzę zamawiamy najczęściej.
Niedożywienie dzieci to problem, który istnieje również w Polsce. Trzeba jednak podkreślić, że ten termin mieści w sobie nie tylko brak dostępu do pożywienia, ale i niewłaściwe nawyki żywieniowe. Jak można rozwiązać ten problem? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Jolanta Szklarska, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Sebastian Gliniecki,
Octy cieszą się sporą popularnością. Nie tylko wzmacniają smak potraw, ale również służą urodzie i zdrowiu. Po które z nich warto sięgnąć? Jak bezpiecznie z nich korzystać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Małgorzata Pielichowska, dietetyczka.
"Czynniki, które zwiększają zapotrzebowanie na płyny".
Stan zapalny, mimo że jest naturalną reakcją obronną organizmu, to w momencie, gdy ma charakter przewlekły staje się niebezpieczny. Czym tak naprawdę jest stan zapalny? Jak go zmierzyć? Czy dieta może pomóc go złagodzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały dietetyczka Małgorzata Pielichowska oraz lekarka Alicja Baska.
Dominika Clarke jest mamą 11 dzieci i bohaterką naszego cyklu "Pełna Chata". W ciągu ostatnich pięciu miesięcy zdołała zgubić aż 30 kilogramów. O swoich doświadczeniach i sposobach na redukcję wagi opowiedziała w książce "Postanowienie. Naukowe odchudzanie dla leniwych. Metoda pięciu kroków".
Tym razem zapracowane mieszkanki Dolnego Śląska podejmą walkę o redukcję masy ciała i popracują nad kondycją.
Soki owocowe są stałym elementem diety wielu osób. Choć są zdrowe i bogate w witaminy, to - jak pokazują najnowsze badania - mogą sprzyjać przybieraniu na wadze. Czy w takim razie trzeba całkowicie wyłączyć je z diety?
Będzie twarde, miękkie, słodkie czy kwaśne? - Te pytania zadawał sobie każdy z nas, lustrując wystawione na półce w dyskoncie jabłka. Tymczasem szampion, gala i ligol to zaledwie wierzchołek góry lodowej.
Badacze
Czy kontrolowanie diety i wagi na urlopie jest możliwe? O tym opowiedziała dietetyk - specjalista ds. żywienia człowieka, ekspert Fitatu Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska.
Latem, szczególnie przy wysokich temperaturach, arbuz króluje na naszych stołach. Wciąż jednak nie doceniamy jego pestek, które większość z nas wyrzuca. Dlaczego nie powinniśmy tego robić i jakie są ich właściwości?
Kasza to produkt, który powinien pojawić się w naszej diecie. Stanowi cenne źródło witamin i minerałów. Jednak rodzajów kasz jest wiele. Czy wszystkie są równie zdrowe? Na które lepiej uważać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Wanda Baltaza,
Czy pobudzi nas tak samo, jak filiżanka kawy?
Poszczególne rodzaje diet leczniczych opierają się na modyfikacjach zasad racjonalnego żywienia osób zdrowych. Wśród diet leczniczych wyróżnia się m.in. dietę bogatoresztkową zalecaną przy zaparciach oraz dietę bogatobiałkową – stosowaną przy wychudzeniu czy oparzeniach.
Mimo że tłusty czwartek mamy już dawno za sobą, to sezon na pączki trwa w przyrodzie przez całą wiosnę. Dlaczego warto po nie sięgnąć? Jakie mają właściwości? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Syrop klonowy zdobywa w Polsce coraz większą popularność. To zasługa nie tylko doskonałego smaku, lecz także właściwości, w tym zawartych w nim minerałów. W dodatku jest on jedną z najmniej kalorycznych naturalnych substancji słodzących.
Ryż paraboliczny przez wiele osób uznawany jest za znacznie zdrowszy niż pozostałe rodzaje ryżu.
4 najkorzystniejsze wzorce żywieniowe.
O której godzinie zjeść ostatni posiłek w ciągu dnia?
"Jedzenie jest paliwem dla całego organizmu".
Zjedzone o odpowiedniej porze - tak. Sprawdź, kiedy.
Radę, aby nie popijać owoców wodą, można usłyszeć od babci. Wiele osób nie przejmuje się jednak tą przestrogą. Jakie mogą być tego efekty?
Anna Lewandowska co rusz zaskakuje fanki ciekawostkami ze świat fitnessu. Teraz na warsztat wzięła słynną zasadę 5 posiłków dziennie, zalecaną przez trenerów i dietetyków. Okazuje się, że takie rozwiązanie może okazać się nieodpowiednie dla każdego.
Przez ostanie kilkadziesiąt lat bardzo zmieniło się nasze podejście do jedzenia oraz sposób, w jaki je podajemy. Co ciekawe, jest dziedzina nauki, która to bada. Czym dokładnie zajmuje się gastrofizyka i jak wpływa na nasze codzienne wybory żywieniowe?
Mikołaj Rey zabrał nas w kolejną kulinarną podróż. Tym razem wybrał się na radomską wieś. Spotkał się z tam kołem gospodyń wiejskich i wspólnie przygotowali tradycyjne pierogi. Jak one powstają? Dowiecie się tego z naszego materiału.