odżywianie

  "Jedzenie jest paliwem dla całego organizmu".

  "Dobre zachowania popłacają".

  Zjedzone o odpowiedniej porze - tak. Sprawdź, kiedy.

  Radę, aby nie popijać owoców wodą, można usłyszeć od babci. Wiele osób nie przejmuje się jednak tą przestrogą. Jakie mogą być tego efekty?

  Anna Lewandowska co rusz zaskakuje fanki ciekawostkami ze świat fitnessu. Teraz na warsztat wzięła słynną zasadę 5 posiłków dziennie, zalecaną przez trenerów i dietetyków. Okazuje się, że takie rozwiązanie może okazać się nieodpowiednie dla każdego.

  Przez ostanie kilkadziesiąt lat bardzo zmieniło się nasze podejście do jedzenia oraz sposób, w jaki je podajemy. Co ciekawe, jest dziedzina nauki, która to bada. Czym dokładnie zajmuje się gastrofizyka i jak wpływa na nasze codzienne wybory żywieniowe?

  Mikołaj Rey zabrał nas w kolejną kulinarną podróż. Tym razem wybrał się na radomską wieś. Spotkał się z tam kołem gospodyń wiejskich i wspólnie przygotowali tradycyjne pierogi. Jak one powstają? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Nawyki to zautomatyzowane czynności, które potrafią całkowicie zmienić nasze życie. Jeśli na co dzień trzymamy się dobrych nawyków, to z dużą dozą prawdopodobieństwa odniesiemy sukces. Jak zmodyfikować nawyki myślowe tak, aby były pozytywne? Jak zmienić nawyki żywieniowe i schudnąć? Jakie są poranne nawyki ludzi sukcesu?

  Wywodzi się z Chin i jest kuzynem pomarańczy, jednak odróżnia go od niej wielkość i smak. Co ciekawe, w odróżnieniu od większości cytrusów, jego skórkę można jeść! Co to jest kumkwat i jak się go wykorzystuje w kuchni?

  "Wydawało mi się, że mnie nie dotyczy. Byłem w błędzie"

  Warzywa powinny przeważać w diecie dzieci (oraz dorosłych). Niestety większość maluchów za nimi nie przepada. Jak to zmienić? W tym mogą pomóc smaczne, ale przede wszystkim zdrowe koktajle.

  Cząber to zioło, które niegdyś stosowane było powszechnie w Europie. Dopiero handel zagraniczny spowodował, że na Stary Kontynent przywieziono egzotyczne przyprawy, takie jak czarny pieprz. Od tamtej pory popularność cząbru w kuchni zaczęła maleć, choć jego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia.

  Po jakie inspiracje sprzed lat warto sięgać w kuchni?

  Mięso oddzielone mechaniczne budzi wiele kontrowersji. Wiele osób zastanawia się, co tak naprawdę można znaleźć w niektórych produktach i jak dużo ma to wspólnego z prawdziwym mięsem. Sprawdź, w jaki sposób powstaje MOM i w jakich artykułach spożywczych występuje.

  "Szok termiczny, który im fundujemy, sprawia, że psują się znacznie szybciej".

  Sprawdź, jakie są jego zalety i wady.

  Mimo że o tym, jak ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest zdrowa dieta, mówi się coraz więcej, to nie wszyscy chcą przyjąć to do wiadomości. Zdarzają się sytuacje, że dzieci, które przynoszą do szkoły pełnowartościowe posiłki, są wyśmiewane przez rówieśników. Jak zmienić podejście dzieci i rodziców do jedzenia? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Hanną Stolińską, dietetykiem klinicznym.

  Za czasów PRL-u ciężko było o masło, znacznie bardziej popularne były wszelkiego rodzaju margaryny i tłuszcze roślinne. Kiedy przeminął ten czas, wiele osób wróciło do tradycyjnego masła, jednak czy jest to zdrowy wybór? Co jest zdrowsze?

  Badania pokazują, że połowa Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Jego nadmiar jest niebezpieczny dla zdrowia i sprzyja m.in. problemom z układem krążenia. Co zrobić, aby obniżyć jego stężenie? Czy zmiana diety wystarczy? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Radowicką, dietetyczką.

  "Picie tylko kilku szklanek wywaru dziennie jest jak głodówka"

  Małgorzata Socha jest mamą trójki dzieci i doskonale wie, że to, jak ona sama się odżywia, wpływa na preferencje jedzeniowe jej pociech. Okazuje się jednak, że nie każda z nich chce jeść wszystko. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradziła, które z jej dzieci jest niejadkiem i jaki ona sama ma stosunek do fast foodów.

  Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami. Na te kilkanaście miesięcy cały świat skurczył się do czterech ścian mieszkania. Zamknięcie zmieniło nasze nawyki oraz przyzwyczajenia. Zaczęliśmy też inaczej się odżywiać. Główny Urząd Statystyczny postanowił sprawdzić, co Polacy jedli w czasie pandemii i które produkty kupowaliśmy najczęściej.

  Martyna Domagała jest mamą dwójki dzieci. Przed ich urodzeniem prowadziła bardzo aktywny tryb życia, jeździła na nartach i uprawiała inne sporty. Teraz ma zamiar dalej poświęcać się swoim pasjom i angażować w nie dzieci. Nam opowiedziała o rodzinnych zajawkach i zdrowym podejściu do życia.

  Wiosna, wiosna, ach to Ty - aż chciałoby się zanucić. Nadeszła nowa pora roku, a wraz z nią nowe warzywa, pierwsze w tym sezonie. Jeść nowalijki czy nie, oto jest pytanie. Aby nasycić naszą ciekawość, prośbę o radę kierujemy do dietetyczki - dr Wanda Baltaza wyjaśniła wszystko, co warto wiedzieć na temat nowalijek.

  Zbilansowana dieta zapewnia dziecku nie tylko właściwy rozwój, ale także chroni go przed groźnymi chorobami w dorosłym życiu. Jak karmić dziecko, aby było zdrowe? Na ten temat rozmawiamy z dr n.med. Bartłomiejem Zalewskim, pediatrą.

  Dieta kojarzy nam się przede wszystkim ze zdrową żywnością. Karina Villarreal zamieniła jednak zielone sałatki na frytki i burgery. W efekcie udało jej się zgubić 1/3 dotychczasowej wagi.

  Dietetycy od lat powtarzają, że owoce i warzywa są źródłem wielu cennych witamin i składników mineralnych. Jednak jedzenie niektórych z nich może przynieść więcej szkód niż pożytku. Najnowszy raport Enviromental Working Group pokazuje, które produkty zawierają najwięcej pestycydów.

  Lagom to mało znane określenie stylu życia popularyzowanego przez Szwedów. Skandynawska filozofia życia, choć wciąż mało znana, zyskała spore grono fanów. Specyficzny sposób myślenia ma odzwierciedlenie nie tylko w życiu codziennym, ale i w innych obszarach, np. w modzie, architekturze wnętrz.

  Mariusz Budrowski od kilku lat jest witarianinem. Mężczyzna zainspirował się tym stylem życia, ponieważ w związku z niewłaściwą dietą zaczął mocno podupadać na zdrowiu. Obecnie jest współautorem projektu "Odmładzanie na Surowo"– bloga obserwowanego przez ponad 265 tys. osób na Facebooku. Co robił przed zmianą swojego życia?

  Sandra Kubicka od lat zachwyca fantastyczną sylwetką. Okazuje się jednak, że i ona ma niekiedy problemy z dodatkowymi kilogramami. Teraz ujawniła fankom swoje sprawdzone sposoby na powrót do formy. Jaki jest sekret?