Niedożywienie nie zawsze wynika z biedy. Jak z nim walczyć?

Jak walczyć z niedożywieniem u dzieci?
Źródło: Dzień Dobry TVN
W Polsce jest milion niedożywionych dzieci
W Polsce jest milion niedożywionych dzieci
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Niedożywienie dzieci to problem, który istnieje również w Polsce. Trzeba jednak podkreślić, że ten termin mieści w sobie nie tylko brak dostępu do pożywienia, ale i niewłaściwe nawyki żywieniowe. Jak można rozwiązać ten problem? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Jolanta Szklarska, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Sebastian Gliniecki, kucharz, beneficjent "Żółtego Talerza".

Niedożywienie dzieci. Skąd się bierze?

Szacuje się, że w naszych kraju nawet milion dzieci żyje w stanie relatywnego ubóstwa. - Można też wnioskować, że jest taka grupa dzieci, która nie odżywia się zdrowo, dlatego, że niedożywione dziecko to niekoniecznie jest głodne dziecko, ale to jest dziecko, które je produkty, które są tanie, łatwo dostępne, wysokoprzetworzone, takie, które nie dają mu energii, obniżają odporność. W związku z tym takie dzieci są bardziej narażone na zachorowania - powiedziała w Dzień Dobry TVN Jolanta Szklarska, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Nasza rozmówczyni dodała, że niedożywienie może być wynikiem niewydolności wychowawczej. - Może wynikać z takiej sytuacji, którą teraz obserwujemy, szczególnie w dużych miastach, gdzie żyje się bardzo szybko, gdzie rodzice spędzają dużo czasu w pracy i nie ma takiej kultury organizowania wspólnego posiłku na pewno w ciągu tygodnia, a często także w weekend. Dzieci uczą się przez naśladowanie. Jeżeli widzą, że cała rodzina nie siada do wspólnego posiłku, to one też jedzą to, co jest łatwo dostępne. Jakieś produkty instant, produkty kupowane w sklepach, które są na każdym roku, które są smacznie, niekoniecznie zdrowe. Niekoniecznie dzieci niedożywione to są dzieci ubogie - wyjaśniła Jolanta Szklarska.

Jak można pomóc niedożywionym dzieciom?

Sebastian Gliniecki, kucharz, beneficjent "Żółtego Talerza", kiedy był dzieckiem, miał wokół siebie rówieśników, którzy doświadczyli niedożywienia. - W momencie, kiedy przychodziliśmy do świetlicy, wszystkie dzieciaki cieszyły się, widać było iskierki w oczach dzieciaków, gdy dostały ciepły posiłek w postaci makaronu z sosem, z mięsem. Dla mnie to było coś dziwnego o tyle, że to jest aż tak wielki problem, [...], miałem 9 lat, już zacząłem rozumieć, co się dzieje wokół mnie na osiedlu, mnie było dobrze jakoś, ale wiedziałem, że w mieszkaniu obok jest coś nie tak - powiedział.

Trzeba podkreślić, że program "Żółty talerz" realizowany jest przez Kulczyk Foundation. - On się doskonale wpisuje w program, który realizują placówki opiekuńczo-wychowawcze, [...], w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, gdzie ja pracuję, ten program trwa od 2016 roku, [...], aktualnie w TPD jest on realizowany w 100 naszych ogniskach, Środowiskowych Ogniskach Wychowawczych, które działają na terenie całej Polski i obejmują opieką, te ogniska, które są w programie, ok. 2,5 tysiąca dzieci - dodała.

Więcej o programie "Żółty talerz" można się dowiedzieć z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości