Tajemnice kuchni przednówkowej. Przysmakiem jest chlebek z "kotkami"

Co to jest chlebek z "kotkami"?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Chlebek z “kotkami” - tajemnice kuchni przednówkowej
Chlebek z “kotkami” - tajemnice kuchni przednówkowej
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
W malowniczym województwie świętokrzyskim mieszka Marta Warańska. Z Wielkopolski w okolice Kielc przyciągnęła ją miłość do dawnych wiejskich tradycji. Obecnie uczy innych, jak je kultywować.

Jak wygląda życie na wsi?

Marta Warańska przyznała, że od zawsze imponowała jej samowystarczalność mieszkańców wsi. - Byli w stanie wyżywić siebie i rodzinę, ciężko pracowali od ziarenka do bochenka. Potrafili wykorzystywać wszystko to, co dawała im natura. To, co znaleźli w lesie od jagód po grzyby. Na przednówku były to bazie sosnowe, szczaw, pokrzywa. To wszystko wykorzystywało się w jadłospisie - powiedziała.

Bohaterka materiału przyznała, że zawsze ją to interesowało i chciała wrócić do korzeni. - Na ile się da, na ile będę potrafiła, ile się dowiem, ile wyczytam - stwierdziła i dodała, że bardzo zależało jej, aby tę wiedzę przekazać dzieciom i młodzieży.

Chleb z "kotkami". Jak powstaje?

Popisowym wypiekiem Marty jest chlebek z "kotkami", czyli baziami leszczyny. To stary ludowy przepis, który niewielu już pamięta. - Chleb z "kotkami" to jest chleb pszenno-żytni na zakwasie z dodatkiem bazi leszczyny. Leszczyna kwitnie od stycznia do połowy kwietnia. Na przednówku, czyli w takim okresie między kończącymi się zapasami a pierwszymi zbiorami wiosennymi pąki leszczyny dodawano do chleba raczej na ilość, ponieważ było mało tej mąki, mało ziarna i bazia dodawała objętości pieczywu - wyjaśniła.

Kuchnia przednówkowa to nie tylko chlebek z "kotkami". - Na wiosnę gotujemy zupę z młodej pokrzywy z dodatkiem ziemniaków, smażonego boczku i do tego na koniec jest jako sadzone. Panuje opinia, że zupa pokrzywowa parzy, ponieważ sama pokrzywa parzy w palce. Pokrzywa pod wpływem temperatury w zasadzie zachowuje się jak szczaw - powiedziała Marta Warańska.

Co jeszcze się przygotowuje w tym okresie? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości