Instytucja zbadała osiem rodzajów pomidorów z kilku czołowych sieci sklepów spożywczych. Sprawdzano, czy zawierają one pestycydy. Jakie są wyniki testów?
Sprawdzono, czy w importowanych pomidorach są pestycydy
Najnowsze badania przeprowadzone przez fundację Pro-Test miały sprawdzić, czy w warzywach, które możemy kupić w najbardziej popularnych marketach, znajdują się pestycydy. Informacje te są niezwykle ważne dla konsumentów, gdyż wielu z nich, chcąc się zdrowo odżywiać, dołącza te składniki do swojej diety. Powinny dostarczać witamin i mikroelementów, ale jeśli zawierają szkodliwe substancje, niestety nie będą dobrym wyborem dietetycznym. Wyniki testów pokazały, że trzeba wybierać odpowiednie warzywa jeszcze bardziej świadomie niż dotychczas.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Owoce i warzywa
Po przeprowadzeniu badań dotyczących obecności pestycydów w jabłkach i ziemniakach z polskich sklepów, fundacja postanowiła wziąć teraz pod lupę pomidory. Przebadano ich kilka rodzajów. W każdym ze sklepów kupiono małe odmiany pomidorków koktajlowych (truskawkowe, daktylowe, sugarino i rzymskie), sprzedawane luzem i pakowane.
Były to warzywa oferowane przez znane sieci handlowe, do których chodzi na zakupy ogromna liczba Polaków, czyli Aldi, Auchan, Dino i Kaufland. Przebadane pomidory pochodziły z importu, a konkretnie z Belgii, Hiszpanii, Holandii, Maroka i Turcji.
Co znaleziono w pomidorach z popularnych marketów?
Z badań przeprowadzonych przez Pro-Test wynika, że wszystkie pomidory zawierały pozostałości pestycydów, co z pewnością jest złą wiadomością. Badacze uspokajają jednak, że żadna z próbek nie przekroczyła dopuszczalnych limitów ustalonych przez europejskie normy.
W niektórych próbkach stwierdzono też obecność pestycydów niedozwolonych do stosowania w Polsce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami importowane warzywa mogą legalnie zawierać niektóre takie substancje.
Z przekazanych przez fundację danych wynika, że najwięcej pozostałości pestycydów było w pomidorach pochodzących z Turcji, sprzedawanych luzem. Najmniej związków tego typu zawierały natomiast holenderskie pomidory na gałązce.
Czy pestycydy są szkodliwe?
Pestycydy to nazwa budząca wiele obaw i emocji. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy dyskusja dotyczy żywności. W końcu spożywane przez nas na co dzień produkty, mogą zarówno odżywić nasz organizm, jak i mu zaszkodzić. Dzieje się tak między innymi właśnie w przypadku warzyw i owoców zawierających pestycydy.
- Naukowcy dowiedli związek między ekspozycją na pestycydy a zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich chorób, jak: nowotwory (m.in. jajnika, piersi, mózgu czy prostaty), zaburzenia neurologiczne (np. choroba Parkinsona i Alzheimera), choroby układu sercowo-naczyniowego, opóźnienia rozwojowe u dzieci, wpływ na zdolność reprodukcyjną i niepłodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, zaburzenia poznawcze czy choroby płuc - czytamy na stronie fundacji Pro-Test.
Skoro więc pozostałości pestycydów na warzywach i owocach mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia, przepisy prawa określają najwyższe dopuszczalne poziomy każdej ze stosowanych substancji w produkcie końcowym. Niektórych, tych najbardziej toksycznych, prawo całkowicie zakazuje.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Te owoce i warzywa zawierają najwięcej niebezpiecznych chemikaliów
- Czym są pestycydy i jak się ich pozbyć?
- Jak „odchemić” warzywa i owoce? Znamy sposoby na pozbycie się patogenów
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: pro-test.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ekaterina Goncharova/GettyImages